بیماری ویروسی ماهیان آب شور : لمفوسیستیس (Lymphocystis)

این ویروس (.Lymphocystis sp) در مراحل ابتدایی به بافت پوست و باله (همچنین دهان و پوشش آبشش ) حمله نموده و موجب رشد غیر طبیعی و غولپیکر شدن سلول های آلوده می گردد به طوری که در ماهی بیمار نودول هایی بر روی بافت آلوده قابل مشاهده خواهد بود. به همین خاطر گاهی اوقات این بیماری را ندولار نیز نام گذاری کرده اند .
این عفونت که معمولا به طور متناوب در ماهی های دریایی رخ می دهد یا به صورت خود به خود بهبود می یابند و یا در شرایط استرس زا منتقل می گردد. به غیر از شرایط استرس زا گاهی اوقات درمان بیش از حد با سولفات مس نیز می تواند در ابتلا به این ویروس موثر باشد. معمولا بافت پوست و باله که به شدت تحریک پذیر گشته اند درصد ابتلای ماهی به این بیماری را افزایش خواهد داد .


ماهیان حساس :

برخی از انواع ماهی ها شامل گونه هایی مانند پروانه ماهی ها ( Chaetodon. SP ، Forcipiger. SP ،Heniochus. SP . و ….) ، امپراطور فیش ( PomacanThus. SP ، HolacanThus. SP ،Centropyge .SP ) ، lorem Gamma و غیره به طور منظم به این بیماری مبتلا می گردند.


علائم:

در ابتدا تنها چند لکه سفید کوچک بر روی بدن ماهی (به خصوص در ناحیه باله ها ) دیده می شود به همین دلیل گاهی این بیماری با بیماری لکه سفید ماهیان دریایی( Cryptocarjvou ) اشتباه گرفته شده و مورد درمان اشتباهی قرار می گیرد.
معمولا این لکه ها به سادگی از بین می روند
در برخی مواقع این بیماری به یک عفونت ثانویه باکتریایی ختم گردیده و تا مرگ ماهی شما توسعه یابد.
اگر بیماری توسعه یابد بر روی بدن ماهی تومور های بزرگی به شکل گل کلم تشکیل شده که اگر در ناحیه دهان باشد از مصرف غذا توسط ماهی جلوگیری نموده و ماهی گرسنگی خواهد کشید

بیشتر بدانید:  بیکر : آذرخش مترو (Erpetoichthys calabaricus)

 

picture from Siva et al., 2011


درمان :

هیچ داروی خاصی برای بیماری لمفوسیستیس وجود ندارد. معمولا این بیماری خود به خود برطرف می گردد اما می توان در شروع کار با برداشتن نودول ها از روی سطح بدن (خراشیدن با یک چاقوی کوچک ) و ضد عفونی محل با mercury -chromiun 4% و یا سایر مواد ضد عفونی بیماری را کنترل نمود.

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *