رد اویل یا شیطان سرخ

سیچلاید آمریکایی : رد اویل (Amphilophus labiatus)

نام علمی: Amphilophus labiatus


نام مشترک : رداویل یا شیطان سرخ


نام انگلیسی: Red Devil Cichlid


سطح مراقبت : متوسط تا مشکل توصیه شده است مبتدی ها از این ماهی مهاجم کار خود را آغاز نکنند


اندازه ماهی: تا ۱۴ اینچ (۳۵سانتی متر)


اسیدیته آب : ۶ – ۸


سختی آب : ۲۵- ۶


دمای مورد نیاز: ۲۱تا ۲۷ درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب ۱۰ تا ۱۲ سال


منبع / زیستگاه: آمریکای مرکزی ، نیکاراگوآ و کاستاریکا


رفتار / خلق و خو: شیطان سرخ همانطور که از نام آن پیداست یک ماهی بسیار خشن و مهاجم است. این ماهی قلمرو طلب حتی به همنوعان خود نیز رحم نخواهد کرد. سیچلاید رد اویل بسیار حریص و سرکش بوده و می تواند ظرف مدت کوتاهی تمام تجهیزات و دکوراسیون آکواریوم شما را بر هم ریزد. برای همین حتما از دکوراسیون سنگین مانند سخره های سنگی و گیاهانی با ریشه های بسیار قوی و ساقه هایی قطور استفاده کنید. درمورد تجهیزات از جمله سنگ های هوا ، بخاری ، تصفیه و … هم باید آنها را به خوبی با سنگ های بزرگ و محافظان مخصوص آنها مهار نمایید تا ماهی قادر به جابجا نمودن آنها نباشد. سیچلاید شیطان سرخ به راحتی می تواند آکواریوم شما را با پسماند های غذایی و فضولاتش آلوده سازد به خاطر همین برای نگهداری از آنان باید از فیلتر های تصفیه قدرتمند بهره ببرید تا ضمن تمیز کردن آب نسبت به ایجاد جریان مطلوب آب برای ماهی اقدام نماید. اگر می خواهید از خوی تهاجمی رد اویل خود بکاهید مجبورید یک اکواریوم ۱۰۰۰ لیتری تهیه کنید تا کمتر به ماهیان دیگر کار داشته باشد. این ماهی جسور به مرور عاشقانه صاحب خود را دوست خواهد داشت و مانند یک سگ وفادار به همراه او در سرتاسر آکواریوم شنا خواهد کرد و ملتمسانه منتظر تغذیه خود خواهد بود.این ماهی علاوه بر پرتاب کردن اشیاء درون آکواریوم به بیرون ، بدش نمی آید خود نیز با جهش کردن از آب مخزن خارج شود پس شما نباید درپوش آکواریوم را فراموش کنید.توصیه شده است که میزان ۳۰ درصد آب آکواریوم ر به صورت هفتگی تعویض گردد.

بیشتر بدانید:  کاراسین و تترا : تترا خون آشام (Hydrolycus scomberoides)

جنسیت: نر ها عموما بزرگتر از ماده های هم سن خود بوده و در روی سر خود برآمدگی دارند.


جفتگیری / تولید مثل: رد اویل بسیار به انتخاب همسر وسواس داشته و در صورت عدم رضایت از وی حتی تا سر حد مرگ به آن هجوم خواهد آورد . دو راه برای جفت کردن رداویل وجود دارد . اولین و بهترین آنها نگهداری از یک دسته ۵ تا ۶ تایی رداویل در جوانی است . در زمان بلوغ معمولا جفت ها یکدیگر را قبول کرده و از سایرین جدا خواهند شد در این حالت باید سایر هم نوعان آنها را از سیچلاید های جفت جدا نمود . راه دوم که بیشتر در رداویل های بالغ استفاده می گردد قرار دادن یک طلق یا حائل شیشه ای بین جنس نر و ماده است . اگر همه چیز خوب پیش برود بعد از چند هفته می توانید دیواره را از بین آنها بردارید . در صورتی که شیطان سرخ نر به ماده حمله نکند جفت گیری موفقیت آمیز بوده است و به قولی ماهی شما جفت خورده است. پس از جفت گیری رداویل نر شروع به حفر شن های بستر خواهد کرد تا محلی صاف و مناسب برای تخم ریزی بسازد. شما میتوانید با قرار دادن گلدان و یا تخته سنگ صاف در آکواریوم او را در این زمینه یاری رسانید . در هنگام تخم ریزی به طور میانگین رداویل ماده حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تخم که به رنگ زرد کهربایی شفاف می باشد خواهد گذاشت و جنس نر بلافاصله آنها را بارور می سازد .بعد از پایان تخم ریزی والدین بسیار پرخاشگر شده و با وسواس زیادی به محافظت از تخم ها خواهند پرداخت. معمولا بعد از ۲ تا ۳ روز نوزادان متولد شده و پس از ۳ تا ۷ روز به شنای عادی خواهند رسید . در این زمان تغذیه ماهیان نوجوان از طریق موکوس ترشح شده بر روی بدن والدین خواهد بود( به این عمل اصطلاحا شیردادن گفته می شود).

بیشتر بدانید:  سیچلاید آفریقایی : سیچلاید کنی (Pseudotropheus lombardoi)

حجم آکواریوم: برای یک جفت بالغ حداقل ۲۰۰ لیتر آب


سازگاری : معمولا به خاطر حس قلمرو طلبی و رفتارهای هجومی در هنگام تخم ریزیبه تنهایی و یا با جفت خود نگهدار ی می گردند.


رژیم غذایی : ماهیان کوچکتر و کرم های خونی ، کرم خاکی ، میگو، پلت های سیچلاید ها و یک رژیم گیاهی که می تواند شامل نخود فرنگی پوست کنده ، کاهو ، اسفناج و البته اسپیرولینا باشد.در تغذیه این ماهی باید از دادن دل و گوشت حیوانات پرهیز شود چون پروتئین موجود در آنها مضر بوده و می تواند به دستگاه گوارش آنها آسیب وارد نماید


منطقه شنا: تمام سطوح آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

White spot Disease

Hole-in-the-Head Disease

Malawi Bloat

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *