تعویض آب آکواریوم

چه میزان از آب آکواریوم را باید تعویض نمود

اکثر آکواریوم دارهای خانگی در کشور ما عادت کرده اند که هرچند ماه یکبار آب آکواریوم خود را کاملا عوض کرده و پس از شستشوی تمام اجزای آکواریوم دوباره آن را راه اندازی کنند . اما آیا این کار درستی است؟

هرچند تعویض کامل آب آکواریوم کار مفیدی به نظر می رسد اما در عمل این کار می تواند ضربات جبران ناپذیری را به اکوسیستم مخزن شما وارد نماید . در برخی پژوهش های صورت گرفته به این نکته اشاره شده است که تعویض بیش از 30 درصد آب آکواریوم می تواند نوسانات شدیدی را در پارامترهای آب آکواریوم شما ایجاد نماید.در ذیل سعی می شود به برخی از این مشکلات اشاره گردد

1- تغییرات ناشی از تعویض زیاد آب می تواند به راحتی سطح ایمنی ماهی را نسبت به عوامل بیماریزا کاهش داده و آنها را مستعد به انواع بیماری های ماهیان زینتی بنماید.

2- تعویض بی رویه آب باعث کاهش مواد مغذی موجود در آب گشته و ضمن از بین بردن منابع غذایی باکتری های مفید در آکواریوم موجب نقص در چرخه گاز های آکواریوم گردیده و موجبات مسمومیت های مختلف و ایجاد شکوفایی جلبکی را به علت افزایش مواد آلی تجزیه نشده توسط این باکتری ها را فراهم می آورد.

3- زایمان و تخم ریزی زود رس به خاطر نوسان دمای حاصل شده از تعویض زیاد آب یکی از شایع ترین معضلات ممکن در این زمینه به شمار می آید .

بهترین میزان تغییرات آب :

با توجه به مطالب ذکر شده و اهمیت پایداری پارامتر های آب به خصوص گاز ها و درجه حرارت محیط تعویض بیش از 30 درصد آب به جز در شرایط اضطراری (مثل بروز بیماری ها و مسمویت ها) توصیه نمی گردد.

بیشتر بدانید:  کاربرد زئولیت (آنزیمیت) در آکواریوم

توصیه شده است که هر هفته 20 درصد از آب آکواریوم و یا هر هفته ای 2 بار و به میزان 10 درصد از آب آکواریوم جایگزین گردد

تبخیر آب آکواریوم

به این نکته توجه نمایید که آبی که قر ار است جایگزین آب تبخیر شده در آکواریوم گردد کاملا خالص باشد. در این حالت استفاده از نمک برای پیشگیری از بیماری ها و یا سایر مواد ضدعفونی در آب جایگزین توصیه نمی گردد چون چیزی که از آکواریوم شما تبخیر شده فقط و فقط آب خالص بوده و غلظت مواد استفاده شده قبلی در آکواریوم بر اثر این تبخیر افزایش یافته است

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *