سیپرینید و بارب : بارب شطرنجی (Puntius oligolepis)

نام علمی: Puntius oligolepis


نام مشترک :


نام انگلیسی : Checkered Barb


سطح مراقبت : آسان و مناسب برای افراد مبتدی


اندازه ماهی: تا ۲ اینچ (۵ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۶ – ۷.۵


سختی آب : ۱۰ – ۲۰


دمای مورد نیاز: ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد


طول عمر: ۵ تا ۷ سال


منبع / زیستگاه: جنوب و مرکز آسیا (سوماترای اندونزی)


رفتار / خلق و خو: بارب ها ی شطرنجی خجالتی ، ترسو و به طور کلی صلح جو هستند این ماهی کوچک و دوست داشتنی از جنب و جوش زیادی بر خوردار بوده و معمولا در دسته های۶ تا ۱۰ تایی نگهداری می گردد و زندگی در اجتماع می تواند موجب کاهش ترس آنها گردد . بارب شطرنجی به علت تحمل تغیرات شدید آب آکواریوم انتخاب مناسبی برای مبتدیانی که هنوز آشنایی کامل با نگهداری از آکواریوم را ندارند محسوب می گردد .بستر آکواریوم این بارب ها باید تیره رنگ بوده و در دکوراسیون ان مکان های گیاهی مناسبی برای پناه گرفتن انها تهیه نمود . اگر می خواهید بارب شطرنجی شما از درخشش بالایی برخوردار باشد باید از بستر تیره در بستر آن استفاده کنید. توصیه شده است که به طور متناوب و به صورت ماهیانه میزان ۲۵ تا ۵۰ درصد آب را جایگزین نمایید.


جنسیت: نر ها کوچکتر ، رنگارنگ تر و باریکتر از ماده ها هستند

ماهی زینتی بارب شطرنجی به دسته ماهیان آکواریومی آب شیرین تعلق دارد


جفتگیری / تولید مثل: تولید مثل بارب شطرنجی تا حدودی آسان می باشد برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بستر آن را از تیله های شیشه ای بپوشانید البته این کار را می توانید با میله های شیشه ای حصیر شکل نیز انجام دهید . البته اسیدی کردن آب به میزان ۶ تا ۶.۵ نیز توصیه شده است .پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید جفت مناسب را وارد آکواریوم نمایید .در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. با شروع زمان تخم گذاری که عموما در هنگام سحر صورت می گیرد و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت اما وجود بستر تیله ای یا حصیری و متعاقب آن قرار گرفتن تخم ها در میان آنها شانس خورده شدن این تخم ها را به صفر خواهد رساند. پس از تخم ریزی باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از ۲۴ ساعت شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از ۲ تا ۳روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها تغذیه گردند.

بیشتر بدانید:  شقایق دریایی : غول سبز (Anthopleura xanthogrammica)

حجم آکواریوم: حداقل ۴۰ لیتر


سازگاری : بارب شطرنجی با اکثر ماهیان آکواریومی از جمله زنده زاها ، رنگین کمانی ها ، گورامی ها و گربه ماهی ها سازگار می باشد.


رژیم غذایی : بارب شطرنجی همه جیز خوار می باشند. غذا های منجمد ، جلبک ها ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند


منطقه شنا: شنا در تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

Edwardsiellosis

Fatty degeneration

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

Enteric Septicaemia of Catfish

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *