سیچلاید آمریکایی : سیچلاید رنگین کمانی (Archocentrus multispinosus)

نام علمی: Archocentrus multispinosus


نام مشترک : سیچلاید رنگین کمانی


نام انگلیسی: Rainbow Cichlid


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۳.۵ اینچ (۹ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۷ – ۸


سختی آب : ۹ – ۲۰


دمای مورد نیاز: ۲۱ تا ۲۶ درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب ۳ تا ۵ سال


منبع / زیستگاه: پاناما ، آمریکای جنوبی، نیکاراگوا ، کاستاریکا


رفتار / خلق و خو: سیچلاید رنگین کمانی یک ماهی صلح جو بوده و نباید با ماهیان مهاجم دیگر نگهداری گردد . سیچاید رنگین کمانی در برابر عوامل استرس زا مانند گرسنگی ، ترس و عصبانیت و … واکنش نشان داده و و به طور چشمگیری تغییر رنگ خواهد داد .بستر آکواریوم آنها از شن های ریز و البته عمیق تشکیل شده و از گیاهان قوی بنیه و یا گلدان دار بهره گرفت . جریان آب باید متوسط تا آرام باشد و از چوب های مردابی در دکوراسیون مخزن آنها استفاده نمود . تعویض ۲۰ در صدی آب آکواریوم هر دو هفته یک بار از دیگر مواردی است که باید در نگهداری از این ماهی مورد توجه قرار داد .


جنسیت: در سیچلاید رنگین کمانی نر ها نسبت به ماهیان ماده پر رنگ تر بوده و باله های بلندتر ، خالدار تر و نوکتیز تر از ماده ها دارند.


جفتگیری / تولید مثل: پس از جفت گیری سیچلاید رنگین کمانی جنس نر و ماده شروع به تمیز کردن سطح سنگ یا چوب صافی که قبلا در بستر آکواریوم تعبیه کرده اید خواهند نمود. در هنگام تخم ریزی به طور میانگین سیچلاید رنگین کمانی ماده حدود ۱۰۰تا ۳۰۰ تخم خواهد گذاشت و جنس نر بلافاصله آنها را بارور می سازد .بعد از پایان تخم ریزی والدین بسیار پرخاشگر شده و با وسواس زیادی به محافظت از تخم ها خواهند پرداخت در این زمان ماهیانی که حتی از روی کنجکاوی به قلمرو انها نزدیک شوند زخمی و کشته خواهند شد لذا توصیه شده است که زاد و ولد این ماهیان در تانکی مجزا صورت گیرد. پس از هچ شدن تخم ها والدین نوزادان را به گودالی که نزدیکی محل تخم ریزی از قبل تهیه کرده اند رانده و در همانجا با وسواس زیاد از آنها نگهداری می کنند . نوزادان پس از جذب کیسه زرده با لاروهای آرتیمیا تغذیه می کنند

بیشتر بدانید:  سیچلاید آفریقایی : سیچلاید فشرده (Altolamprologus compressiceps)

حجم آکواریوم: برای یک جفت بالغ حداقل ۲۰۰ لیتر آب


سازگاری : سیچلاید رنگین کمانی را می توان با ماهیانی با خصوصیات رفتاری مشابه مانند سایر سیچلایدهای صلح جو و آرام نگهداری نمود .


رژیم غذایی : سیچلاید رنگین کمانی همه چیز خوار بوده وبا کرم های خونی ، میکرو کرم ، کرم خاکی ، پولکی ، میگوی آب شور ، گرانول سیچلاید ها، توبیفکس و دافنی و سایر غذاهای غنی از ویتامین و مکمل ها تغذیه می گردند .


منطقه شنا: تمام سطوح آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

White spot Disease

Hole-in-the-Head Disease

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *