گورامی و بتا : گورامی پوست ماری (Trichopodus pectoralis)

نام علمی: Trichopodus pectoralis


نام مشترک : گورامی پوست ماری


نام انگلیسی: Snakeskin Gourami,Siamese gourami, Snake-skinned Gourami


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۱۱.۸ اینچ (۳۰ سانتی متر)


اسیدیته آب  : ۶ – ۸.۳


سختی آب  : ۲ – ۸


دمای مورد نیاز:  ۲۳ تا ۲۸ درجه سانتیگراد


طول عمر:  ۵ تا ۸ سال


منبع / زیستگاه: جنوب شرقی آسیا (سریلانکا ، اندونزی ، سنگاپور ، فیلیپین ، مالزی)


رفتار / خلق و خو: گورامی پوست ماری علارغم صلح جو و خجالتی بودنش از خوردن کاهی های کوچکتر از خود ابایی ندارد   . افراد این گونه اجتماعی بوده و برای غلبه بر ترس و استرس آنها وجود مکان هایی برای مخفی شدن الزامی است .گورامی پوست ماری با وجود مقاوم بودن به شرایط شیمیایی آب به جریان شدید آن حساس بوده و آب های آرام و کم تلاطم را ترجیح می دهند.  شن و ماسه تیره رنگ،  گیاهکاری متراکم ، گیاهان شناور بر روی آب ،  فضای کافی برای شنا و نور متوسط  باید در دکوراسیون مخزن این ماهی رعایت گردد .توصیه شده است که ۲۵ درصد آب به صورت هفتگی تعویض گردد .


جنسیت: در گورامی پوست ماری  باله پشتی ، مقعدی و شکمی در نرها نارنجی و یا قرمز رنگ تر از ماده ها می باشد . ضمن اینکه باله پشتی جنس نر بلندتر و پرچم مانند بوده و رنگ آنها سیر تر از ماده ها است.


جفتگیری / تولید مثل:

  1.     قبل از هر کاری باید جفت ها را آماده کنید برای اینکار قبل از هر کاری باید از نظر تغذیه آنها را تقویت کنید استفاده از کرم های خونی – اسفناج – نخود- و پولکی تازه و … در سه نوبت به صورت روزانه توصیه شده است . بهتر است در این مدت روزانه 10 درصد آب آکواریوم تعویض گردد
  2.     آکواریوم تکثیر بین 20 تا 40 لیتر گنجایش داشته و به جز بخاری هیچ ابزار دیگری نباید در آن وجود داشته باشد (به اصطلاح یک آکواریوم عریان) به خصوص  استفاده از پمپ هوا که  می تواند به از بین رفتن لانه حبابی کمک نماید .دمای مطلوب این مخزن حدود 27 درجه سانتیگراد بوده وجهت کاهش استرس  باید در محلی کم رفت و آمد قرارداده شود.
  3.     معمولا نرها را صبح وارد آکواریوم می سازند تا ضمن تعیین قلمرو برای خود نسبت به ساخت لانه حبابی اقدام نماید . استفاده از یک برگ پهن (در ایران گاهی از کیسه فریزر هم استفاده می شود که به خاطر مسائل بهداشتی مورد تایید نیست ) جهت ساخت بستری مناسب بر روی آب  جهت لانه حبابی و ترغیب ماهی نر به این کاردر نظر گرفته می شود. شما باید ماهی ماده را در بعد از ظهر همانروز به ماهی ماده ملحق نمایید . حدود 3 تا 4 روز بعد جفت ها آماده تخم ریزی می گردند
  4.     در زمان تخم ریزی نرها شروع به رقص در کنار ماهی ماده نموده و بدن خود را روی شکم آن تا می کنند و در حالی که هر دو به سمت کف آکواریوم پایین می روند تخم ریزی آغاز می گردد ماهی ماده در هر دوره توانایی آزاد سازی تا 2000 تخم را دارد.
  5.     وقتی عملیات تخم گذاری پایان یابد ماهی نر نسبت به ماهی ماده حالت تهاجمی گرفته ودر صورت باقی ماندن ماهی ماده در آب می تواند به آن آسیب جدی وارد نماید در این حالت باید به سرعت ماهی ماده را از تانک تکثیر خارج ساخت تا ماهی نر به مراقبت از تخم ها بپردازد.
  6.     ماهی نر به تدریج و با کمک دهان تخم ها را از بستر به لانه حبابی انتقال داده و به مراقبت از تخم ها می پردازد بعد از حدود 24 ساعت تخم ها سر باز کرده و بچه ماهی ها متولد می شوند . این نوزادان بعد از 2یا سه روز و ژس از اتمام ذخیره غذایی موجود در کیسه زرده از لانه حبابی جداشده  ودر حالی که طول بدن آنها به 6 میلیمتر رسیده شروع به شنای آزاد در آکواریوم می کنند .
  7.     تغذیه نوزادان در این زمان توسط دافنی و پلانکتون ها صورت می گیرد . در طی مدت رشد بچه ماهی ها باید نوزادان بزرگتر را به تدریج از آکواریوم تکثیر خار کنید تا باعث از بین رفتن کوچکتر ها نگردند
بیشتر بدانید:  سیچلاید آمریکایی : سیچلاید کوتوله پاندا آپیستو (Apistogramma panduro)

حجم آکواریوم: حد اقل ۱۱۰ لیتر


سازگاری : گورامی پوست ماری  با اکثر ماهیان آکواریومی به خصوص لوچ ها ، رازبوراها ، دانیوها سازگار می باشد


رژیم غذایی : گورامی پوست ماری  همه جیز خوار می باشد. غذا های منجمد ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول ، کرم خونی ، کرم سفید ،میگوی آ ب شور ،حلزون   و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند. دراین نوع گورامی دادن  اسفناج ، کاهو و  اسپیرولینا نیز توصیه می گردد


منطقه شنا: میانه و قسمت بالایی آکواریوم


حفاظت محیط زیست: کمترین نگرانی


بیماری ها:

Ichthyobodo Infection

costia disease

Dactylogyrus Gill Flukes Disease

Skin Flukes

Fin Rot

Skin Fungi

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *