خانواده ماهیان آب شور : بلنی ها یا ماهیان مخاطی (Blennies)

خانواده بلنی ها یا ماهیان مخاطی  با نام علمی بلنی ایده (Blenniidae) شناخته می شود  . این ماهی ها   با 58 جنس و 401  گونه شناخته می شوند و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری  اقیانوس اطلس ، هند و آرام هستند . بلنی جزو ماهیان کوچک آکواریومی آب شور می باشند و گاهی با گوبی ها اشتباه گرفته می شوند .

شرایط نگهداری:

ماهیان این خانواده زندگی مخفیانه و مرموزی دارند. دندان های بلند بلنی ها که  خمیده و خنجری شکل هستند برای تغذیه کاربردی نداشته و تنها برای قدرت نمایی در برابر ماهیان هم گونه و ترساندن آنها کاربرد دارد بلنی ها نسبت به شرایط آکواریوم مقاوم بوده و نگهداری از آنها برای افراد مبتدی توصیه می شود  . این ماهی از زندگی بر روی سواحل صخره ای یا مناطق مرجانی که دارای پناه گاههای متعدد است لذت برده و ساکن کف می باشد .  بلنی ها به طور کلی در آبهای کم عمق یافت می شوند  .دوماهی  بلنی را در یک آکواریوم با گنجایش کمتر از 500 لیتر هرگز در کنار یکدیگر نگهداری نکنید چون تا سر حد مرگ بایکدیگر مبارزه خواهند کرد . اگر دوست دارید ماهیان بلنی را جفت کنید باید به فکر یک مخزن با ظرفیت  بیش از 500  لیتر باشید . در پاره ای از اوقات  بلنی ها بسیار موذیانه رفتار می کنند ، آنها وانمود می کنند که جزو ماهیان نظافت چی هستند و وقتی ماهی ها به آنها نزدیک می شوند اقدام به گاز گرفتن از باله های آنها خواهند کرد . در حال حاضر هیچ کدام از گونه های شناخته شده این ماهی در معرض انقراض قرار نگرفته است .

بیشتر بدانید:  ماشه ماهی: سیاه هاوایی (Melichthys niger)

جنسیت :

نرها معمولاً بزرگتر و رنگارنگ تر از ماده ها هستند.

سازگاری:

بلنی ها را با ماهیان شکارچی و یا جلبک خواران نیمه تهاجمی مانند باسلت ها  نگهداری نکنید  .

تولید مثل :

یک  بلنی نر ممکن است با چندین ماده جفت شود و همه تخمهایشان را در یک لانه بگدارند  . در زمان تخم ریزی   ماهی  نر ،  ماده ها را وادار می کند  تا تخم های خود را در یک سوراخ کوچک یا شکاف خالی که به عنوان لانه انتخاب کرده  بگذارند. تخم ریزی با توجه به گونه و شرایط محیطی عموما بین چند دقیقه  تا 24 ساعت به طول خواهد انجامید .ماهی نر برای باروری تخم ها یا همراه ماهی ماده وارد مخفی گاه خواهد شد و یا به تناوب برای باروری تخم ها به لانه مراجعه خواهد کرد . در زمان تخم ریزی جنس نر بسیار فعال بوده و مانع از نزدیک شدن ماهیان مهاجم و شکارچی به لانه می گردد . سپس تخمها توسط ماهی  نر یا هر دو محافظت می شوند .ماهیان جوانی که پس از مرحله لاروی به مرحله پلاژیک رسیده اند به اندازه ای  از نظر شکل متفاوت از والدین  خود هستند که در گذشته در برخی منابع به  اشتباه  به عنوان زیر خانواده ای جداگانه طبقه بندی گردیده اند.بلنی ها تا کنون د رآکواریوم تکثیر نکرده اند .

تغذیه:

بلنی ها همه چیز خوار هستند بلنی ها در طبیعت از جلبک ها و بی مهرگان ، سخت پوستان و پلانکتون ها  تغذیه می کنند . بلنی را می توان با انواع غذاهای آکواریوم ، اسپیرولینا و آرتمیا تغذیه نمود  ، شکم بلنی همیشه باید گرد به نظر برسد ، به این معنی که او خوب غذا می خورد. آنها را با وجود تغذیه از بی مهرگان در دسته ماهیان جلبک خوار(گیاه خوار و همه چیز خوار) قرار داده اند

بیشتر بدانید:  جراح ماهی : تومینی باله زرد (Ctenochaetus tominiensis)

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *