چاقو ماهی : چاقو ماهی آفریقایی (Xenomystus nigri)

نام علمی: Xenomystus nigri


نام مشترک : چاقو ماهی آفریقایی


نام انگلیسی: African Knifefish, African Knife Fish, African Brown Knifefish


سطح مراقبت : متوسط تا مشکل توصیه شده است مبتدی ها از این ماهی کار خود را آغاز نکنند


اندازه ماهی: تا ۱۱.۸ اینچ (۳۰ سانتیمتر )


اسیدیته آب : ۶ – ۸


سختی آب : ۵ – ۱۹


دمای مورد نیاز: ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب تا ۱۵ سال


منبع / زیستگاه: قاره آفریقا ، کشور های همسایه حوزه رود نیل


رفتار / خلق و خو: چاقو ماهی آفریقایی خوی نیمه تهاجمی داشته و ممکن است ماهیان کوچکتر از خود را ببلعند. البته گاهی اوقات به ماهیان بزرگتر هم حمله می کنند که این مورد بیشتر به خاطر دید ضعیف این ماهی ها است ضمن اینکه نقص در سیستم بینایی آنها با وجود توانایی ماهی در تولید یک میدان الکتریکی در اطراف بدن برای جهت یابی تا حدود زیادی مرتفع شده . این ماهی ها بر عکس جثه بزرگ خود بسیار خجالتی هستند و باید برای آنها در دکوراسیون آکواریوم خود پناه گاه هایی برای مخفی شدنشان تهیه نمایید در غیر این صورت ممکن است برای مخفی شدن از مکان های عیر متعارف استفاده کرده و آسیب ببینند . چاقو ماهی نسبت به نور زیاد حساس بوده و به شدت دچار استرس می گردد . استفاده از برخی ضد عفونی کننده ها به خصوص سولفات مس در محیط زندگی آنها منع شده چون حتی مقدار ناچیز آن در محیط به راحتی می تواند آنها را از پای در آورد. این ماهی به طور معمول در سن جوانی شب گرد و در سنین بالا روز گرد می باشد. توصیه شده است که حدود ۳۰ تا ۵۰ در صد آب آکواریوم آنها را به صورت هفتگی جایگزین شده و برای حفظ کیفیت آب آن از برگ راش ، بلوط و یا بادام استفاده شود البته به شرط تعویض هفتگی این برگ ها . ضمنا استفاده از ذغال سنگ نارس یا تورب در فیلتر مخزن آنها خالی از فایده نیست.چاقوماهی آفریقایی به خاطر شنای عقبگرد خورد شهرت داشته و در کوراسیون آکواریوم آنها می توانید از ریشه های گیاهان نیز بهره ببرید . چاقو ماهی آفریقایی اگر به طور وحشی و از طبیعت به آکواریوم منتقل شود بعلت عدم تحمل مکان جدید به احتمال فراوان خواهد مرد. .

بیشتر بدانید:  دلقک ماهی : تومیتو (Amphiprion frenatus)

جنسیت: معمولا جنس ماده در چاقو ماهی آفریقایی بی رنگ تر از جنس نر می باشد.


جفتگیری / تولید مثل: گزارشی از تکثیر آن در آکواریوم های خانگی معمولی موجود نیست.گفته شده ماهی ماده ۱۵۰ تا ۲۰۰ تخم را در میان سنگ ها و چوبهای دکور رها ساخته و پس از ۱۰ روز لاروها متولد و با ناپلی آرتیمیا و میکرو کرم تغذیه می شوند .


حجم آکواریوم: برای یک جفت بالغ تا ۲۱۰ لیتر آب


سازگاری : این ماهی را باید با ماهیان نیمه مهاجم و هم جثه آنها نگهداری نمود


رژیم غذایی : چاقو ماهی آفریقایی یک ماهی همه چیز خوار به شمارآمده و می توان آنها را با کرم خاکی و میگوی آب شور ، دافنی ، کرم خونی ، کرم شیشه ای ، کرم سیاه آمریکایی ، توبیفکس و هفته ای یکبار دل البته به شرط زدودن چربی های آن تغذیه نمود


منطقه شنا: تمام سطوح آکواریوم


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی


بیماری ها:

White spot Disease

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *