سیپرینید و بارب : بارب گیلاسی (Puntius titteya)

نام علمی: Puntius titteya


نام مشترک : بارب گیلاسی


نام انگلیسی : Cherry barb


سطح مراقبت : آسان و مناسب برای افراد مبتدی


اندازه ماهی: تا ۲ اینچ (۵ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۶ – ۸


سختی آب : ۵ – ۱۹


دمای مورد نیاز: ۲۲ تا ۱۸درجه سانتیگراد


طول عمر: ۵ تا ۷ سال


منبع / زیستگاه: جنوب و مرکز آسیا (سریلانکا)


رفتار / خلق و خو: بارب ها ی گیلاسی خجالتی ، ترسو و به طور کلی صلح جو هستند این ماهی کوچک و دوست داشتنی از جنب و جوش زیادی بر خوردار بوده و معمولا در دسته های۶ تا ۱۰ تایی نگهداری می گردد و زندگی در اجتماع می تواند موجب کاهش ترس آنها گردد . بارب گیلاسی به علت تحمل تغیرات شدید آب آکواریوم انتخاب مناسبی برای مبتدیانی که هنوز آشنایی کامل با نگهداری از آکواریوم را ندارند محسوب می گردد .بستر آکواریوم این بارب ها باید تیره رنگ بوده و در دکوراسیون ان مکان های گیاهی مناسبی برای پناه گرفتن انها تهیه نمود . اگر می خواهید بارب گیلاسی شما از درخشش بالایی برخوردار باشد باید حداقل روزانه ۲ ساعت آکواریوم را در معرض نور خورشید قرار دهید. توصیه شده است که به طور متناوب و به صورت ماهیانه میزان ۲۵ تا ۵۰ درصد آب را جایگزین نمایید.


جنسیت: نرها عموماپر جنب و جوش تر از ماده ها بوده و در زمان تخم ریزی قرمزتر و براق تر از آنا می گردند این درحالی است که ماده ها در زمان تولید مثل قهوه ای رنگ تر خواهند شد.


جفتگیری / تولید مثل: تولید مثل بارب گیلاسی تا حدودی آسان می باشد برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بستر آن را از تیله های شیشه ای بپوشانید البته این کار را می توانید با میله های شیشه ای حصیر شکل نیز انجام دهید . البته اسیدی کردن آب به میزان ۶ تا ۶.۵ نیز توصیه شده است .پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید جفت مناسب را وارد آکواریوم نمایید .در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. با شروع زمان تخم گذاری که عموما در هنگام سحر صورت می گیرد ماهی ماده حدود ۳۰۰ تخم خواهد گذاشت و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت اما وجود بستر تیله ای یا حصیری و متعاقب آن قرار گرفتن تخم ها در میان آنها شانس خورده شدن این تخم ها را به صفر خواهد رساند. پس از تخم ریزی باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از ۲۴ ساعت شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از ۲ تا ۳روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها تغذیه گردند.

بیشتر بدانید:  چاقو ماهی : چاقو ماهی آفریقایی (Xenomystus nigri)

حجم آکواریوم: حد اقل ۴۰ لیتر


سازگاری : بارب گیلاسی با اکثر ماهیان آکواریومی سازگار می باشد.


رژیم غذایی : بارب گیلاسی همه جیز خوار می باشند. غذا های منجمد ، جلبک ها ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند


منطقه شنا: شما در تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی اما در عین حال مورد توجه محافظان محیط زیت


بیماری ها:

Edwardsiellosis

Fatty degeneration

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

Enteric Septicaemia of Catfish

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *