سیلور دالر

کاراسین و تترا : سیلور دالر (Metynnis argenteus)

نام علمی: Metynnis argenteus


نام مشترک : سیلور دالر – دلار نقره ای


نام انگلیسی : Silver Dollar


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر)


اسیدیته آب  : ۵ – ۷


سختی آب  : ۱۰ – ۱۵


دمای مورد نیاز:  ۲۴تا ۲۸درجه سانتیگراد


طول عمر: ۸ تا  ۱۰ سال


منبع / زیستگاه: آمریکای جنوبی ( برزیل )


رفتار / خلق و خو: دلار نقره ای علارغم صلجو و اجتماعی بودنش به نور زیاد واکنش عصبی نشان داده و ماهیانی را که بسیار از او کوچکتر هستند خواهد بلعید. سیلور دالر ها را معمولا در دسته های ۵ تایی نگهداری می نمایند تا ضمن کاهش استرس در آنها به افزایش عمر این ماهی کمک نمایند. دلار نقره ای برای شنا به فضای کافی احتیاج داشته و با داشتن پناه گاه های مناسب کمتر دچار استرس خواهد شد. این ماهی علاقه زیادی به خوردن گیاهان آکواریومی داشته و به جر خانواده هیلیون سایر گیاهان را ریشه کن خواهد نمود . استفاده از دکوری با گیاهان شناور و تعویض هفتگی ۲۵ تا ۵۰ درصد آب از دیگر نکاتی است که باید در نگهداری از سیلور دالر رعایت نمود.


جنسیت: نر ها باله مخرجی بلند تر و قرمزتری نسبت به ماده ها دارند.


جفتگیری / تولید مثل: مانند سایر تتراها ابتدا باید آنها را به آکواریومی با اسیدیته ۶ تا ۷ و درجه حرارت ۲۸ درجه سانتیگراد و سختی ۱۰ و دارای پوشش گیاهی مناسب یا کلاف های کاموا منتقل نمود . باله مخرجی ماهی نر سیلور دالر  در هنگام تولید مثل فرمز رنگ تر شده و ماهی دوش به دوش ماهی ماده به تعقیب و گریز در آکواریوم خواهد نمود . بعد  از تخم ریزی ماهی نر خیلی زود آنها را بارور ساخته و باید پس از این مرحله آنها را از آکواریوم تخم ها خارج کرد . معمولا پس از ۳ روز تخم ها که بالغ بر ۲۰۰۰ عدد خواهند بود هچ خواهند شد و می توان نوزادان را ژس از جذب کیسه زرده با تخم میگوی پودر شده تغذیه نمود . بهتر است از روش رتبه بندی در تفکیک نوزادان استفاده برد و نمونه های ضعیف ، بیمار و نارس را از سایرین جدا نمود.

بیشتر بدانید:  سیچلاید آفریقایی : کالووس (Altolamprologus calvus)

حجم آکواریوم: حداقل ۲۵۰ لیتر


سازگاری : سیلور دالر یا دلار نقره ای به خاطر رفتار آرام و اجتماعی اکثر ماهیان زینتی سازگار است . البته باید از نگهدای گونه های بسیار کوچک در کنار آنها اجتناب نمود.


رژیم غذایی :دلار نقره ای همه جیز خوار می باشند. این ماهی را می توان با سبزیجات تازه ، خیار ، نخود فرنگی ، جلبک اسپیرولینا ، کرم خونی و میگوی آب شور تغذیه نمود


منطقه شنا: شنا در میانه و سطح آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

Ichthyophthiriasis

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *