سیپرینید و بارب : دانیو جاینت (Devario aequipinnatus)

تبار شناسی:

رده: Cypriniformes

خانواده: Cyprinidae

زیرخانواده: Danioninae

نام علمی: Devario aequipinnatus


نام مشترک : دانیو جاینت یا غولپیکر


نام انگلیسی : Giant Danio


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۶ اینچ (۱۵سانتی متر)


اسیدیته آب : 6-8


سختی آب : ۵ -۱۹


دمای مورد نیاز: ۲۲ تا ۲۴درجه سانتیگراد


طول عمر: ۵ تا ۸ سال


منبع / زیستگاه: جنوب آسیا (هند، تایلند، نپال، میانمار،بنگلادش، سریلانکا)


رفتار / خلق و خو: دانیو جاینت ها به طور کلی صلح جو هستند این ماهی کوچک و دوست داشتنی از جنب و جوش زیادی بر خوردار بوده و معمولا در دسته های ۸ تا ۱۰ تایی نگهداری می گردد. دانیو جاینت که علاقه زیادی به خوردن حشرات دارد، گاهی از درون آب جهش می کند و مخزن آن نیاز به درپوش دارد. دانیو جاینت معمولا پرخاشگر نیست اما در رقابت برای دریافت غذا ، حفظ سلسله مراتب و قلمرو ستیزه جو خواهد شد. توصیه شده در دکوراسیون مخزن این ماهی از شن و ماسه تیره رنگ رودخانه و چوب ها و گیاهان شناور در آب استفاده شود. تعویض ۲۵ تا ۵۰ در صدی آب مخزن به صورت ماهیانه به نگهداری مناسب از این ماهی کمک خواهد کرد.


جنسیت: زبرا فیش های ماده معمولا درای شکمی برجسته تر و پهن تر بوده و کم رنگ تر و درشت از نر ها به نظر می رسند

ماهی زینتی دانیو جاینت به دسته ماهیان آکواریومی آب شیرین تعلق دارد


تولید مثل:تولید مثل دانیو جاینت تا حدودی آسان می باشد برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بسترآن را از تیله های شیشه ای بپوشانید البته این کار را می توانید با میله های شیشه ای حصیر شکل نیز انجام دهید . پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید ماهی ماده را وارد نموده و پس از یک روز اقدام به اضافه نمودن ماهی نر کنید توصیه شده در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. با شروع زمان تخم گذاری که عموما در هنگام سحر صورت می گیرد و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت اما وجود بستر تیله ای یا حصیری و متعاقب آن قرار گرفتن تخم ها در میان آنها شانس خورده شدن این تخم ها را به صفر خواهد رساند. پس از تخم ریزی باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از 2 روز شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از 3 تا 4 روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها تغذیه گردند.

بیشتر بدانید:  گورامی و بتا : سرماری خالدار (Channa maculata)

حجم آکواریوم: برای دسته ای ۸ تا ۱۰ تایی آن حداقل ۱۷۰لیتر آب


سازگاری : دانیو جاینت با اکثر ماهیان هم جنس خود سازگاری دارد


رژیم غذایی : این ماهی همه چیز خوار بوده و در جیره غذایی آن می توان از گرانول ها ، پولکی ، میگو ، لاو پشه ،انواع کرم های منجمد و تازه استفاده نمود.


منطقه شنا: تمام منطقه آکواریوم.


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی


بیماری ها:

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *