خروس ماهی : راسل (Pterois russelii)

نام علمی: Pterois radiata


نام مشترک : خروس ماهی رادیاتا یا درخشنده


نام انگلیسی: Radiata Lionfish, Clearfin Lionfish, Tailbar Lionfish, Radial Firefish


سطح مراقبت : در حد متوسط


اندازه ماهی: تا 10 اینچ (25.5 سانتیمتر )


اسیدیته آب : 8.2 – 8.4


سختی آب : 8-12


شوری آب : 1.020 – 1.025


دمای مورد نیاز: 22 تا 28 درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب تا 15 سال


منبع / زیستگاه: اقیانوس هند ، اقیانوس آرام (سریلانکا ، مالدیو ، تاهیتی )


رفتار / خلق و خو: خروس ماهی (عقرب ماهی یا شیر ماهی) بدون شک یکی از با شکوه ترین گونه ها برای نگهداری در یک آکواریوم آب شور این ماهی است . این ماهی ها به دلیل نیش سمی خود به عقرب ماهی مشهور شده اند .
بدلیل نحوه آرایش باله ها در آب و به هنگام حرکت به آنها خروس ماهی هم می گویند از ناحیه خارهای پشتی بسیار سمی هستند و باید در نهایت دقت نگهداری شوند . تماس با زهر باعث درد شدید در محل گزش و گاهی اوقات مرگ می شود . درمان انتخابی برای سم این ماهی استفاده پی در پی از آب گرم ( گرمائی که قابل تحمل باشد ) در محل گزش می باشد زیرا سم بر اثر حرارت غیر فعال میشود . خروس ماهی رادیاتا عمدتا خوش بنیه و مقاوم بوده و و تحمل بالایی نسبت به میزان نیتریت آب دارند.
این گونه با وجد اینکه در ابتدای معرفی به آکواریوم کمی خجالتی به نظر می رسند ، شکارچیان بی رحمی بوده و نباید با گونه های کوچکتر نگهداری شود فضای آکواریوم را باید با مرجان و صخره و جلبک تزئین کرد زیرا محل زیست آن آبهای ساحلی سنگی و صخره های مرجانی است . در تمام سطوح آب حرکت نموده و حتما” به نور مصنوعی نیاز دارد . نگهداری آنها در آکواریوم ریف باید با احتیاط صورت گیرد .

بیشتر بدانید:  بلنی : دم خالدار (Ecsenius stigmatura)

خروس ماهی رادیاتا از زیباترین خروس ماهی های شناخته شده در میان آکواریوم دارها به شمار می آید


جنسیت: جنسیت آنها قابل تشخیص نیست.


جفتگیری / تولید مثل: برای تکثیر خروس ماهی رادیاتا باید یک ماهی نر را در کنار چند ماهی ماده قرارداد پس از 24 ساعت معاشقه و در صورت آماده بودن ماهیان ماده تخم ریزی در نیمه شب آغاز شده و ماهی نر بلافاصله تخم ها را بارور خواهد ساخت . در ابتدا تخم ها به صورت متمرکز و به شکل یک توپ گرد در خواهد آمد و حدود 2000 تخم موجود در آن پس از 24 ساعت از هم جدا شده و 36 ساعت بعد نوزادها سر از تخم بیرون می کنند . این بچه ماهی ها بلافاصله باید با پلانکتون کافی تغذیه گردند تا دچار تلفات نگردند .


حجم آکواریوم: برای یک جفت بالغ تا 300 لیتر آب


سازگاری : جدول دوم


رژیم غذایی : خروس ماهی ها گوشت خوار بوده و برای ترغیب آنها به تغذیه در آکواریوم بهتر است در ابتدا با آرتیمیا و بچه ماهی زنده و پس از سازگار شدن با گوشت میگو ، گوشت ماهی و سخت پوستانی مانند خرچنگ غذادهی شوند.


منطقه شنا: در تمام مناطق آب به شنا و شکار مشغول خواهد بود


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *