بیماری انگلی ماهیان آب شور : آلودگی به شپش ماهی (Livoneca Infestation)

عامل بیماری:

همانند ماهی های آب شیرین ، ماهی های دریایی نیز توسط شپش ماهی آلوده می گردند . این انگل های سخت پوست که از گونه Livoneca و یا Lernaeascus می باشند تاحد زیادی مشابه سخت پوستان انگلی ماهیان آب شیرین (لرنه آ و آرگولوس) بوده و بیشتر در ماهیانی که از جنوب شرق آسیا وارد شده اند یافت می گردد .

NG Ali, TES Ali, MF Kamel, R Saleh, AH Sherif… – Aquaculture, 2022 – Elsevier


علائم:

این انگل بر روی پوست ماهی زندگی کرده و با ایجاد زخم برای تغذیه خود موجب عفونت هایی در این مناطق می گردد. علاوه بر این ، ماهی آلوده وزن خود را به طور قابل توجهی از دست داده و از نظر رفتار یا بسیار مضطرب گردیده و یا بالعکس بی توجه خواهد بود.


درمان:

**درمان این بیماری باید به گونه ای صورت گیرد تا علاوه بر از بین بردن انگل اصلی لاروهای آزاد آن نیز از بین برود تا موجب عفونت های جدید نگردد. Livonecaترجیحا با دست یا موچین از روی پوست ماهی برداشته می شود اما برداشت مکانیکی Lernaeascus ممکن نیست چرا که انگل با عضو انگل مانند خود به عمق بافت نفوذ نموده است.

**داروهای ضد انگل مانند Trichlorfon و یا دیگر سموم ارگانوفسفره  می تواند در از بین بردن این سخت پوستان موثر باشد. معمولا پس از درمان با داروهای ضد انگل به راحتی می توان کرم لنگر دار Lernaeascus را که نیمه جان شده اند با موچین از سطح بدن ماهی جدا ساخت هرچند در اکثر مواقع خود انگل از بدن ماهی جدا شده و به کف اکواریوم خواهد رفت .

بیشتر بدانید:  مشکلات مدیریتی آب شیرین : مسمومیت دارویی (Medication Poisoning)

**در صورتی که زخم ها دچار عفونت ثانویه گردد می توان از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده نمود.

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *