سیپرینید و بارب : بارب دلقک (Puntius everetti)

نام علمی: Puntius everetti


نام مشترک : بارب دلقک


نام انگلیسی : Clown Barb, Everett’s Barb


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۶ – ۶.۵


سختی آب : ۶ – ۱۶


دمای مورد نیاز: ۲۴ تا ۳۰ درجه سانتیگراد


طول عمر: ۵ تا ۷ سال


منبع / زیستگاه: جنوب آسیا (مالزی و سنگاپور)


رفتار / خلق و خو: بارب دلقکخلق و خویی نیمه مهاجم داشته و بسیار پر جنب و جوش و سریع است. ماهی نر در بارب دلقک برای حفظ سلسله مراتب در گروه همیشه در حال نزاع با سایر ماهیان نر هم گونه خود در داخل آکواریوم بوده و بهتر است برای کاهش حالت های پرخاشگرانه آن این ماهی ها را در دسته های ۶ تا ۷ تایی نگهداری نمایید. بارب دلقک برای شنا به فضای کافی در آکواریوم نیاز داشته وباید در آکواوم محل نگهداری آنها با استفاده از تخته سنگ پناهگاه تهیه نمود همچنین می توان از گونه های مقاوم گیاهی نیز برای دکور بهره برد .بارب دلقک جثه بزرگتری نسبت به سایر بارب ها داشته و در مواجهه با ماهی های کوچکتر شکارچی قابلی خواهد گشت. توصیه شده برای حفظ شرایط آب ماهانه میزان ۲۵ تا ۵۰ درصد آب را تعویض نمایید .


جنسیت: نرها لاغر تر ، کوچکتر و و از رنگ آمیزی بهتری نسبت به ماده ها برخوردارند.


جفتگیری / تولید مثل: تولید مثل بارب دلقک تا حدودی مشکل می باشد و برای تولید مثل تا حد امکان نباید جوانتر ها را کاندید نمود .ضمن اینکه بارب دلقک برای تکثیر به آکواریومی بزرگ نیازمند است. برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بستر آن را از تیله های شیشه ای یا تکه های کاموا بپوشانید البته این کار را می توانید با میله های شیشه ای حصیر شکل نیز انجام دهید . البته اسیدی کردن آب به میزان ۶ تا ۶.۵ نیز توصیه شده است .پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید جفت مناسب را وارد آکواریوم نمایید .در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. با شروع زمان تخم گذاری که عموما در هنگام سحر صورت می گیرد ماهی ماده تخم خواهد گذاشت و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت اما وجود بستر تیله ای یا حصیری و متعاقب آن قرار گرفتن تخم ها در میان آنها شانس خورده شدن این تخم ها را به صفر خواهد رساند. پس از تخم ریزی باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از ۲۴ ساعت شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از ۲ تا ۳روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها تغذیه گردند.

بیشتر بدانید:  گربه ماهی : رد تیل (Phractocephalus hemioliopterus)

حجم آکواریوم: حداقل ۱۳۰ لیتر


سازگاری : بارب دلقک با اکثر ماهیان آکواریومی به جز ماهیان آرام و خجالتی ،ماهیانی با جثه کوچک و آنهایی که باله های بلندی دارند سازگار می باشد.از جمله ماهیان سازگار با بارب دقک ، بارب ها و رازبوراها می باشند.


رژیم غذایی : بارب دلقک همه جیز خوار می باشند. غذا های منجمد ، کرم خونی ، حشرات ، سخت پوستان ، جلبک ها ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند


منطقه شنا: شنا در تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مطالعه نشده است به خصوص در میانه آن


بیماری ها:

Edwardsiellosis

Fatty degeneration

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

Enteric Septicaemia of Catfish

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *