وجود کف در سطح آکواریوم

وجود کف درسطح آب آکواریوم

به نظر شما کف تشکیل شده بر روی سطح آب آکواریوم شما خطرناک است؟ با کف های تشکیل شده در سطح آکواریوم چه باید کرد؟

کف ناشی از ریختن آب به داخل آکواریوم:

معمولا این کف ناشی از ریختن آب به صورت غیر اصولی به داخل آکواریوم است و هیچ خطری برای ماهیان شما ندارد . ریختن آب از بالا به روی شن ها عامل اصلی ایجاد این نوع کف است . اگرتمایل خاصی برای تشکیل نشدن این کف دارید یا باید آب را در پایین ترین حد ممکن به آکواریوم اضافه کنید و یا با کمک یک میله و یا بشقاب آب را به صورت شیبدار به آکواریوم بریزید.درصورتی هم که زیاد به این موضوع حساس نیستید صبر و حوصله به خرج دهید تا به تدریج این کف از بین برود.

کف ناشی از صابون و مواد شوینده:

اگر در سطح آب آکواریوم خود با کفی روبرو شدید که در زیر نور با رگه های رنگی دیده می شود . بهتر است ماهی های خود را به آب اضافه نکنید اگر هم این کار را قبلا انجاام داده هاید باید به سرعت آنها را از آب خارج سازید . چون کف ناشی از مواد شوینده حتی به میزان ناچیز به راحتی ماهیان شما را خواهد کشت. راه چاره برای نجات شما از این وضعیت بیرون ریختن آب آکواریوم و شستن مجدد محتویات آکواریوم از جمله فیلتر ها ، شن و ماسه ، شیشه و … برای از بین بردن آثار مواد شوینده است. .

کف ناشی از مواد پروتئینی:

این کف معمولا در آکواریوم های آب شور شایع است اما اگر مواد غذایی ماهی شما سرشار از پروتئین باشد پسماندهای غذایی می تواند این حالت را نیز در آکواریوم آب شیرین شما ایجاد کند . کف ناشی از پروتئین ناشی از حباب های کوچک هواست که در کنار هم به صورت پیوسته دیده می شود .حذف پسماند ها و گاهی اوقات خارج نمودن لاشه ماهیان مرده که اولین عامل کف پروتئینی در آکواریوم ماهیان آب شیرین است می تواند در رفع این مشکل کارساز گردد. تعویض قسمتی از آب و تمیز کردن فیلتر ها نیز می تواند در از بین بردن این کف شما را یاری دهد.

بیشتر بدانید:  بیماری انگلی ماهیان آب شور : آلودگی به شپش ماهی (Livoneca Infestation)

کف تولید مثلی:

معمولا برخی از ماهی ها مانند گورامی و فایتر در زمان تولید مثل اقدام به ساخت لانه های حبابی می کنند . این حباب ها نه تنها مشکل ساز نیستند بلکه نشان دهنده شادابی و سلامت ماهی شما هستند. در صورت مشاهده لانه های حبابی بهتر است آنها را ازبین نبرید چون باعث استرس فراوان ماهی شما خواهد شد. لانه های حبابی معمولا در زیر سطوح شناور بر روی آب آکواریوم ساخته می شوند.

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *