سیچلاید آفریقایی : سیچلاید زنبوری (Pseudotropheus crabro)

نام علمی: Pseudotropheus crabro


نام مشترک : سیچلاید زنبوری


نام انگلیسی: Bumblebee Cichlid, Hornet Cichlid, Bumblebee Mbuna


سطح مراقبت : نگهداری از این ماهی برای افراد مبتدی توصیه نمی گردد


اندازه ماهی: تا ۶ اینچ (۱۵سانتی متر)


اسیدیته آب : ۷.۵ – ۸.۵


سختی آب : ۱۵- ۲۰


دمای مورد نیاز: ۲۶تا ۲۸ درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب تا ۱۰ سال


منبع / زیستگاه: شمال دریاچه مالاوی در آفریقا


رفتار / خلق و خو: این گونه به خصوص در زمان جفت گیری رفتاری تهاجمی داشته و بهتر است با سایر سیچلاید های مهاجم آفریقایی نگهداری گردد . سیچلاید زنبوری معمولا به نسبت یک نر در مقابل ۶ ماده نگهداری شده و بهتر است جنس نر معمولا به سایر نر های هم نوع خود رحم نکرده و آنها را از پای در خواهد آورد ضمن اینکه استفاده از یک یا دو ماده برای یک نر می تواند موجب آزار دیدن ماده ها توسط نر و حتی گاهی مرگآنها منجر گردد. در آکواریوم سیچلاید زنبوری بهتر است از مخفی گاه ها و غارهای صخره ای بهره ببرید تا ماهی ها به راحتی بتوانند در آنها مخفی شوند . این ماهی نسبت به شرایط آب مخزن مقاومت خوبی داشته و بهتر است ۲۰ تا ۴۰ درصد از آب آکواریوم آن را به صورت هفتگی تعویض نمایید .رنگ روشن این ماهی بسیار پر طرفدار است.


جنسیت:نر ها در هنگام جفت گیری پر رنگتر از ماده ها خواهند شد.


جفتگیری / تولید مثل: برای جفت گیری معمولا باید از یک هفته قبل نسبت به تغذیه ماهی ها با مواد مقوی و ویتامینه اقدام نمود . محیط جفت گیری سیچلاید زنبوری باید دارای سنگ های تخت و یا گودال های شن و ماسه در کف آکواریوم می باشدتا ماهی به راحتی بتواند در سطح صاف و یا شیشه تخم ریزی نماید .انتخاب ۶ ماده برای یک نر شروع کار برای یک تولید مثل موفق است . در ابتدای جفت گیری ماهی نر با براق نشان دادن خود سعی در ترغیب ماده ها خواهد نمود و در صورت بی تفاوت بودن آنها به این حالت هیجان زده و عصبی خواهد شد. پس از مدتی جفت گیری با موفقیت صورت خواهد گرفت و ماهی ماده شروع به تخم ریزی خواهد نمود و ماهی نر بلافاصله به بارور ساختن آنها اقدام خواهد نمود . پس از باروری ماهی ماده تخم ها را که به ۲۰ تا ۶۰ عدد خواهد رسید به تدریج در دهان خود جمع نموده و به مدت ۴ هفته و بدون خوردن غذا و تا زمان تولد در یک غار از آنها نگهداری خواهد نمودو تنها برای تغذیه از آنجا بیرون خواهد آمد . پس از ۳ هفته نوزادان به زندگی مستقل خود ادامه خواهند داد .

بیشتر بدانید:  سیچلاید آفریقایی : سیچلاید فشرده (Altolamprologus compressiceps)

حجم آکواریوم: حداقل ۱۱۰ لیتر آب


سازگاری : معمولا به خاطر حس قلمرو طلبی و رفتارهای هجومی در هنگام تخم ریزی با همنوعان خود نگهداری می شونداما می توان انها را با سایر سیچلاید های مالاوی بزرگتر و تهاجمی نگهداری نمود.


رژیم غذایی : این ماهی به مانند سایر سیچلاید های دریاچه مالاوی نیاز به جیره غذایی کم پروتئین و سبزیجات تازه مانند اسپیرولینا و اسفناج نیازمند است. در تغذیه این ماهی باید تا حد امکان از تغذیه پروتئین های حیوانی مانند دل گاو و … خود داری نمود تا به دستگاه گوارش ماهی آسیبی وارد نگردد


منطقه شنا: میانه و سطح پایینی آکواریوم


حفاظت محیط زیست: کمترین نگرانی


بیماری ها:

White spot Disease

Dactylogyrus Gill Flukes Disease

Malawi Bloat

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *