سیپرینید و بارب : بارب مسی (Danio choprae)

نام علمی: Danio choprae


نام مشترک : بارب مسی ، بارب براق


نام انگلیسی : Glowlight Danio


سطح مراقبت : آسان تا متوسط


اندازه ماهی: تا 1.2 اینچ (3 سانتی متر)


اسیدیته آب : 6 – 8


سختی آب : 5 – 19


دمای مورد نیاز: 15 تا 26 درجه سانتیگراد


طول عمر: 3 تا 5 سال


منبع / زیستگاه: جنوب آسیا (میانمار)


رفتار / خلق و خو:بارب مسی خلق و خویی خجالتی و آرام داشته و بسیار پر جنب و جوش و سریع است. ماهی جوان علاقه زیادی به شنای سریع در بین گیاهان داشته و بهتر است  این ماهی ها را در دسته های ۵ تا ۶ تایی نگهداری نمایید. بارب یاقوت سیاه برای شنا به فضای کافی در آکواریوم نیاز داشته و علاقه مند به مکان های دارای سایه است  .استفاده از بستر تیره رنگ جلوه زیبا تری به آنها خواهد داد.تعویض 25 تا 50 درصدی آب به صورت ماهیانه برای سلامت ماندن ماهی شما موثر است


جنسیت: نرها کوچکتر از ماده ها بوده و هنگام تولید مثل پر رنگ تر می شوند . ماهی ماده چاق تر و شکمشان بزرگ تر و پر تر است


جفتگیری / تولید مثل: تولید مثل بارب مسی تا حدودی آسان می باشد برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بستر آن را از گیاهان پر برگ بپوشانید . البته تا حد امکان باید آب را سبک سازید و دمای آن را بین 25 تا 26 درجه سانتیگراد ثابت نگاه دارید .پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید جفت مناسب را وارد آکواریوم نمایید .در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. عموما در هنگام سحر صورت می گیرد ماهی ماده  تخم خواهد گذاشت و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت به همین دلیل باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از ۲۴ ساعت شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از ۲ تا ۳روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها تغذیه گردند.

بیشتر بدانید:  گیاه : جلبک سبز کننده آب یا ‌Blooom Algae

حجم آکواریوم: حداقل ۶۰ لیتر


سازگاری : بارب مسی با اکثر ماهیان آکواریومی به جز ماهیان آرام و خجالتی و ماهیانی که باله های بلندی دارند سازگار می باشد.


رژیم غذایی : بارب مسی همه جیز خوار می باشند. غذا های منجمد ، جلبک ها ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند.


منطقه شنا: شنا در تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی


بیماری ها:

Edwardsiellosis

Fatty degeneration

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

Enteric Septicaemia of Catfish

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *