vitamin in ornamental fish

بهترین راه رفع کمبود ویتامین در ماهی زینتی

از آنجایی که کمبود ویتامین در تغذیه موجب کاهش قدرت دفاعی بدن ماهی زینتی و ضعف آنها در مقابله با عوامل بیماری زا می گردد لذا رفع این کمبود ها می تواند یکی از اصلی ترین راه های پیش گیری از بروز بیماری ها در آکواریوم می شود.

در اولین نگاه به نظر می آید متداولترین روش برای تامین ویتامین های مورد نیاز ماهیان زینتی شما استفاده از پولکی های ویتامینه باشد اما باید به این نکته کلیدی اشاره نمود گه ویتامین موجود بر روی این مواد غذایی پس از باز شدن درب قوطی محتوی آنها تنها یک ماه ماندگاری داشته و بعد از آن پولکی شما فاقد ویتامین خواهد بود . لذا دو راه مفید و ساده زیر پیشنهاد شده است.

الف – مخلوط و آغشته نمودن غذای ماهی به ویتامین:

برای این کار باید میزان غذایی را که قرار است در مدت 2 تا 3 نوبت با ویتامین آغشته گردد انتخاب نموده و سپس آن را با روغن ماهی (یا روغن مایع) و قطره مولتی ویتامین انسانی مخلوط نمایید . معمولا برای یک قاشق غذا خوری حدود یک تا 2 قطره ویتامین کافی می باشد. استفاده از روغن ماهی یا مایع موجب چسبندگی بیشتر ماده غذایی با ویتامین خواهد شد.

اگر دسترسی به روغن نداشتید بهترین جایگزین استفاده از چند قطره عسل می باشد . عسل نه تنها خاصیت چسبندگی روغن را ایجاد می کند بلکه با خاصیت ملین خود از بروز یبوست در ماهی ها جلوگیری خواهد کرد.

ب- اسپری کردن ویتامین:

جهت اسپری کردن ویتامین شما باید شربت مولتی ویتامین را با مقداری آب ولرم حل نموده و با کمک اسپری آب پاش آن را بر روی ماده غذایی مورد نظرتان بپاشید.

بیشتر بدانید:  آکواریوم قرنطینه یا بیمارستان

در پایان به دو نکته زیر توجه نمایید:

1- در صورت امکان هر 15 روز یکبار تغذیه با ویتامین را در جیره غذایی ماهیان خود قرار دهید

2- تغذیه بیش از اندازه ماهی با ویتامین می تواند موجب مسمومیت در ماهی ها گردد.

نویسنده : دکتر نادری صفت

اختصاصی سایت ماهی

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *