تکثیر دیسکاس

گام به گام با تکثیر مصنوعی دیسکاس یا دیسکس

دیسکس به دو گونه پرورش می یابد.در روش اول والدین به صورت طبیعی از تخم ها مراقبت می نمایند و پس از تولد نوزادان آنها از ماده ترشح شده (موکوس) بر روی بدن والدین تغذیه می کنند. این روش بسیار زیبا می باشد و آرزوی هر پرورش دهنده ای این است که جفتی داشته باشد که به خوبی بچه هایشان را تغذیه و بزرگ کنند.
اما بعضی اوقات این روش مقدور نخواهد بود و پرورش دهندگان به تکنیک های تکثیر مصنوعی روی می آورند. دو نکته اصلی در تکثیر مصنوعی دیسکس عبارتند از : ۱- نظافت مخزن ۲- تعویض آب با آبی با دمای یکسان
در ادامه مراحل گام به گام این کار توضیح داده شده است:

۱- یک لوله پی وی سی ۱.۵ تا ۲ اینچی به ارتفاع ۱۴ تا ۱۶ اینچ در آکواریوم والدین جهت تخم ریزی قرار دهید. PH اب باید پایین تر از ۷ باشد و سختی آب باید در حدود ۱۰۰ PPM باشد. این مطلب به چسبیدن تخم ها به لوله کمک می کند.

۲- مطمئن شوید که ماهی نر تخم ها را اسپرم پاشی می کند ، در غیر این صورت انجام بقیه مراحل بی فایده خواهد بود.

۳- به مدت دو ساعت پس از تخم ریزی منتطر بمانید.

۴- یک ظرف پنج لیتری شیشه ای تهیه کنید و آن را از آب آکواریوم والدین پر کنید و لوله PVC را به دقت و با سرعت درون آن قرار دهید.

۵- ظرف شیشه ای را درون یک مخزن ۲۰ لیتری که چرخه خود را طی کرده است و محتوی آب ۲۹ درجه سانتی گراد ، یک گرمکن ۵۰ واتی ، یک فیلتر اسفنجی می باشد قرار دهید.

بیشتر بدانید:  نکاتی درباره گیاهان آکواریومی

۶- سنگ هوا را درون مخزن قرار دهید و یک جریان هوای ملایم را درون مخزن برقرار کنید. (تخم ها را در معرض جریان شدید هوا قرار ندهید)

۷- سه قطره متیلن بلو به مخزن اضافه کنید ( مقدار بیشتر متیلن بلو باعث از دست رفتن تعدادی از تخم ها می شود ). (مقدار استفاده از متیلن بلو بستگی به نوع آن دارد)

۸- منتظر بمانید ، تخم ها ظرف مدت ۴۸ الی ۷۲ ساعت شروع به هچ شدن خواهند کرد (اگر که بارور شده باشند و پارامترهای آب دارای مقادیر مناسبی باشد)

۹- منتظر بمانید ، آنها ظرف مدت ۷۲ ساعت پس از هچ شدن شروع به شنای آزاد خواهندکرد و در طول این مدت به صورت دسته هایی در کف مخزن جمع خواهند شد.

۱۰- به محض اینکه بچه ها شروع به شنای آزاد کردند اولین وعده غذایی را به آنها بدهید. از پلانکتون و روتیفر استفاده کنید. مقدار غذا باید در حدود پیچ تنطیم یک ساعت مچی باشد.

۱۱- چهار ساعت بعد ظرف شیشه ای را از مخزن ۲۰ لیتری خارج کنید و یک تشت پلاستیکی کوچک را بر روی سطح مخزن شناور کنید. سنگ هوا را درون تشت قرار دهید (اول آن را خاموش کنید).
از یک شیلنگ برای انتقال نوزادها به درون تشت استفاده کنید. ۷۵% تشت را با آب ظرف شیشه ای ۵ لیتری و ۲۵% آن را با آب مخزن ۲۰ لیتری پر کنید تا جایی که تشت تقریباً پر شود. سنگ هوا را با درجه بسیار کم روشن کنید تا جایی که فقط سطح آب صاف آب بالای تشت را به هم بریزد. سطح مخزن و تشت روی آن را جهت جلوگیری از سرد شدن ، تبخیر و لغزش تشت بر روی مخزن بپوشانید.

بیشتر بدانید:  تکثیر مصنوعی شقایق های دریایی

۱۲- به مقدار دفعه قبل باز هم به نوزادان غذا بدهید.

۱۳- ۴ ساعت بعد ۵۰% آب تشت را به وسیله یک شیلنگ عوض کنید. شیلنگ تخلیه را به یک تشت دیگر منتقل کنید تا در صورت مکیده شدن احتمالی تعدادی از نوزادان آنها را به تشت برگردانید. آب تشت را به وسیله آب مخزن ۲۰ لیتری پر کنید (توجه داشته باشید که هر دو آب باید دارای دمای یکسانی باشند) باز هم به میزان قبل به نوزادان غذا بدهید.

۱۴- چهار تا شش ساعت بعد ۹۰% آب تشت را طبق روش بالا تعویض نمایید. نهایتاً آب درون مخزن ۲۰ لیتری شروع به پایین رفتن خواهد کرد. هیچوقت ، هیچوقت قبل از تعویض آب تشت ، آب ظرف
۲۰ لیتری را پر نکنید اگر شما قبل از پر کردن تشت ، آب طرف ۲۰ لیتری را پر کنید درجه آب در هنگام تعویض آب در هر دو ظرف دقیقاً یکسان نخواهد بود و این امر باعث می شود وقتی که می خواهید آب تشت را با آب طرف ۲۰ لیتری تعویض نمایید نوزادان دچار شوک شوند و این مطلب تلفات بسیار سنگینی را در پی خواهد داشت.

۱۵- هر ۴ تا ۶ ساعت تعویض ۹۰% آب تشت را تکرار کنید (حداکثر می توانید در صورت اینکه وقت ندارید این کار را هر ۸ ساعت یکبار انجام دهید ولی این مطلب اصلاً توصیه نمی شود)

۱۶- در روز دوم شنای آزاد مقدار بسیار بسیار کمی آرتمیای تازه هچ شده را به همراه غذا به نوزادان بدهید ولی تغذیه با پلانکتون و روتیفر را متوقف نکنید. تغذیه با پلانکتون ها و روتیفر شکم نوزادان را خاکستری می کند ولی تغذیه با آرتمیا شکم آنها را صورتی رنگ می کند. (مرحله ۱۵ را کماکان ادامه دهید )

بیشتر بدانید:  چگونه دمای آب آکواریوم را کاهش دهیم؟

۱۷- تغذیه با پلانکتون ها و روتیفر و آرتمیای تازه هچ شده را به مدت یک هفته ادامه دهید تا شکم همه نوزادان صورتی رنگ شود. (مرحله ۱۵ را کماکان ادامه دهید )

۱۸- زمانی که شکم همه نوزادان صورتی رنگ شد ، تغذیه با پلانکتون ها و روتیفر را متوقف کنید و فقط به آنها آرتمیا بدهید. (مرحله ۱۵ را کماکان ادامه دهید )

۱۹- یک هفته بعد شما تعداد زیادی نوزاد دیسکس ، هم سایز بچه آنجل خواهید داشت. آنها را به مخزن ۲۰ لیتری منتقل کنید و غذا دادن به آنها را درون آن مخزن ادامه دهید. نظافت مخزن را حفظ کنید و دمای آب مورد استفاده جهت تعویض آب را چک کنید. تعویض آب هر روز یکبار کافی خواهد بود. بقیه مراحل به مانند نگهداری از نوزدان معمولی دیسکس خواهد بود.

 

منبع :انجمن شیلات و آبزی پروری ایران (شیلاتی ها)

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *