سیچلاید آفریقایی : هاپلوکرومیس باله قرمز (Copadichromis borleyi)

نام علمی: Copadichromis borleyi


نام مشترک : هاپلوکرومیس باله قرمز


نام انگلیسی: Borleyi Cichlid, Kandango Cichlid, Borleyi Goldfin Cichlid, Redfin Cichlid, Red Empress


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا 5.5 اینچ (14 سانتی متر)


اسیدیته آب : 7.5 – 8


سختی آب : 10- 16


دمای مورد نیاز: 24 تا 26 درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب 5 تا 8 سال


منبع / زیستگاه: دریاچه مالاوی


رفتار / خلق و خو: سیچلاید هاپلوکرومیس باله قرمز یک ماهی  مهاجم است که می تواند به راحتی ماهی های کوچک را شکار کند. در دکوراسیون این ماهی باید از غارهای صخره ای جهت ایجاد مخفی گاه و بستری از شن و ماسه ریز و نرم ، انبوه سنگ ها و فضای کافی گیاهکاری شده استفاده کرد . این سیچلاید به فضای کافی برای شنا نیاز داشته و به اکواریومی بزرگ با فیلتراسیون قوی نیازمند است. حساس بودن هاپلوکرومیس باله قرمز به کیفیت اب تعویض ۲۰ تا ۵۰ دصدی هتگی آب اکواریوم را خواهد طلبید. به دلیل علاقه این سیچلاید به خوردن گیاهان بهتر است از انواع تلخ مزه آن مانند ویلیس استفاده نمایید.


جنسیت: نرها رنگین تر از ماده ها هستند.


جفتگیری / تولید مثل: برای جفت گیری معمولا باید از یک هفته قبل نسبت به تغذیه ماهی ها با مواد مقوی و ویتامینه اقدام نمود . محیط جفت گیری سیچلاید چشم گز باید دارای سنگ های تخت و یا گودال های شن و ماسه در کف آکواریوم می باشدتا ماهی به راحتی بتواند در سطح صاف و یا شیشه تخم ریزی نماید .انتخاب سه ماده برای یک نر شروع کار برای یک تولید مثل موفق است . در ابتدای جفت گیری ماهی نر با براق نشان دادن خود سعی در ترغیب ماده ها خواهد نمود و در صورت بی تفاوت بودن آنها به این حالت هیجان زده و عصبی خواهد شد. پس از مدتی جفت گیری با موفقیت صورت خواهد گرفت و ماهی ماده شروع به تخم ریزی خواهد نمود و ماهی نر بلافاصله به بارور ساختن آنها اقدام خواهد نمود . پس از باروری ماهی ماده تخم ها را که بین ۴۰ تا ۲۵۰ عدد خواهد رسید به تدریج در دهان خود جمع نموده و به مدت 3 تا 4 هفته و بدون خوردن غذا و تا زمان تولد از آنها نگهداری خواهد نمود. پس از ۳ هفته نوزادان به زندگی مستقل خود ادامه خواهند داد .لاروها را در این مدت می توان با ناپلی میگوی آب شور و دافنی تغذیه نمود.

بیشتر بدانید:  کاراسین و تترا : تترا جواهر(Hyphessobrycon eques)

حجم آکواریوم: حداقل 200 لیتر آب


سازگاری : هاپلوکرومیس باله قرمز را باید با سیچلاید های مالاوی نیمه مهاجم نگهداری نمود


رژیم غذایی : این ماهی گوشت خوار علاقه خاصی به خوردن ماهیان زنده کوچکتر از خود داشته و به منجمد و خشک ، پلت ،میگوی آب شور و هفته ای دوبار به اسپیرولینا نیازمند است. در تغذیه این ماهی باید تا حد امکان از تغذیه پروتئین های حیوانی مانند دل گاو و … خود داری نمود تا به دستگاه گوارش ماهی آسیبی وارد نگردد


منطقه شنا: تمام مناطق آکواریوم


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی


بیماری ها:

White spot Disease

Dactylogyrus Gill Flukes Disease

Malawi Bloat

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *