shop

disease

sponor

email

جستجو

 بخش اول : معرفی اجمالی شقایق دریایی (Sea anemone)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: شقایق ها
آخرین به روز رسانی دوشنبه, 16 می 2016 13:15
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 2032

مقدمه :
شقایق ها جزو بی مهرگان آب های شور کم عمق هستند. آنها به آبی تمیز، عاری از هرگونه موادآلوده کننده و اکسیژن بالا نیاز دارند. به طورکلی شقایق ها نسبت به پولیپ ها ) جوانه های کوچك (بسیارآسیب پذیرترند. این موجودات برای رشد و تغذیه به جریان غیرمستقیم آب نیاز دارند . این جریان جهت غذارساندن و دور کردن فضولات اطراف آنها ضروری می باشد. آنها با جذب اکسیژن آب اطراف خود، تنفس می کنند. چنانچه شقایق ها از محیط فعلی زندگی شان ناراضی باشند، جهت یافتن مکانی بهتر، جابه جا می شوند.
جابه جایی مداوم شقایق ها در آکواریوم نشان دهنده شرایط نامناسب محل زندگی آنها می باشد. در صورت مناسب بودن شرایط زندگی، در یك جا ساکن بوده و به مدت طولانی (سالها) در آنجا باقی می مانند.

00


معرفي :
شقایق دریایی نام گروهی از جانوران آبزی شکارچی است. شقایق دریایی از رده گل سان زیان ((Anthozoa ، زیررده شش مرجانیان (Hexacorallia )و راسته شقایق های دریایی (Actiniaria ) است. آنها از وابستگان نزدیك مرجان دریایی، عروس دریایی و هیدر هستند.
شقایق دریایی به شکل کیسه ای کوچك است که به وسیله پایی به نام صفحه پایه ای به کف دریاچسبیده است و بدنی لوله ای شکل دارد که به صفحه دهانی ختم می شود. دهان شقایق دریایی در میان صفحه دهانی قرار دارد.شقایق ها از موجودات ریز میکروسکوپی نظیر پلانکتون ها و فیتوپلانکتونها تغذیه می کنند ، همچنین ماهی ها و موجودات آبزی ریز دیگر نیز جزء زنجیره غذایی آنها به شمار می آید.
اندازه شقایق های دریایی از 6 میلی متر تا 09 سانتی متر متفاوت است. برخی از آنها می توانند تا 399سال زندگی نمایند. مرجان ها از نظر جانور شناسی جزء نزدیکان شقایق های دریایی هستند، با این تفاوت که این جانوران با ترشح کلسیم برای خود نوعی اسکلت خارجی به نام صدف درست کرده که قسمت زنده بدن آنها را حفاظت می نماید.

03


وضع طبيعي شقايق دريايي :
شقایق دریایی به سطحی محکم، چسبیده و زندگی می کند. جانور وقتی که سالم و از آب پوشیده است بدن و شاخك هایش خیلی کشیده و طویل می شوند. هر گاه تحریك شوند به داخل خمیدگی پیدا کرده وبدن آنها به شدت منقبض می شود. یك جریان دائمی آب از سیفوگلیف به طرف پایین حرکت می کند و برای تنفس و متورم نگه داشتن بدن در داخل انترون به چرخش در می آید و یك جریان بطرف خارج نیز به سمت مری بالا می آید.
ويژگي هاي شقايق دريايي :
شقایق های دریایی نماتوسیست دارند ولی هیچ یك از آنها نمی توانند مزاحمت زیادی برای انسان به وجود آورند. معمولا این جانوران به تخته سنگ ها یا سطوح صاف مشابه به آنها می چسبند. برای اینکه این جانوران بتوانند خود را به محلی بچسبانند، حتما برای استفاده از لنگرهای خود نیاز به سطحی صاف دارند.
گاهی نیز می توان برخی از شقایق های دریایی را به صورت آویزان روی گیاهان مختلف دریایی مشاهده نمود. عده ای از آنها نیز در داخل گل های بستر زندگی می کنند. ولی بعضی از آنها می توانند به سهولت حرکت کنند و تعدادی از انواع بسیار کوچك ، قادر هستند با تکان دادن شاخکهای خود شنا کنند و بعضی ازانواع باریك هم، کف دریا را سوراخ می کنند و فقط شاخکها را رها می سازند و در نتیجه صفحه دهانی شان به بالا باز می شود.

 

02

 

دستورالعمل يا شيوه نامه تكثير و پرورش شقايق ها و مرجان هاي دريايي....

سازمان شيلات ايران
دفتر امور ميگو و آبزيان آب شور-مرضيه ناجي
پاييز 94

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز165
دیروز341
این هفته1209
این ماه7440

آی پی بازدیدکنندگان : 54.227.76.35
Unknown ? Unknown Thu 23 May 2019 14:02

نظر سنجی