shop

disease

sponor

email

جستجو

 بخش سوم : شرايط زيست محيطي شقايق ها در آكواريوم

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: شقایق ها
آخرین به روز رسانی سه شنبه, 17 می 2016 13:19
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 1869

پارامترهاي آب :
به منظور نگهداری شقایق در بهترین شرایط، خواص شیمیایی آب باید ثابت باشد. یعنی قبل از ورود شقایق به داخل آکواریوم، ابتدا باید چرخه نیتروژنی در آب تشکیل شود. معمولا باید حداقل یك ماه بعد از ایجاد چرخه نیتروژنی در سیستم صبر کرد تا شرایط آکواریوم به صورت ایده آل درآید. آب را بایدقبل از ورود شقایق به آن آزمایش کرد. میزان آمونیاك، نیتریت، نیترات باید صفر بوده و چگالی نسبی (شوری) آن 1.026 – 1.024 pH 8/4-8/2 و دمای 24-27 درجه سانتی گراد باید باشد. از بین رفتن شقایق می تواند بدلیل عدم وجود شرایط ثابت آکواریوم، تغییرات و نوسانات دما، pH و تغییرات میزان شوری آب باشد.
نور:
همه شقایق های اقیانوس آرام جزو بی مهرگان آب های نواحی کم عمق هستند. همه آنها برای ادامه زندگی به نور نیاز دارند. برخی گونه ها (به ویژه E.quadricolor ) می توانند در زیر نور فلورسنت نیز زنده بمانند، اما آنها جزو استثنائات هستند. همه گونه ها در زیر نور متال هالید زنده خواهند ماند و برخی دیگر به نوربسیار شدیدی نیاز دارند.
جريان آب:

شقایق ها جریان غیر مستقیم آب با شدت مناسب را دوست دارند. آنها با جذب اکسیژن آب اطراف خود تنفس می کنند. آنها با استفاده از آب، غذای خود را فراهم می سازند و آلودگی را از اطراف خود دورمی سازند. در صورت عدم وجود جریان، آنها شروع به حرکت کرده تا زمانیکه مکان مناسب تر با جریان بیشترآب را بیابند. برخی گونه ها (مثل H. magnifica) به جریان شدید آب نیاز دارند و برای یافتن چنین شرایطی بسیار فعال هستند.
محل قرار دادن شقايق در آكواريوم :
بسیاری از شقایق ها تمایل به زندگی بر روی شن و ماسه داشته در حالیکه برخی دیگر صخره های مرجانی را می پسندند. پیش از آنکه شقایق وارد آکواریوم شود، مکان زندگی آن باید در نظر گرفته شود و برطبق خصوصیات آن، شرایط را فراهم سازند. اغلب اوقات ممکن است شرایط مناسبی را در آکواریوم ایجاد کرده و مکان خوبی را نیز برای شقایق درنظر گرفت، اما پس از ورود شقایق به داخل آکواریوم ، شقایق ممکن است جهت یافتن مکانی مناسبتر حرکت کند زیرا شقایق برطبق علایق خود عمل می کند. در زمان حرکت آنها در آکواریوم ممکن است در طی برخورد به بسیاری از موجودات مانند مرجان ها و بی مهرگان، به آنها آسیب برسانند. شقایق به منظور یافتن مکانی مناسب در آکواریوم به صورت پیوسته برروی صخره ها حرکت می کند و به صخره ها آسیب می رساند.
چگونگي حركت دادن شقايق :
حرکت دادن شقایق کار مشکلی است، زیرا پاهایش محکم به وسایل، سنگ ها، صخره های مرجانی وغیره می چسبد. به علاوه بسیاری از شقایق ها به دنبال شکافی می گردند تا در آن پنهان شوند. اغلب جابه جایی شقایق بدون ایجاد صدمه جدی مثل بریدن پا امکان پذیر نمی باشد. در برخی شرایط جابه جایی و یا گردش صخره مرجانی که شقایق بر آن قرار دارد ممکن است باعث حرکت شقایق شود. اگر شقایق به شیشه آکواریوم چسبیده باشد باید با احتیاط و دقت، ناخن یا شیء تیزی را در زیر پایه شقایق قرار داده و آنرا از دیواره جداساخت. چنانچه دسترسی به شقایق کار آسانی نبود، می توان با تغییر شرایط آکواریوم مثل: افزایش یا کاهش جریان آب، افزایش یا کاهش میزان نور و غیره آن را به حرکت درآورد. البته فشار جریان پمپ نیز در برخورد با پای شقایق ممکن است باعث حرکت آن شود.

04

دستورالعمل يا شيوه نامه تكثير و پرورش شقايق ها و مرجان هاي دريايي....

سازمان شيلات ايران
دفتر امور ميگو و آبزيان آب شور-مرضيه ناجي
پاييز 94

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز164
دیروز341
این هفته1208
این ماه7439

آی پی بازدیدکنندگان : 54.227.76.35
Unknown ? Unknown Thu 23 May 2019 14:02

نظر سنجی