بیماری انگلی ماهیان آب شور : بیماری لکه سفید (White spot Disease)

عامل بیماری :

این بیماری که به ICH دریایی نیزمعروف می باشد  می باشد اغلب در میان ماهیان دریایی استوایی رخ میدهد و ناشی از مژه داری به نام Cryptocaryon irritans می باشد. این بیماری که شباهت زیادی به بیماری سفیدک ماهیان آب شیرین دارد همانند آن با ظهور نقاط سفید رنگ بر روی بدن ماهی به خصوص پوست ، باله ها و آبشش ها شناخته می شود .

Cryptocaryon irritans


علائم:

در ابتدا فقط چند لکه سفید به صورت پراکنده بر روی بدن ماهی دیده می شود و به تدریج تمام سطح پوست را در بر خواهد گرفت . این بیماری معمولا پس از تغییرات وسیع شرایط آب به خصوص گرمایش و یا سرمایش غیر متعارف (به دلیل خرابی بخاری و یا قطعی برق ) . تغییرات محیطی ناشی از دمای هوای اتاقی که آکواریوم در ان قرار دارد به خصوص در فصول بهار و پاییز ، غلظت بالای آمونیاک ، نیتریت و یا نیترات کاهش میزان اسیدیته با کاهش مقاومت بدن ماهی آن را مستعد به ابتلا به بروز بیماری سفیدک دریایی نماید.
علاوه بر مشاهده لکه های سفید بر روی بدن ماهی ها ، افزایش موکوس سطح پوست ، کدورت چشم ، ساییده شدن باله ها و بروز عفونت ثانویه باکتریایی ، وجود پلاک هایی قرمز رنگ و یا کم رنگ شدن قسمت هایی از بدن ماهی از دیگر نشانه های بیماری سفیدک دریایی است.
معمولا با آلوده شدن آبشش ها ی ماهی به انگل مشکلات تنفسی بروز خواهد نمود. ماهی به دلیل وجود خارش بر روی باله ها و پوست خود را به اشیائ و مرجان های کف آکواریوم مالیده و خود را درسطح آب نگاه خواهد داشت.

بیشتر بدانید:  خروس ماهی : راسل (Pterois russelii)

منبع تصویر


درمان :

قبل از هر چیز باید کیفیت آب آکواریوم را تا حد ممکن بالا برد در غیر اینصورت درمان به وخامت اوضاع آکواریوم منجر خواهد شد. می توان به عنوان درمان مکمل از حمام آب شیرین نیز استفاده نمود . می توانید برای تسریع در درمان از متیلن بلو نیز بهره ببرید.
اضافه نمودن ویتامین C به مواد غذایی (500 ملیگرم در 100 گرم ماده غذایی) اثر پیشگیرانه ای در مواجه با این بیماری داشته و حتی می تواند درمان بیماری را تسریع بخشد.ترکیبی از فرمالدئید ، مالاشیت گرین و سولفات مس موثر بوده است.و مدت آن برای کشتن تمامی tomites ها دوره درمانی 8 تا 10 روزه توصیه گردیده است

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *