سیچلاید آفریقایی : اوراتوس (melanochromis auratus)

نام علمی: melanochromis auratus


نام مشترک : سیچلاید اوراتوس یا مالاوی طلایی


نام انگلیسی: Auratus cichlid


سطح مراقبت : نگهداری از این ماهی برای افراد مبتدی توصیه نمی گردد


اندازه ماهی: تا ۴.۴ اینچ (۱۱سانتی متر)


اسیدیته آب : ۷ – ۸.۵


سختی آب : ۱۰- ۲۵


دمای مورد نیاز: ۲۲تا ۲۶ درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب تا ۵ سال


منبع / زیستگاه: شمال دریاچه مالاوی در آفریقا


رفتار / خلق و خو: این گونه به خصوص در زمان جفت گیری رفتاری تهاجمی داشته و بهتر است با سایر سیچلاید های مهاجم آفریقایی نگهداری گردد . این سیچلاید معمولا به نسبت یک نر در مقابل سه ماده نگهداری شده و بهتر است جنس نر بزرگتر و قوی تر از ماده ها باشد در غیر اینصورت ممکن است توسط ماهی ماده قوی تر از خودش کشته شود. در آکواریوم سیچلاید اوراتوس بهتر است از مخفی گاه ها و غارهای مصنوعی بهره ببرید تا ماهی ها به راحتی بتوانند در آنها مخفی شوند .


جنسیت:نر ها بزرگتر از جنس ماده بوده و نوار های زرد و آبی رنگ آنها بر روی زمینه سیاه و سفید و یا غالبا مشکی قرار دارد. اما در ماده ها نوار های مشکی ، سفید و آبی رنگ آنها بر روی زمینه طلایی قرار دارد .


جفتگیری / تولید مثل: برای جفت گیری معمولا باید از یک هفته قبل نسبت به تغذیه ماهی ها با مواد مقوی و ویتامینه اقدام نمود . محیط جفت گیری سیچلاید اوراتوس باید دارای سنگ های تخت و یا گودال های شن و ماسه در کف آکواریوم می باشدتا ماهی به راحتی بتواند در سطح صاف و یا شیشه تخم ریزی نماید .انتخاب سه ماده برای یک نر شروع کار برای یک تولید مثل موفق است . در ابتدای جفت گیری ماهی نر با براق نشان دادن خود سعی در ترغیب ماده ها خواهد نمود و در صورت بی تفاوت بودن آنها به این حالت هیجان زده و عصبی خواهد شد. پس از مدتی جفت گیری با موفقیت صورت خواهد گرفت و ماهی ماده شروع به تخم ریزی خواهد نمود و ماهی نر بلافاصله به بارور ساختن آنها اقدام خواهد نمود . پس از باروری ماهی ماده تخم ها را که به ۴۰ عدد خواهد رسید به تدریج در دهان خود جمع نموده و به مدت ۴ هفته و بدون خوردن غذا و تا زمان تولد از آنها نگهداری خواهد نمود. پس از ۴ هفته نوزادان به زندگی مستقل خود ادامه خواهند داد .

بیشتر بدانید:  گربه ماهی : مکنده کوتوله (Otocinclus macrospilus)

حجم آکواریوم: حداقل ۱۸۰ لیتر آب


سازگاری : معمولا به خاطر حس قلمرو طلبی و رفتارهای هجومی در هنگام تخم ریزی با همنوعان خود نگهداری می شوند.


رژیم غذایی : این ماهی به مانند سایر سیچلاید های دریاچه مالاوی نیاز به جیره غذایی کم پروتئین و سبزیجات تازه مانند اسپیرولینا و اسفناج نیازمند است. در تغذیه این ماهی باید تا حد امکان از تغذیه پروتئین های حیوانی مانند دل گاو و … خود داری نمود تا به دستگاه گوارش ماهی آسیبی وارد نگردد


منطقه شنا: تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: کمترین نگرانی


بیماری ها:

White spot Disease

Dactylogyrus Gill Flukes Disease

Malawi Bloat

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *