سیپرینید و بارب : بارب یاقوت سیاه (Puntius nigrofasciatus)

نام علمی: Puntius nigrofasciatus


نام مشترک : بارب یاقوت سیاه


نام انگلیسی : Ruby Barb, Black Ruby Barb, Purple-Headed Barb, Purplehead Barb.


سطح مراقبت : آسان تا متوسط


اندازه ماهی: تا 2.5 اینچ (6.4 سانتی متر)


اسیدیته آب : 6 – 7


سختی آب : 6 – 10


دمای مورد نیاز: 22 تا 26 درجه سانتیگراد


طول عمر: 3 تا 5 سال


منبع / زیستگاه: جنوب آسیا (سریلانکا)


رفتار / خلق و خو:بارب یاقوت سیاه خلق و خویی نیمه مهاجم داشته و بسیار پر جنب و جوش و سریع است. ماهی جوان شبیه به تایگر بارب بوده و بعد از بلوغ بدنی سیاه با سری قرمز رنگ پیدا می کند . بهتر است برای کاهش حالت های پرخاشگرانه آن این ماهی ها را در دسته های ۵ تا ۶ تایی نگهداری نمایید. بارب یاقوت سیاه برای شنا به فضای کافی در آکواریوم نیاز داشته و علاقه مند به مکان های دارای سایه است  .استفاده از بستر تیره رنگ جلوه زیبا تری به آنها خواهد داد.


جنسیت: نرها بزرگتر از ماده ها بوده و هنگام تولید مثل پر رنگ تر می شوند . ماهی ماده چاق تر و شکمشان بزرگ تر و پر تر است


جفتگیری / تولید مثل: تولید مثل بارب یاقوت سیاه تا حدودی آسان می باشد برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بستر آن را از گیاهان پر برگ بپوشانید . البته تا حد امکان باید آب را سبک سازید و دمای آن را بین 25 تا 26 درجه سانتیگراد ثابت نگاه دارید .پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید جفت مناسب را وارد آکواریوم نمایید .در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. عموما در هنگام سحر صورت می گیرد ماهی ماده  تخم خواهد گذاشت و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت به همین دلیل باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از ۲۴ ساعت شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از ۲ تا ۳روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها تغذیه گردند.

بیشتر بدانید:  جراح ماهی : زرد هاوایی (Zebrasoma flavescens)

حجم آکواریوم: حداقل ۶۰ لیتر


سازگاری : بارب یاقوت سیاه با اکثر ماهیان آکواریومی به جز ماهیان آرام و خجالتی و ماهیانی که باله های بلندی دارند سازگار می باشد.


رژیم غذایی : بارب یاقوت سیاه همه جیز خوار می باشند. غذا های منجمد ، جلبک ها ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند. بهتر است هر چند وقت یکبار به انها برگ کاهوی پخته شده بخورانید تا از رنگ بندی بهتری برخوردار گردند.


منطقه شنا: شنا در تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی


بیماری ها:

Edwardsiellosis

Fatty degeneration

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

Enteric Septicaemia of Catfish

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *