کاراسین و تترا : تترا کنگو (Phenacogrammus interruptus)

نام علمی: Phenacogrammus interruptus


نام مشترک : تترا کنگو


نام انگلیسی : Congo Tetra


سطح مراقبت : متوسط تا مشکل


اندازه ماهی: تا  ۳ اینچ (۷.۵ سانتی متر)


اسیدیته آب  : ۶ – ۷.۵


سختی آب  : ۳-۱۸


دمای مورد نیاز:  ۲۳ تا ۲۸ درجه سانتیگراد


طول عمر: ۳ تا ۵ سال


منبع / زیستگاه: آفریقا و در کشور زئیر


رفتار / خلق و خو: تترا کنگو که به خاطر شکل ظاهری و بدن رنگیمکمانی اش به عنوان جواهر تتراها شناخته می شود به طور کلی صلح جو هستند ولی بهتر است در دسته های ۶ تا یی تایی نگهداری شوند. این ماهی گاهی به قدری ترسو است که با کوچکترین صدا در کنار آکواریوم دچار استرس شده و حتی به خود آسیب می رساند . البته بدش  نمی آید به ماهی های کوچکتر از خود زورگویی کند و به آنها ضربه بزند. این ماهی کوچک و زیبا را بهتر است در آبی که کمی اسیدی است نگهداری نمایید و از سنگ هاو ماسه های مشکی و تیره در بستر آن بهره ببرید . نور آکواریوم تتراها بهتر است کم باشد تا تاثیری بر جلوه گری آنها نداشته باشد . در آکواریوم تتراها نباید از فیلتر های قوی استفاده نمود چون بارها دیده شده است که ماهی ها به درون آنها مکیده شده اند.توصیه شده است که بهتر است در هفته ۲۵ تا ۵۰  درصد آب آکواریوم آنها جایگزین گردد.


جنسیت: نر ها کمی لاغر تر از ماده ها بوده اما نسبت به آنها بسیار رنگارنگ تر و دارای باله های کشیده و زیباتری هستند


جفتگیری / تولید مثل: معمولا ماهیان نر و ماده تترا کنگو  را در زمان تولید مثل از هم جدا نموده و در تانک های مجزا نگهداری می نمایند . تانک تخم ریزی باید پوشیده از خزه جاوا شده باشد و در جایی قرار گیرد که تا حد امکان تاریک باشد. پس از آماده سازی تانک تخم ریزی باید چاق ترین ماده و زیباترین و درخشان ترین نر خود را شب هنگام به تانک منتقل نمایید تا حداکثر طی ۲۴ تا ۳۶ ساعت آینده تخمگذاری کنند. در زمان تخمگذاری معمولا ماهی ماده بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تخم خواهد گذاشت . در این حالت والدین علاقه عجیبی به خوردن تخم ها دارند و باید انها را به سرعت از تانک خارج نمود . تخم ها نهایتا تا ۲۴ تا ۴۸ساعت بعد متولد خواهند شد وپس از یک شبانه روز و بعد از حذف کیسه زرده با فیتو پلانکتون ها و زئوپلانکتون ها تغذیه می گردند. بچه ماهی ها را  پس از ۲ تا ۳ روز با آرتیمیا ، میکرو کرم ها و ناپلی تغذیه می نمایند.

بیشتر بدانید:  گربه ماهی : گربه ماهی اتوسیکلوس (Otocinclus vittatus)

حجم آکواریوم: حد اقل ۱۵۰ لیتر


سازگاری : تترا کنگو با اکثر ماهیان آکواریومی سازگار می باشد.البته بهتر است با بتاها و آنجل فیش ها نگهداری نشود.


رژیم غذایی : تترا کنگو همه جیز خوار می باشند. غذا های منجمد ، پولکی ، آرتیمیای زنده میکرو پلت ها و فلیک  و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند. البته یک رژیم گیاهی نیز می تواند توصیه گردد


منطقه شنا: میانه آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

Dactylogyrus Gill Flukes Disease

Columnaris

Neon

Fin Rot

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *