سیچلاید آفریقایی : سیچلاید زنگی (Iodotropheus sprengerae)

نام علمی: Iodotropheus sprengerae


نام مشترک : سیچلاید زنگی


نام انگلیسی: Rusty Cichlid, Lavender Mbuna


سطح مراقبت : نگهداری از این ماهی برای افراد مبتدی توصیه نمی گردد


اندازه ماهی: تا ۵ اینچ (۱۲.۷سانتی متر)


اسیدیته آب : ۷.۸ – ۸.۵


سختی آب : ۸ – ۱۵


دمای مورد نیاز: ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب ۲ تا ۵ سال


منبع / زیستگاه: دریاچه مالاوی در کشور الجزایر


رفتار / خلق و خو: سیچلاید زنگی یک ماهی بسیار آرام و صلح جو می باشددر دکوراسیون این ماهی باید از غارهای صخره ای و بستری از شن و ماسه ریز و نرم استفاده کرد . اگر سیچلاید زنگی به خوبی تغذیه گردد به مرور هاله ای درخشان و بنفش به خود خواهد گرفت.


جنسیت:نر ها در سیچلاید زنگی بر روی بدن خال های بیضی شکل داشته و باله مخرجی بلندتری دارند.


جفتگیری / تولید مثل: برای جفت گیری معمولا باید از یک هفته قبل نسبت به تغذیه ماهی ها با مواد مقوی و ویتامینه اقدام نمود . محیط جفت گیری سیچلاید زنگی باید دارای سنگ های تخت و یا گودال های شن و ماسه در کف آکواریوم می باشدتا ماهی به راحتی بتواند در سطح صاف و یا شیشه تخم ریزی نماید .انتخاب سه ماده برای یک نر شروع کار برای یک تولید مثل موفق است . در ابتدای جفت گیری ماهی نر با براق نشان دادن خود سعی در ترغیب ماده ها خواهد نمود و در صورت بی تفاوت بودن آنها به این حالت هیجان زده و عصبی خواهد شد. پس از مدتی جفت گیری با موفقیت صورت خواهد گرفت و ماهی ماده شروع به تخم ریزی خواهد نمود و ماهی نر بلافاصله به بارور ساختن آنها اقدام خواهد نمود . پس از باروری ماهی ماده تخم ها را که به ۶۰ عدد خواهد رسید به تدریج در دهان خود جمع نموده و به مدت ۳ هفته و بدون خوردن غذا و تا زمان تولد از آنها نگهداری خواهد نمود. پس از ۳ هفته نوزادان به زندگی مستقل خود ادامه خواهند داد .لاروها را در این مدت می توان با ناپلی میگوی آب شور و تکه های ریز شده اسپیرولینا تغذیه نمود.

بیشتر بدانید:  گربه ماهی : ماهی زره پوش (Agamyxis pectinifrons)

حجم آکواریوم: حداقل ۱۴۰ لیتر آب


سازگاری : سیچلاید زنگی یکی از آرام ترین گونه های این خانواده است و باید در نگهداری انها با سایر سیچلاید ها این نکته مهم را فراموش نسازید.


رژیم غذایی : این ماهی به مانند سایر سیچلاید های دریاچه مالاوی نیاز به جیره غذایی کم پروتئین شامل پولکی ، پلت ، کرم خونی ُ میگوی آب شور ُ دافنی و سبزیجات تازه مانند اسپیرولینا و اسفناج نیازمند است. در تغذیه این ماهی باید تا حد امکان از تغذیه پروتئین های حیوانی مانند دل گاو و … خود داری نمود تا به دستگاه گوارش ماهی آسیبی وارد نگردد


منطقه شنا: تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: در معرض خطر


بیماری ها:

White spot Disease

Dactylogyrus Gill Flukes Disease

Malawi Bloat

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *