رنگین کمانی : رنگین کمانی دریاچه کوتوبو (Melanotaenia lacustris)

نام علمی: Melanotaenia lacustris


نام مشترک : رنگین کمانی دریاچه کوتوبو


نام انگلیسی : Blue Rainbowfish, Lake Kutubu Rainbowfish, Turquoise Rainbowfish


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۵ اینچ (۱۳ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۷ – ۸


سختی آب : ۹ – ۱۲


دمای مورد نیاز: ۲۰ تا ۲۴درجه سانتیگراد


طول عمر: ۵ تا ۸ سال


منبع / زیستگاه: گینه نو


رفتار / خلق و خو: ماهیان رنگین کمانی بسیار آرام و صلح جو بوده و به جریان آبی ملایم و بستری از شن و چوب های باتلاقی نیازمندندو به خاطر علاقه زیاد انها به پرش از درون آب باید یک درپوش مناسب برای اکواریوم انها تهیه نمود . رنگین کمانی کوتوبو معمولا در جوانی رنگ ثابتی دارد اما در هنگام بلوغ می تواند رنگ خود را در طیف های آبی تا طلایی تغییر دهند. می توانید برای کاهش خوی خجالتی این رنگین کمانی آنها را در گروه های ۶ تا ۸ تا یی نگهداری کنید . رنگین کمانی دریاچه کوتوبو شناگر قابلی است و باید فضای مناسبی برای شنا ی آن در نظر داشته باشد . گفته شده است که اگر اکواریوم را روزی یک تا ۲ ساعت در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید می تواند از درخشندگی رنگ های بدن ماهی خود لذت بیشتری ببرید .جریان ملایم آب و استفاده از گیاهان متراکم و چوب باتلاقی در تزئینات آکواریوم این رنگین کمانی لازم به نظر می رسد. توصیه شده هر هفته ۲۵ تا ۵۰ در صد آب اکواریوم را با آب تازه جایگزین نمایید .


جنسیت: ماهیان نر بزرگتر ، پهن تر و رنگارنگ تر از ماده ها هستند

بیشتر بدانید:  سیپرینید و بارب : بارب حلب (Barbonimus schwanenfeldii)

جفتگیری / تولید مثل: ابتدا باید مولدین رنگین کمانی خود را به نسبت ۳ نر در مقابل ۲ ماده انتخاب کرده و آنها را یک هفته با مواد مغذی سالم ، تقویت کنید پس از اینکه ماهی ها خوب تغذیه شدند آنها را باید شبانگاه به تانک تخمریزی هدایت نمود .این مخزن باید از قبل باید دارای اسیدیته ۷.۵ و مملو از خزه های جاوا یا برگ ها و الیاف معلق در سطح اب باشد . معمولا در صبحگاه تخمریزی آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه می یابد . در این مدت شما می توانید برای جلوگیری از خورده شدن تخم ها انها را پس از باروری توسط جنس نر از سطح آب جمع اوری کرده و به تانک پرورش که آب آن از قبل با متیلن بلو ضد عفونی شده است انتقال دهید . در طول هفته معمولا هرروز ماهی ماده تخمریزی خواهد کرد و البته نسبت تعداد تخم ها به روز گذشته کاهش خواهد یافت .پس از گذشت ۷ تا ۱۲ روز تخم ها هچ شده و پس از از بین رفتن کیسه زرده با ناپلی آرتیمیا و میکرو کرم تغذیه می گردند.


حجم آکواریوم: حداقل ۱۷۰ لیتر


سازگاری : رنگین کمانی دریاچه کوتوبو را می توان با سایر رنگین کمانی ها و ماهیان صلح جوی دیگر نگهداری نمود. فراموش نکنید که ماهیان پر جنب و جوش می توانند برای این ماهی مزاحمت ایجاد نمایند.


رژیم غذایی : اغلب همه چیز خوار بوده و با کرم های خونی ، توبیفکس ، میگوی آب شور و … تغذیه می گردند.


منطقه شنا: مناطق میانه و سطح آکواریوم

بیشتر بدانید:  سیچلاید آفریقایی : اوراتوس (melanochromis auratus)

حفاظت محیط زیست: آسیب پذیر


بیماری ها:

Bacterial Infections

آلودگی ترماتودی پوست

دم خوره / پوسیدگی باله

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *