ابری شدن آب اکواریوم

چرا باید آب آکواریوم را تعویض نمود؟

شاید تا به حال با این مشکل مواجه شده باشید که ماهی تازه خریداری شما به محض ورود به آکواریوم خیلی زود دچار مرگ و میر می گردد .

تغییرات جزئی و کلی آب آکواریوم تابع دو عامل اصلی می باشد

1- جایگزینی مواد معدنی موجود در آب جهت تثبیت اسدیته و حفظ شرایط پایدار

2- کاهش سطح نیترات (NO3) ( افزایش تدریجی نیتریت و نیترات در محیط ممکن آسیب های جدی به ساکنان آکواریوم شما وارد آورد و موجب مرگ و میر آنها بر اثر مسمومیت ناشی از آنها گردد)

تغییرات آب برای کاهش نیترات محلول در آب

اگر شما به طور منظم نسبت به تغییرات آب آکواریوم اقدام ننمایید دو حالت مهم در مورد نیترات می تواند رخ دهد اول اینکه به علت تصفیه پسماندها ئو سایر محصولات جانبی آکواریوم به تدریج میزان نیترات محلول در آب افزایش یافته و از حالت نرمال که 50 ppm است به 200 ppm یا بیشتر از آن خواهد رسید و دچار مشکلات عدیده ای خواهید شد.

مرگ و میر ماهیان تازه خریداری شده:

شاید تا به حال با این مشکل مواجه شده باشید که ماهی تازه خریداری شما به محض ورود به آکواریوم خیلی زود دچار مرگ و میر می گردد . و البته اولین علتی که به نظر شما خواهد رسید متهم ساختن فروشگاهی است که ماهی را خریداری کرده اید.

اما شاید بهتر است کمی به عملکرد خود در تعویض آب مخزن تان توجه نمایید . معمولا در فروشگاه های آکواریوم تعویض مرتب آب مخازن در اولویت کاری قرار دارد و سطح نیترات آب آکواریوم معمولا ثابت و در حد نرمال است . حال اگر این عمل در آکواریوم شما زیاد مور

بیشتر بدانید:  مشکلات ناشی از قطع برق آکواریوم

د توجه نیست آب تانک شما به احتمال زیاد دارای غلظت بالای نیترات است در نتیجه ماهی خریداری شده شما به خاطر این اختلاف سطح در میزان نیترات دچار شوک و مسمومیت شده و خواهد مرد .

کاهش سطح ایمنی ماهی ها:

افزایش نیترات علاوه بر خطر مسمومیت می تواند در کاهش سطح ایمنی ماهیان شما نسبت به بیماری های آکواریومی موثر باشد . در اینگونه آکواریوم ها معمولا بیماری ها با شیوع بالایی رخ داده و کشنده تر از موارد عادی عمل خواهند نمود.

تغییرات آب برای جایگزینی مواد معدنی

کاهش بیش از اندازه مواد معدنی مفید در آب و افزایش مواد مضر می تواند در میزان اسیدیته آب مخزن اثر گذار باشد.با توجه به تولید همیشگی مواد اسیدی در محیط آکواریوم و مقابله به مثل مواد معدنی موجود در آب معمولا اسیدیته آب در رنج خواصی تثبیت می گردد. حال اگر میزان این مواد معدنی کاهش یابد آب به تدریج از حالت نرمال به اسیدی تر شدن پیش خواهد رفت . سقوط اسیدیته آب می تواند یکی از عوامل مهم در مرگ و میر ماهیان شما محسوب گردد

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *