سیپرینید و بارب : تایگر بارب (Puntius tetrazona)

نام علمی: Puntius tetrazona


نام مشترک : تایگر بارب ، بارب سبز


نام انگلیسی : tiger barb


سطح مراقبت : آسان تا متوسط


اندازه ماهی: تا ۲ اینچ (۵ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۶ – ۸


سختی آب : ۵ – ۱۹


دمای مورد نیاز: ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتیگراد


طول عمر: ۵ تا ۷ سال


منبع / زیستگاه: جنوب آسیا (مالزی و اندونزی)


رفتار / خلق و خو: تایگر بارب خلق و خویی نیمه مهاجم داشته و بسیار پر جنب و جوش و سریع است. ماهی نر در تایگر بارب ها همیشه در حال نزاع با سایر ماهیان نر هم گونه خود در داخل آکواریوم بوده و بهتر است برای کاهش حالت های پرخاشگرانه آن این ماهی ها را در دسته های ۵ تا ۶ تایی نگهداری نمایید. تایگر بارب ها برای شنا به فضای کافی در آکواریوم نیاز داشته و علاقه مند به جهش از داخل آکواریوم می باشند لذا باید برای آکواریوم خود از درپوش بهره ببرید . توصیه شده برای حفظ شرایط آب ماهانه میزان ۲۵ تا ۵۰ درصد آب را تعویض نمایید .


جنسیت: نرها لاغر تر ، کوچکتر و و از رنگ آمیزی بهتری نسبت به ماده ها برخوردارند.


جفتگیری / تولید مثل: تولید مثل تایگر بارب تا حدودی آسان می باشد برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بستر آن را از تیله های شیشه ای یا تکه های کاموا بپوشانید البته این کار را می توانید با میله های شیشه ای حصیر شکل نیز انجام دهید . البته اسیدی کردن آب به میزان ۶ تا ۶.۵ نیز توصیه شده است .پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید جفت مناسب را وارد آکواریوم نمایید .در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. با شروع زمان تخم گذاری که عموما در هنگام سحر صورت می گیرد ماهی ماده حدود ۳۰۰ الی ۷۰۰ تخم خواهد گذاشت و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت اما وجود بستر تیله ای یا حصیری و متعاقب آن قرار گرفتن تخم ها در میان آنها شانس خورده شدن این تخم ها را به صفر خواهد رساند. پس از تخم ریزی باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از ۲۴ ساعت شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از ۲ تا ۳روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها تغذیه گردند.

بیشتر بدانید:  فرشته ماهی : صورت آبی (Pomacanthus xanthometopon)

حجم آکواریوم: حداقل ۶۰ لیتر


سازگاری : تایگر بارب با اکثر ماهیان آکواریومی به جز ماهیان آرام و خجالتی و ماهیانی که باله های بلندی دارند سازگار می باشد.


رژیم غذایی : تایگر بارب همه جیز خوار می باشند. غذا های منجمد ، جلبک ها ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند


منطقه شنا: شنا در تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مطالعه نشده است


بیماری ها:

Edwardsiellosis

Fatty degeneration

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

Enteric Septicaemia of Catfish

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *