گربه ماهی : کت فیش باله بادبانی (Leiarius pictus)

نام علمی: Leiarius pictus


نام مشترک : کت فیش باله بادبانی یا پیکتوس


نام انگلیسی : Painted Catfish, Saddle Catfish, Sailfin Marbled Catfish, Sailfin Pim


سطح مراقبت : متوسط تا مشکل


اندازه ماهی: تا ۲۴ اینچ (۶۱ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۶.۲- ۷.۶


سختی آب : ۸ -۱۸


دمای مورد نیاز: ۲۲ تا ۲۶درجه سانتیگراد


طول عمر: در حالت ایده آل این ماهی ۸ تا ۱۵ سال عمر خواهد نمود


منبع / زیستگاه: آمریکای جنوبی به خصوص حوزه رود اورینوکو در آمازون (پرو ، برزیل ، کلمبیا ، ونزوئلا )


رفتار / خلق و خو: پیکتوس یک کت فیش فوق العاده تهاجمی و شکارچی بوده و در مبارزه با سایر همسایگان هم خلق و خو از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است. پیکتوس در مقایسه با سایر ماهیان هم رده از هوش بالایی برخوردار بوده و اگر از جوانی آموزش ببینند رام خواهند شد. در تزئینات مخزن این ماهی باید از مخفی گاه های صخره ای استفاده نمود و یک فضای مناسب برای شنای آن فراهم کرد. بستر مخزن این ماهی نباید از شن و ماسه نرم استفاده نمود چون ممکن است این شن ها وارد آبشش آنها شده و موجب مرگ آنها گردد. از شاخه های راش و سنگ های صاف نیز می توانید در تزئینات آکواریوم خود بهره ببرید. فیلتراسیون قوی و استفاده از مخافظ برای لوازم شیشه ای مانند بخاری و دما سنج الزامی است چون پیکتوس می تواند به راحتی به آنها آسیب برساند.


جنسیت: ماده ها بزرگتر و چاق تر از نر ها می باشند


جفتگیری / تولید مثل: گربه ماهی باله بادبانی زمانی به سن بلوغ خواهد رسید که معمولا به خاطر بزرگ بودن در آکواریوم های خانگی قابل نگهداری نیست لذا به ندرت تکثیر آن در آکواریوم های معمولی گزارش گردیده است

بیشتر بدانید:  بیکر : مرمری (Polypterus palmas)

حجم آکواریوم: این ماهی برای رسیدن به بلوغ به آکواریومی حداقل با ۳۰۰۰ لیتر آب نیاز دارد


سازگاری : گربه ماهی ها را باید با ماهی های هم اندازه یا بزرگتر از خود نگهداری نمود تا از خوردن آنها اجتناب نماید.رد تیل ها می توانند هسایگان مناسبی برای آنها باشند.


رژیم غذایی : گربه ماهی باله بادبانی را می توان با فیله ماهی ، کرم خاکی ، صدف ، میگو ، دل مرغ و با پلت های آماده مخصوص این ماهی که در فروشگاه های آکواریوم موجود اس تغذیه نمود . باید از دادن گوشت های دامی به گربه ماهی اجتناب نمود چون باعث انباشت چربی در بدن آن شده و به مرور زمان جان آن را خواهد گرفت. به علت علاقه فراوان ماهی به بلعیدن بهتر است از اشیاء کوچک برای دکوراسیون آکواریوم استفاده نگردد . ضمن اینکه سنگ بستر آکواریوم نباید ریز باشد چون می تواند به راحتی در بین لایه های آبششی ماهی گیر کرده و به این ماهی ها آسیب جدی وارد نماید.

در منابع مختلف به این نکته اشاره گردیده است که باید نوبت های غذایی این ماهی را با افزایش سن ماهی کاهش داد. به طوری که تغذیه روزانه در ماهی جوان باید به تغذیه هفتگی در بالغین کاهش یابد.


منطقه شنا: در کف و یک سوم میانی آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

Bacterial Infections

Procamallanus Infection

Fin Rot

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *