سیچلاید آمریکایی : سیچلاید تگزاسی (Herichthys cyanoguttatus)

نام علمی: Herichthys cyanoguttatus


نام مشترک : سیچلاید تگزاسی


نام انگلیسی: Texas Cichlid, Rio Grande Cichlid, Rio Grande Perch


سطح مراقبت : متوسط تا مشکل توصیه شده است مبتدی ها از این ماهی مهاجم کار خود را آغاز نکنند


اندازه ماهی: تا ۱۱.۸ اینچ (30سانتی متر)


اسیدیته آب : 6.5 – ۷.۵


سختی آب : 5- 12


دمای مورد نیاز: ۲۰ تا ۳۳ درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب ۸ تا ۵ سال


منبع / زیستگاه: جنوب ایالت تگزاس و شمال مکزیک


رفتار / خلق و خو: سیچلاید تگزاسی که در جوانی آرام و صلح جو به نظر می آید در هنگام بلوغ خوی نیمه تهاجمی به خود گرفته و در هنگام تولید مثل یک ماهی بسیار خشن و مهاجم است. سیچلاید تگزاسی به راحتی می تواند آکواریوم شما را با پسماند های غذایی و فضولاتش آلوده سازد به خاطر همین برای نگهداری از آنان باید از فیلتر های تصفیه قدرتمند و بیولوژیک بهره ببرید تا ضمن تمیز کردن آب نسبت به ایجاد جریان مطلوب آب برای ماهی اقدام نماید. .در تزئینات آکواریوم این سیچلاید بهتر است از شنی به عمق ۶ سانتیمتر استفاده نمایید چون این ماهی از کار حفاری لذت زیادی می برد . معمولا این ماهی را با جفت خود و به تنهایی نگهداری می کنند . در غالب مواقع خالهای روی بدن تگزاسی ها سبز رنگ هستند اما در برخی واریته ها می توان خالهای قرمز ُ آبی و حتی طلایی را نیز مشاهده نمود. توصیه شده است که میزان ۲۵ تا ۵۰درصد آب آکواریوم به صورت دو هفته یکبار تعویض گردد.


جنسیت: نرها درشت تر از ماده های هم سن بوده و باله های مخرجی بلند تری نسبت به آنها دارند . ضمن اینکه غوز سر نرها بسیار مشهود تر ازجنس ماده است.

بیشتر بدانید:  سیچلاید آفریقایی : پری دریایی (neolamprologus brichardi)

جفتگیری / تولید مثل: معمولا جفت ها را در زمان نوجوانی و در دسته های ۵ تا ۶ تایی صورت می گیرد در غیر این صورت جفت ها را باید با کمک شیشه حائل به یکدیگر معرفی نمایید . فراموش نکنید که نرها ماده هایی را که با آنها جفت نشوند خواهند کشت. پس از جفت گیری سیچلاید تگزاسی نر و ماده شروع به تمیز کردن سطح سنگ صافی که قبلا در بستر آکواریوم تعبیه کرده اید خواهند نمود. شما میتوانید با قرار دادن گلدان و یا تخته سنگ صاف در آکواریوم او را در این زمینه یاری رسانید . بعد از پایان تخم ریزی والدین بسیار پرخاشگر شده و با وسواس زیادی به محافظت از تخم ها خواهند پرداختاین رفتار به خصوص در جنس ماده بسیار محسوس تر می باشد. نوزادان ۴ تا۵ روز پس از به دنیا آمدن می توانند شنای عادی داشته باشند و باید با آرتمیای زنده تغذیه گردند.


حجم آکواریوم: برای یک جفت بالغ حداقل ۲۰۰ لیتر آب


سازگاری : معمولا به صورت جفت نگهداری می شوند اما شاید بتوان آنها را با ماهیان بزرگ ترو با خصوصیات رفتاری مشابه نیز نگهداری نمود .


رژیم غذایی : ماهیان کوچکتر و کرم های خونی ، دل گاو و مرغ به شرط حذف چربی و تغذیه محدود ، میگو، گرانول سیچلاید ها و البته یک رژیم گیاهی شامل اسژیرولینا، اسفناج و نخود فرنگی


منطقه شنا: تمام سطوح آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

 White spot Disease

Hole-in-the-Head Disease

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

بیشتر بدانید:  سیچلاید آفریقایی : کالووس (Altolamprologus calvus)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *