سیچلاید آفریقایی : دلفین آبی (Cyrtocara moorii)

نام علمی: Cyrtocara moorii


نام مشترک : سیچلاید دلفین آبی ، هاپ موری ، دلفین آبی مالاوی


نام انگلیسی: Blue Dolphin Cichlid


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۱۰ اینچ ( ۲۵ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۸.۸ – ۷.۲


سختی آب : ۱۰- ۲۵


دمای مورد نیاز: ۲۵ تا ۲۹ درجه سانتیگراد


طول عمر: ۵ تا ۸ سال


منبع / زیستگاه: دریاچه مالاوی در آفریقا


رفتار / خلق و خو:محیط زندگی سیچلاید دلفین آبی باید بستری از شن و ماسه نرم داشته و بهتر آن است که جهت حفظ اسیدیته قلیایی آب از ماسه آکواریوم آب شور که مملو از مرجان های خرد شده است استفاده گردد. این درنده کوچ و زیبا را بهتر است در نسبت ۳ تا ۶ ماده در مقابل یک نر نگهداری نمود . سیچلاید دلفینی علاقه زیادی به شنا در محیط باز داشته و بهتر است برای او صخر ه هایی با حفره های فراوان تهیه نمایید . توصیه گردیده است که هر هفته ۱۰ تا ۲۰ درصد از آب را جایگزین نمایید.گردن این ماهی ها در سن بلوغ قوزدار خواهد شد.


جنسیت: در سیچلاید دلفین آبی نر ها درشت تر ازجنس ماده هم سن خود خواهند بود


جفتگیری / تولید مثل: برای جفت گیری معمولا باید از یک هفته قبل نسبت به تغذیه ماهی ها با مواد مقوی و ویتامینه اقدام نمود . محیط جفت گیری سیچلاید دلفین آبی باید دارای سنگ های تخت و یا گودال های شن و ماسه در کف آکواریوم می باشدتا ماهی به راحتی بتواند در سطح صاف و یا شیشه تخم ریزی نماید .انتخاب ۳ تا ۶ ماده برای یک نر شروع کار برای یک تولید مثل موفق است . در ابتدای جفت گیری ماهی نر باتشدید رنگ در سطح بدن خود سعی در ترغیب ماده ها خواهد نمود و در صورت بی تفاوت بودن آنها به این حالت هیجان زده و عصبی خواهد شد. پس از مدتی جفت گیری با موفقیت صورت خواهد گرفت و ماهی ماده شروع به تخم ریزی خواهد نمود و بلافاصله آنها را در دهان جمع خواهد کرد . ماهی نر با کمک لکه تخم که بر روی باله مقعدی خود قرار دارد ماهی ماده را به سمت خود خواهد کشاند تا برای برداشتن تخم دهانش را باز نماید و با این کار ماهی نر اسپرم ها را روی تخم ها خواهد ریخت . پس از باروری ماهی ماده تخم ها را که به ۲۰تا ۹۰ عدد خواهد رسید در دهان خود جمع نموده و به مدت ۳ تا ۴ هفته و بدون خوردن غذا و تا زمان تولد و شنای آزاد از آنها نگهداری خواهد نمود. پس از ۴ هفته نوزادان به زندگی مستقل خود ادامه خواهند داد . و می توان پس از جذب کیسه زرده آنها را با آرتیمیا و یا ناپلی تغذیه نمود .

بیشتر بدانید:  کاراسین و تترا : تترا سر قرمز (Hemigrammus bleheri)

حجم آکواریوم: حداقل ۱۵۰ و حداکثر ۴۰۰ لیتر


سازگاری : معمولا به خاطر حس قلمرو طلبی و رفتارهای هجومی با سیچلاید های هم خلق خود نگهداری می شود.


رژیم غذایی : این ماهی درنده را با جیره غذایی شامل کرم های خونی، ماهیان کوچک میگوی آب شور ، آرتیمیا و سبزیجات تازه مانند اسپیرولینا و اسفناج نیازمند است. تاکید شده است که در این گونه از سیچلاید ها از دل گاو و گوسفند و همچنین پرندگان استفاده نگردد چون می تواند موجب عفونت روده و بروز بیماری هایی مانند نفخ مالاوی گردد.


منطقه شنا: تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی


بیماری ها:

White spot Disease

Dactylogyrus Gill Flukes Disease

Malawi Bloat

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *