سیپرینید و بارب : دانیو مرواریدی (Danio albolineatus)

نام علمی: Danio albolineatus

نام مشترک : دانیو مرواریدی ، دانیو خالدار


نام انگلیسی : Blue Danio, Kerr’s Danio, Splendid Danio


سطح مراقبت : نگهداری از این ماهی آسان بوده و مناسب برای مبتدیان می باشد


اندازه ماهی: تا 2.5 اینچ (6.4 سانتی متر)


اسیدیته آب : 6.5-7.8


سختی آب : 6-15


دمای مورد نیاز: 24 تا 27 درجه سانتیگراد


طول عمر:2 سال و در صورت نگهداری اصولی حتی تا 5 سال هم گزارش شده است


منبع / زیستگاه: نهر های آرام مالزی ،اندونزی ، ویتنام ، کامبوج


رفتار / خلق و خو: به طور کلی صلح جو هستند این ماهی کوچک و دوست داشتنی از جنب و جوش زیادی بر خوردار بوده و معمولا در دسته های 5 تا 6 تایی نگهداری می گردد. دانیو مرواریدی به علت تحمل تغیرات شدید آب آکواریوم انتخاب مناسبی برای مبتدیانی که هنوز آشنایی کامل با نگهداری از آکواریوم را ندارند محسوب می گردد .دانیو مرواریدی به شدت به جفت خود وابسته بوده و در صورت مرگ آن جانش را از دست خواهد داد  .


جنسیت: نرها از ماده ها کوچکتر بوده و رنگ روشن تری دارند


تولید مثل:تولید دانیو مرواریدی تا حدودی آسان می باشد برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بسترآن را از تیله های شیشه ای بپوشانید البته این کار را می توانید با میله های شیشه ای حصیر شکل نیز انجام دهید . پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید ماهی ماده را وارد نموده و پس از یک روز اقدام به اضافه نمودن ماهی نر کنید توصیه شده در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. با شروع زمان تخم گذاری که عموما در هنگام سحر صورت می گیرد ماهی ماده حدود 200 تخم خواهد گذاشت و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت اما وجود بستر تیله ای یا حصیری و متعاقب آن قرار گرفتن تخم ها در میان آنها شانس خورده شدن این تخم ها را به صفر خواهد رساند. پس از تخم ریزی باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از 2 روز شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از 3 تا 4 روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها تغذیه گردند.

بیشتر بدانید:  گربه ماهی : کوریدوراس فلفلی (Corydoras paleatus)

حجم آکواریوم:  حداقل 75 لیتر آب


سازگاری : دانیو مرواریدی با اکثر ماهیان هم جنس خود سازگاری داشته اما بهتر است با ماهیانی که توانایی بلعیدن آنها را دارند نگهداری نگردد.


رژیم غذایی : این ماهی همه چیز خوار  بوده و در جیره غذایی آن می توان از گرانول ها ، پولکی ، میگو ، انواع کرم های منجمد و تازه استفاده نمود.


منطقه شنا: تمام منطقه آکواریوم.


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی


بیماری ها:

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *