سیچلاید آمریکایی : سیچلاید کوتوله بنچی (Apistogramma baenschi)

نام علمی: Apistogramma baenschi


نام مشترک : سیچلاید کوتوله بنچی


نام انگلیسی: Baenschi Dwarf Cichlid


سطح مراقبت : آسان تا متوسط


اندازه ماهی: تا 2.1 اینچ ( 5.3 سانتی متر)


اسیدیته آب : 5.5 – 7


سختی آب : 1 – 5


دمای مورد نیاز: 26 تا 27 درجه سانتیگراد


طول عمر: درصورت نگهداری مناسب 3 تا 5 سال


منبع / زیستگاه: آمریکای جنوبی ، رودخانه آمازون ( پرو )


رفتار / خلق و خو: سیچلاید بنچی معمولا یک ماهی آرام و صلحجو می باشد اما در مقابل متجاوزان به قلمرواش به خصوص در زمان تخمریزی بسیار پرخاشگر و مهاجم خواهد بود. این سیچلاید ها به شرایط آب حساس بوده و و در صورت عدم تامین کیفیت آب دچار مرگ و میر خواهند شد بنابر این بهتر است از فیلتراسیون آب مطمئن گردید. قرار دادن برگ درختان راش ، بلوط و بادام می تواند ضمن طبیعی تر ساختن شرایط شیمیایی آب برای این سیچلاید با توجه به تشکیل کلونی های مفید باکتریایی در اطراف این برگ ها شرایط تغذه این ماهی ها را بهبود سازد البته این نکته مهم ا فراموش نکنید که برگها باید هر هفته جایگزین شوند تا دچار فساد نگردند . وجود مخفی گاه های صخره ای ، چوب مرداب ، ریشه درختان ، بستری از شن و ماسه تیره و گیاهکاری متراکم می تواند در دکور آکواریوم شما استفاده گردد.به دلیل نیاز به آب اسیدی می توان از اسید فسفریک استفاده نمایید . این سیچلاید نیاز به نور کمی داشته و باید هرهفته 10 تا 15 درصد آب مخزن انها را تعویض نمود .


جنسیت: جنس نر بزرگتر ، رنگارنگ تر و دارای باله های بلند تری نسبت به ماده ها هستند و رنگ آنها بنفش متمایل به آبی می گردد . ماده ها بدن زرد مایل به خاکستری داشته و باله پشتی کوتاه تری دارند.  این ماهی در 5 تا 6 ماهگی بالغ می گردد.

بیشتر بدانید:  کاراسین و تترا : تترا دم صورتی (Chalceus macrolepidotus)

جفتگیری / تولید مثل: سیچلاید نر بنچی را باید حداقل باید با ۳ تا ۴ ماده نگهداری نمایید هرچند در بعضی مواقع تک همسری را می توان در آنها یافت . به این نکته توجه کنید که تخمریزی در این ماهی به صورت دسته ای صورت خواهد گرفت. پس از تهیج ماهیان ماده توسط ماهی نر که با رقص زیبای باله های آن صورت می گیرد هر کدام از ماده ها غار صخره ای منحصر به خود را یافته و تخم های بیضی شکل و سرخ رنگی را که تعداد ان به ۸۰ عدد نیز خواهد رسید در آن قرار می دهد.
پس از تخمگذاری ماهی نر که مسئولیت قلمرو را بر عهده داد به سرعت به درون غارها سر کشی کرده و تخم ها ا بارور می سازد. و سپس مجددا به نگهبانی از غارها خواهد پداخت . در این زمان و تا لاروشدن تخم ها معمولا ماهیان کوریدوراس هر چند وقت یکبار و در طول شب به غاها شبیخون زده و تخم ها را خواهند خود لذا باید این ماهیان کف خوار را در زمان تولید مثل این سیچلاید از مخزن خارج نمود.  پس از  36 تا 72 ساعت لاروها متولد شده و بعد از گذشت 5 تا 6 روز   باید آنها را با ناپلی آرتیمیا تغذیه نمود.


حجم آکواریوم: حداقل ۷۵ لیتر آب


سازگاری : سیچلاید بنچی با سایر سیچلاید های کوتوله ، گوامی دارف ، رازبوراها ، رنگین کمانی ها و لوچ ها سازگار است


رژیم غذایی : این ماهی را می توان با انواع پلت ، میگوی آب شور و لارو پشه ها تغذیه نمود

بیشتر بدانید:  کاراسین و تترا : رزی تترا (Hyphessobrycon rosaceus)

منطقه شنا: میانه آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

White spot Disease

Hole-in-the-Head Disease

Bacterial Infections

استفاده از مطلب بدون ذکر عنوان ممنوع : سایت جامع ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *