بیماری انگلی ماهیان آب شور : عفونت اورونما (Uronema infection)

عامل بیماری :

انگل Uronema marinum همتای Tetrahymena pyriformis در ماهی های آب شیرین می باشد. این این انگل مژه دار در ماهی های ضعیف و تازه واردی که در شرایط نامناسبی حمل و نقل گردیده بیشتر ایجاد بیماری می کند و نتایج فاجعه آمیزی در پی خواهد داشت.

Y Zhang, J Wang, X Geng, Y Jiang – Chemosphere, 2021 – Elsevier


علائم :

**بسیار شبیه به بیماری های باکتریایی بوده و با علائمی همچون به وجود آمدن پلاک های خونین و زخم در بدن ماهی مشخص می گردد شاید به همین دلیل اغلب در اکثر مواقع این بیماری انگلی را با بیماری های باکتریایی اشتباه تشخیص داده و بدون دلیل با آنتی بوتیک ها مورد درمان قرار می گیرد.

**در مراحل اولیه بیماری معمولا ترشحات مخاطی بدن ماهی افزایش یافته و ماهی در حالت تاسف باری به کف آکواریوم رفته و به نفس نفس خواهد زد . در مراحل پیشرفته تر پلاک های قرمز رنگی بر روی بدن شکل گرفته و کم کم به حالت زخم هایی توسعه می یابد. در این مقطع معمولا درمان پاسخی نخواهد داد.

**علاوه بر نشانه های آسیب شناختی ، رفتار غیر طبیعی ماهی ها ، گیره ای شدن باله ها و شنا در سطح آکواریوم در حالی که ماهی به شدت نفس نفس میزند از نشانه های بارز این بیماری است.ضمن اینکه نباید از بروز عفونت های ثانویه باکتریایی در مراحل پیشرفته بیماری غافل ماند.

 

منبع تصویر


درمان :

استفاده از داروهای فرمالدئید و مالاشیت گرین به تنهایی موثر می باشد. .حمام آب شیرین و حمام کوتاه مدت با متیلن بلو نیز در درمان بیماری مفید می باشد. در برخی مواقع ترکیب روش های مختلف نتایج بسیار خوبی به بار خواهد آورد. به عنوان مثال درمان همزمان با فرمالدئید ، مالاشیت گرین و پس از آن قرار دادن ماهی به مدت 3 تا 10 دقیقه و پس از آن در حمام متیلن بلو قرار می گیرد.

بیشتر بدانید:  باسلت : رویال (Gramma loreto)

آنتی بیوتیک هایی همچون Furaltadone و nifurpirinol برای درمان عفونت های ثانویه باکتریایی تجویز می گردد.

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *