گربه ماهی : کت فیش مکنده یا لجن خوار (Hypostomus plecosyomoides)

نام علمی: Hypostomus plecosyomoides


نام مشترک : لجن خوار یا گربه ماهی مکنده


نام انگلیسی : pleco, suckermoth Catfish


سطح مراقبت : آسان


اندازه ماهی: تا 12 اینچ (۳۵سانتی متر) در موارد نادر تا ۶۴ سانتیمتر هم گزارش شده است


اسیدیته آب : ۶.۵-۸


سختی آب : ۵-۲۵


دمای مورد نیاز: ۱۹تا ۲۶درجه سانتیگراد


طول عمر: ۱۰ تا ۱۵ سال


منبع / زیستگاه: آمریکای جنوبی(کلمبیا و ونزوئلا)


رفتار / خلق و خو: به طور کلی صلح جو هستند اما گاهی با همنوعانشان بر سر قلمرو خواهند جنگید ، این ماهی خجالتی عادت به نور زیاد نداشته و فعالیت های خود را در شب ها انجام می دهد. این ماهی های مفید را باید در تمام آکواریوم ها جستجو کنید چون علارغم تغذیه از جلبک های آکواریوم با مکیدن جلبک های شیشه هر روز آنها را براق و تمیز می سازند. ماهی لجن خوار به سرعت رشد نموده و از فعالیت آن کاسته می گردد . لذا لازم است هر چند سال یکبارنسبت با تعویض آنها با لجن خواری کوچکتر اقدام نمایید .بدن لجن خوار پوشیده از صفحات استخانی بوده و در هنگام لمس احساس برخورد با روکش سمباده به شما دست خواهد داد. این زبری می تواند موجب چسبیدن بدن ماهی به تور گشته و جابجایی ان را مشکل می سازد.


جنسیت: در ماهی هایی که همزمان با هم رشد کرده اند معمولا نرها کوچکتر از ماده ها هستند


جفتگیری / تولید مثل: این ماهی مفید را نمی تون در آکواریوم های طبیعی تکثیر نمود . به طور معمول و در واحد های تجاری تکثیرو پرورش ماهیان زینتی حوزچه های مخصوصی را برای ماهیان لجن خوار بالغ در نظر ممی گیرند . در هنگام تخم ریزی معمولا والدین به حفر تونل هایی در بستر استخر اقدام نموده و پس از آن ماهی ماده حدود ۳۰۰ تخم خواهد گذاشت . در ماهی لجن خوار ماهی نر مسئول محافظت از تخم ها خواهد بود.

بیشتر بدانید:  چاقو ماهی : چاقو ماهی آفریقایی (Xenomystus nigri)

حجم آکواریوم: لجن خوار را می توان با توجه به اندازه اش در اکثر آکواریوم ها نگهداری نمود


سازگاری : لجن خوار به جز درگیری با هم نوعان خود معمولا با تمام ماهی ها رابطه خوبی برقرار می کند اما مشاهده شده در برخی از مواقع با چسبیدن به بدن گلدفیش ها و دیسکاس ها موجبات آزار و حتی مرگ آنها را فراهم می آورد.بهتر است با سیچلاید گوره خری ، چاقو ماهی و ماهیان پرخاشگر نگهداری نگردد.


رژیم غذایی : اغلب همه چیز خوار بوده و حشرات کوچک ، کرم ها، برخی سخت پوستان و گرانول سنگین و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند. البته تغذیه از جلبک سنگ های بستر ، کاهو ، اسفناج ، خیار و نخود فرنگی پوست کنده را نیز نباید فراموش کرد


منطقه شنا: در کف آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

آلودگی ترماتودی پوست (Skin Flukes)

سفیدک یا لکه سفید (Ichthyophthiriasis)

بیماری ولوت (Velvet)

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *