فیلتر شنی

فیلتر شنی قلب آکواریوم آب شیرین

شاید شما تا به حال متوجه ذرات بسیار ریز داخل آکواریوم پس از آب گیری مجدد شده اید. استفاده از فیلتر های متداول خارجی و ایرانی شاید بهترین راه حل برای نجات از این مشکل باشد اما توصیه ی کنم نگاهی به ساختار فیلتر شنی خود هم بی اندازید.تکه پلاستیکی ارزان قیمتی که به همراه یک لوله بلند که به پمپ هوای شما متصل شده است.

نصب فیلتر زیر شنی :

فیلتر شنی معمولی در کف آکواریوم قرار گرفته و به ضخامت 5 تا 7.5 سانتیمتر شن بر روی آن ریخته می شود یک شلنگ از پمپ هوا نیز جهت پمپاژ هوا به زیر فیلتر و در نتیجه ایجاد مکش به لوله عمودی فیلتر متصل می گردد .

ساختار فیلتر زیر شنی :

فیلتر های زیر شنی معمولی از یک سطح پلاستیکی شیار دار تشکیل شده است که در چهار طرف امکان قراردادن لوله هوا برای آن تعبیه شده است . در برخی از نمونه ها سطح شیار دار به صورت مواج بوده و به جای شیار سوراخ ای کوچکی بر روی آن تعبیه شده است . لوله هوای فیلتر شنی به دو صورت ساده با امکان اتصال به پمپ هوا و یا با فیلتر و سنگ هوا نیز موجود می باشد.

تصفیه بیولوژیکی فیلتر زیر شنی

فیلترزیر شنی با ساختار فیزیکی خاص خود ضمن تصفیه فیزیکی اجرام معلق در آب می تواند باعث افزایش میزان باکتری های هوازی شوره ساز( شیمیوسنتزکننده ها یا باکتریهای مصرف کننده نیتروژن) و درنتیجه کاهش میزان آمونیاک موجود در آب گشته و نقش مهمی را در پیشگیری از مسمومیت با نیتریت و آمونیاک ایفا می کند.

بیشتر بدانید:  ایجاد چرخه آکواریم، بدون نیاز به ماهی

هرچه اززمان آب گیری مخزن شما می گذرد به علت تجمع ذرات خارجی در بین سنگ ها جریان اکسیژن بین ذرات شن کاهش یافته و باعث از بین رفتن باکتری های شوره ساز می گردد لذا استفاده از یک فیلتر تصفیه و یا سیفون کردن شن های روی آن می تواند این موضوع را به تعویق بی اندازد.

بهتر است از لوله های فیلتر دار استفاده نگردد چون قدرت این لوله ها در مکش آب بسیار کمتر از نوع معمولی آن است.

معایب فیلتر زیرشنی:

تجمع مواد زاید در زیر فیلتر و عدم دسترسی جهت تمیز کردن زیر آن بدون تعویض آب مخزن.

اگر از ماهی های حفار(مانند برخی سیچلاید ها و گربه ماهی ها ) که علاقه زیاده به کندن شن ها دارند نگهداری می کنید زیاد نمی توانید به عملکرد فیلتر های شنی خود مطمئن باشید چون از بین رفتن ضخامت در برخی از مناطق بستر فیلتر شنی کارایی آن را کاهش می دهد چون آب تنها از آن مناطق به سمت فیلتر کشیده خواهد شد .

در صورت باز ماندن سطح فیلتر شنی این مکان به محلی برای ناپدید شدن لارو ها و تخم های ماهیان شما تبدیل خواهد شد.

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *