بیکر : زره دار (Polypterus delhezi)

نام علمی: Polypterus delhezi


نام مشترک : بیکر زره دار ، بیکر راه راه ، آذرخش و اژدر ماهی ، پلی پتروس


نام انگلیسی : Armoured Bichir, Banded Bichir, Barred Bichir


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۱۷.۳ اینچ (۴۴ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۶ – ۷.۵


سختی آب : ۶ – ۱۶


دمای مورد نیاز: ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتیگراد


طول عمر: ۸ تا ۱۲ سال


منبع / زیستگاه: مرکز آفریقا ( کنگو و زئیر)


رفتار / خلق و خو: بیکر زره دار که در ایران با در خانواده آذرخش ها و اژدر ماهی ها قرار می گیرد یک ماهی بسیار تهاجمی یک شکارچی قابل است. این ماهی که بیشتر فعالیت خود را در شب هنگام انجام می دهد در طی روز در مخفی گاه های صخره ای آکواریوم پنهان شده و به استراحت می پردازد . نکته بسیار مهمی که باید در نگهداری از این ماهی فراموش نگردد فعالیت بسیار بالا و توانایی او به خارج شدن از آکواریوم است لذا حتما باید درپوشی مناسب و بدون درز برای مخزن آنها تعبیه نمود . این آذرخش می تواند ماهیان کوچکتر را به راحتی شکار و ببلعد ، بیکر زره دار حتی به همنوعان خود نیز رحم نکرده و آنها را گاز خواهد گرفت.در آکواریوم این ماهی باید از گیاهکاری متراکم به خصوص گیاهان قوی بنیه ، بستری با شن نرم و تخته سنگ های صاف ، غارهای صخره ای برای پنهان شدن آن استفاده نمود . ضمنا استفاده از چوب مرداب برای شبیه تر شدن محیط زندگی آن به اکوسیستم طبیعی مار ماهی ها توصیه شده است.

بیشتر بدانید:  کاراسین و تترا : تترا بوینس آیرس (Hyphessobrycon anisitsi)

جنسیت: باله مخرجی بیکر زره دار نر دو برابر ماده ها پهنا دارد


جفتگیری / تولید مثل:معمولا تکثیر بیکر زره دار در آکواریوم های خانگی بسیار نادر است. گفته شده است که ماهی نر بیکر ابتدا به تعقیب ماهی ماده نموده و سپس خود را به دور بخش تناسلی آذرخش ماده پیچیده به شکلی که باله و بخش مخرجی او شکل کاسه به خود می گید.

بعد از این مرحله ماهی ماده تخم ها را که اتصال ضعیفی بین آنها بر قرار است رها کرده و ماهی نر آنها را پس از بارور ساختن بین گیاهان و سطوح دیگر رها می سازد

تخم ها ۳ تا ۴ روز بعد هچ شده و می توان لاروها را بعد از جذب کیسه زرده ( که بین ۳ تا ۵ روز طول خواهد کشید ) با لارو آرتیمیا و میکرو کرم تغذیه می کنند . اکر بیکر های نوجوان را خوب تغذیه نکنید ممکن است به یکدیگر حمله کرده و همدیگر را بخورند.


حجم آکواریوم: حد اقل ۲۱۰ لیتر


سازگاری : بیکر زره دار را باید با چاقو ماهی ها و یا ببر ماهی های سیامی نگهداری نمود


رژیم غذایی : بیکر زره دار گوشت خوار می باشد. ماهیان زنده و فیله ماهی ،طعمه سفید ، میگو و همچنین گوشت مرغ و ماهیچه و سایر غذاهای گوشتی تازه منجمد از جمله مواردی است که باید در تغذیه آنها گنجانده شود. فراموش نکنید که بیکرها معمولا غذاهای خشک را قبول نمی کند.


منطقه شنا: عمدتا در کف آکواریوم


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی


بیماری ها:

آلودگی با ماکروژیروداکتیلوس ها

بیشتر بدانید:  کاراسین و تترا : سیلور دالر (Metynnis argenteus)

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *