بیماری انگلی ماهیان آب شور : بیماری پچ (patch disease)

عامل بیماری:

در برخی موارد تک یاخته انگلی  Brooklynella hostilis یا Uronema در پیدایش بیماری بیماری لکه های سفید پوستی دخیل بوده و در صورت عدم درمان به پاتوژنMyxobacterium ، Flexibacter SP دچار می گردند . فراموش نکنید که کاهش سطح PH میتواند علائم مشابه با این بیماری ایجاد نماید.بیماری کدورت پوست یک بیماری متداول و شایع در آکواریوم های آب شور بوده و همتای این بیماری در آکواریوم آب شیرن چیلودونلا نام دارد

Brooklynella hostilis


علائم :

**در شروع این بیماری لکه ای سفید کوچک و بزرگی که معمولا مخاطی مانند و شل است بر روی پوست دیده می شود.

**کدورت پوست و در برخی مواقع لایه های لزج موکوسی و رشته مانند آویزان بر روی بدن ماهی ، کدر شدن چشم ، دیده شدن ماهی ها با آبشش های باز همراه با مشکلات تنفسی . ماهی آلوده بی توجه بوده و اشتهای خود را از دست می دهد . ماهی ها معمولا در کف یا سطح آکواریوم بی حرکت باقی می مانند.

**انگل در شرایط نامناسب وفقر آب ، تغذیه ناقص و کلیه عواملی که بتواند سیستم ایمنی ماهی ها را تضعیف نماید فعال گردیده و به سرعت ساکنین آکواریوم را آلوده می سازد .

**در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع ، بیماری پیشرفت نموده و ماهی به عفونت های ثانویه باکتریایی دچار می گردد

**همراه این بیماری معمولا پوسیدگی باله نیز رخ خواهد داد .

**علائمی همچون اشکال در تنفس ( به دلیل وجود عفونت باکتریایی در آبشش ) آویزان ماندن در سطح و یا کف آکواریوم نیز قابل مشاهده است.

**معمولا سر و چشم ماهی آلوده گشته و علائم بیماری چشم ابری بروز خواهد کرد.

بیشتر بدانید:  مشکلات مدیریتی آب شیرین : مسمومیت آمونیاکی (Ammonia toxicity)

درمان :

**استفاده از فرمالدئید به همراه مالاشیت گرین در درمان این بیماری موثر بوده است. بهره بردن از داروهایی همچون Quinacrine و سولفات مس به صورت کنترل شده و محدود نیز مثبت ارزیابی شده است.

**جهت از بین بردن انگل فر و بردن ماهی ها در حمام آب شیرین به عنوان درمانی مفید توصیه گردیده است.

**قبل از هرچیز پاتوژن واقعی بیماری باید مشخص شود. عفونت های باکتریایی ثانویه  را با نئومایسین ، nifurpirinol و یا ترکیبی از نئومایسین و nifurpirinol درمان می نمایند .

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *