shop

disease

sponor

email

جستجو

 92 گونه کوسه ماهی در خلیج فارس، تنگه هرمز و بخشی از خلیج عمان شناسایی شد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: اخبار و اطلاعیه ها
آخرین به روز رسانی دوشنبه, 10 اکتبر 2016 04:43
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 1662

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات شیلاتی کشور از شناسایی ۹۲ گونه کوسه ماهی در خلیج فارس، تنگه هرمز و بخشی از خلیج عمان شناسایی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس و به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد قشم، فریدون عوفی گفت: از طریق DNA نمونه‌های کوسه ماهیان کار تحقیقاتی با مشارکت مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، موسسه تحقیقات شیلاتی کشور، گروه اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان و خانم ریما ژابادو نایب رئیس گروه تخصصی کوسه ماهیان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ( IUCN ) آغاز شده است.

وی بیان‌داشت: تاکنون 90 نمونه اره از گروهی از ماهیان غضروفی موسوم به اره ماهیان از حوزه جنوبی خلیج فارس ( حوزه دریایی امارات) و 50 نمونه از حوزه شمالی خلیج فارس و تنگه هرمزبا هدف بررسی علمی جمع آوری شده است.

کوسه

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات شیلاتی کشور اعلام کرد: اهمیت حفاظت از آبزیان به ویژه گونه های در معرض خطر و گونه های حساس و آسیب پذیر مورد توجه مجامع جهانی و سازمان های متولی در ایران است و همه ملزم به تبعیت از قوانین و مقررات جهانی برای حفاظت از این گونه ها هستیم.

وی با اعلام اینکه هم اکنون 12 گونه از کوسه ماهیان در لیست قرمز (خطر انقراض) قرار دارند، ادامه داد: تمام گونه های اره ماهیان در لیست قرمز قرار دارند و با وجود اینکه بیشترین پراکنش اره ماهیان در سواحل شمالی خلیج فارس(آب های ایران) قرار دارد اما خوشبختانه طی یک دهه گذشته هیچ گزارشی از صید اینگونه آبزیان در آب های ایران ثبت نشده است.

مدیر گروه اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان با اشاره به نقش کمرنگ بیماری های انگلی و تهدیدات زیستی در زمینه تهدیدی برای کوسه ماهیان، گفت: بهره برداری ناخواسته و غیرهدف از کوسه ماهیان مهم‌ترین تهدید این آبزیان توسط بهره برداران و صیادان بشمار می‌رود.

وی ادامه داد: برای کاهش تهدیدات انسانی کوسه ماهیان، می‌بایست نشست‌های تخصصی و همفکری جامع برای ارائه راهکاری یکپارچه با رویکرد تحقیقاتی و علمی در راستای حفاظت از گونه‌های در معرض خطر آبزیان با مشارکت جوامع محلی و صیادان به صورت جدی و مستمر برگزار شود.

عوفی، اقدام مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم را در برگزاری کارگاه آموزشی کوسه ماهیان و سپر ماهیان در پارک زیست فناوری خلیج فارس درجزیره قشم را که جمع زیادی از صیادان، جوامع محلی، دانشگاهیان و همچنین ادارات مرتبط با حوزه دریا حضور داشتند را بسیار مهم توصیف کرد و خواستار ادامه این کارگاه‌ها بر روی گونه های مختلف آبزیان شد.

به گفته این محقق حوزه شیلات، 92 گونه کوسه ماهی در خلیج فارس، تنگه هرمز و بخشی از خلیج عمان شناسایی شده‌اند که از نظر ویژگی‌های رفتاری، تغذیه، تولید مثل و حتی مساله مهاجرت با یکدیگر متفاوت هستند و سازمان‌های جهانی متولی مانند اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت( IUCN) و کنوانسیون گونه های مهاجر (CMS) براساس استاندارد این تعداد را به شش گروه طبقه بندی کرده اند که کار تحقیقاتی براساس ویژگی‌های زیستگاهی آنان دنبال می‌شود.

عوفی ایجاد مثلث "پژوهشگران، مدیران اجرایی و جوامع محلی" را مهم‌ترین عامل برای نتیجه‌گیری از فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی دانست و تاکیدکرد: برای دستیابی به نتیجه مطلوب در حوزه تحقیقات باید هر سه ضلع این مثلث در کنار هم قرار گیرند.

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز15
دیروز378
این هفته15
این ماه6246

آی پی بازدیدکنندگان : 54.157.61.68
Unknown ? Unknown Mon 20 May 2019 01:47

نظر سنجی