shop

disease

sponor

email

جستجو

 نگهداری ، تغذیه و تولید مثل ماهیان زنده زا

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: تکثیر و پرورش ماهیان زینتی
آخرین به روز رسانی شنبه, 23 می 2015 15:02
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 3505

نگهداری و تغذیه :

ماهیان این دسته از زندگی در آبهای سخت لذت می برند و حتی توصیه شده است برای حفظ سلامتی وشادابی آنها به ازای هر3 لیتر آب آکواریوم یک قاشق چایخوری نمک ( البته بدون ید) اضافه کنید .باور نکردنی نیست اگر بدانید جنس مولی در بین زنده زاها بارها در آب های شور یافت شده است . و گاهی اوقات در مباحث آبزی پروری در بین ماهیان آب شور مطرح شده است !!.

برخی از این ماهی ها مانند پلاتی ، مولی باله کوتاه و دم شمشیری نسبت به دمای آب مقاومت نشان داده و حتی در آکواریوم های فاقد بخاری هم زیست می کنند (نگارنده طبق تجربه شخصی خود شاهد زنده ماندن گونه هایی از گوپی در آکواریومی بوده که تمامی ماهی های آن بر اثر کمبود اکسیژن و آلودگی شدید آب مرده بودند )

تولید مثل :

در این بحث در ابتدا شما را با اندام جنسی نوع نر آشنا می کنیم . در نرها باله مخرجی که در انتهای شکم قرار دارد تغییر شکل یافته و به شکل لوله ای باریک و کوتاه در می آید و تا حدودی شبیه به اندام جنسی پستانداران می گردد به این لوله جنسی در اصطلاح گونوپودیوم ( Gunopodium ) اطلاق می شود ، اسپرم ماهی نر از این مجرا به سمت مجرای تخم بر در ماهی ماده رفته و سپس به سمت لوله تخمدان حرکت می کند ، اسپرم ماهیان زنده زا توانایی زندگی در تخمدان را دارد و در همان محل تغذیه می کند ( به خاطر همین موضوع یک ماهی ماده در این خانواده 4 تا 5 بار توانایی باروری حتی بدون داشتن ماهی نر را دارا است .)

در اولین دقایق بارداری تخم ها در بدن ماهی مادر و در داخل فولیکول های تخمدانی بارور شده و رشد نوزاد در همان مکان آغاز می گردد به این نوع بارداری اصطلاحاً بارداری فولیکولی گفته می شود .

بعد از پایان دوره بارداری ماهی ماده شروع به زایمان نوزادان می کند در این حالت نوزادها که ازنظر رشد اندام تا حدود زیادی به تکامل رسیده اند به صورت گلوله شکل از بدن ماهی ماده خارج شده و بعد با یک حرکت سریع و جهش مانند به حالت عادی و طبیعی در آمده و شروع به شنا می کنند .

تعداد نوزادان در هر باروری به گونه ، سن ، تغذیه ، و وضعیت جسمانی ماهی ماده بستگی دارد برای مثال در ماهی هایی که اولین زایمان را انجام می دهد تعداد نوزادان کمتر و در ماهیان پیر تعداد نوزادان مرده و تلف شده بیشتر است البته نباید از نقش ماهی نر در تولید مثل چشم پوشی کرد چون سرحال بودن و مقتدر بودن نرها بر وضعیت اسپرم ها تاثیر به سزایی را دارد.

تغذیه غیر اصولی در دوران بارداری موجب نقص های اساسی در اندام نوزادان می گردد . که برای نمونه می توان به انحناء در ستون فقرات نوزادان اشاره کرد در این حالت بدن نوزاد به شکل « S» خوابیده تغییر شکل می دهد .

راههای تکثیر ماهیان زنده زا

الف - روش استتار گیاهی ( طبیعی )

استفاده از گیاهان مصنوعی یا طبیعی جهت تهیه فضای مناسب برای به دنیا آوردن نوزادان توسط مادر یکی از راه های تکثیر ماهیان زنده زا است . این روش را هم میتوان در یک آکواریوم جداگانه به کار گرفت و هم در خود آکواریوم اصلی برای این کار ابتدا باید قسمتی از آکواریوم مورد نظر را انتخاب کرده و به خوبی با گیاهان آکواریومی مستور کنید البته اگر برای این کار از آکواریوم مخصوصی استفاده نکرده اید بهتر است کف قسمت مورد نظرتان را با چمن مصنوعی بپوشانید .

ریکسایRiccia ، عدس آبیduckweedو شبح آبی water sprite از جمله گیاهانی هستند که میتوان از آنها برای استتار آکواریوم سود برد . دو مورد اول– عدس آبی و ریکسای- به راحتی در سرتاسر جهان یافت می شوند ولی شبح آبی تناه مختص به مناطق استوایی و گرمسیری است . این گیاهان به آبهای سخت و با اسیدیته 6/8 ph علاقه مند هستند . دمای آب آنها بهتر است بین 24 الی 26 درجه سانتیگراد (75-80 درجه فارنهایت ) باشد . نیاز این گیاهان به نور بسیار متعادل است و تابش نور مستقیم و شدید کمکی به رشد آنها نمی کند . در این بین شبح آبی و ریکسای به خاطر ساختاری که دارند پناهگاه مناسبی برای نوزادان تازه متولد شده هستند

از گیاهان مفید دیگر میتوان به سرخس جاوهJava fern و خزه جاوه Java mossکه بومی جنوب شرقی آسیا هستند اشاره کرد .خزه جاوه را می توان به چوبها و سنگهای تزیینی آکواریوم چسباند تا به عنوان چمن طبیعی محیطی مناسب برای اختفای نوزادان باشد .

البته نباید این نکته را فراموش کرد که گیاهان آکواریومی هم مانند ماهی ها نیاز به قرنطینه دارند و حتماً باید با مواد ضد عفونی کننده مانند زاج سفید گند زدایی گردند تا باعث انتقال بیماری به آکواریوم شما نشوند .

در روش استتار ماهی ماده به طور غریزی و برای زایمان خود را در میان انبوه برگهای موجود در آکواریوم پنهان کرده و در شروع به زایمان می کند ، بچه ها بلا فاصله بعد از تولد با پنهان شدن لابلای برگ ها و یا در چمن مصنوعی کف آکواریوم از دید مادر و سایر ماهی ها پنهان می شوند. اگر آکواریوم مورد نظر مخصوص زایمان باشد بعد از تولد نوزاد ها ، ماهی ماده را به آکواریوم اصلی باز می گردانیم .

معایب:

1- در صورتی که آکواریوم مخصوصی برای این کار در نظر نگرفته اید امنیت نوزادان در این روش حتی با وجود تمهیدات انجام شده بسیار ناچیز است ضمن اینکه نوزادان به خاطر در امان ماندن از شکارچیان به زحمت تغذیه نموده و رشد آنها کند خواهد شد.

2- کنترل شما بر تعداد نوزادان مرده و زنده از بین می رود .

مزایا :

در صورت قراردادن یک آکواریوم مجزا بچه ماهی ها می توانند از گیاهان طبیعی به خوبی تغذیه کنند.

ب- روش قفس توری :

این روش یکی از اصلی ترین راههای گرفتن نوزاد از ماهیان زنده زا به صورت صنعتی است . ابتدا باید آکواریومی برای نوزادان در نظر گرفت سپس فضای حدود یک پنجم از آکواریوم را با یک قفس توری می پو شانیم این قفس باید طوری ساخته شود که cm 10 از کف آکواریوم فاصله داشته باشد و نیز جنس توری بهتر است از پلاستیک باشد چون زنگ زدن توری فلزی می تواند موجب مسمومیت آب شود .

بعد از ساخت قفس باید ماهیان مولد را به نسبت یک به 3 وارد قفس کنیم 0 (برای هر متر مکعب 300ماهی ماده و100ماهی نر ) . در این روش پس از مدتی ماهیان ماده شروع به زایمان کرده و نوزادها از میان چشمه های توری عبور نموده و وارد فضای اصلی آکواریوم می شوند . در مدت قبل از زایمان باید ماهیان درون قفس را به خوبی تغذیه نموده و آب آکواریوم را به خاطر تراکم ماهیان داخل توری فیلترا سیون مناسب نموده واکسیژن کافی در اختیارشان قرارداد . بعد از اتمام کار باید ماهیان مولد را از قفس خارج کرده و به مکان قبلی انتقال داد . در کشورهای شرق آسیا معمولا 3/1 بالای آکواریوم با تعدادی قفس طوری که به هم متصل هستند پوشانده می شود . و ماهیان مولد بیشتر وبا تفکیک بهتر برای زایمان آماده می شوند ( شکل - -) بهتر است در هنگام شروع زایمان محیط اطراف آکواریوم را تاریک کنید تا از استرس ماهی ماده کاسته شده و بچه ماهی های متولد شده تا هنگام خروج از قفس در امان بمانند .

مزایا:

1- جدا شدن نوزادان از مادران در یک مدت زمان کوتاه

2- زایمان همزمان چند ماهی مولد در یک مکان واحد

3- عدم احتیاج به انتقال نوزادان به آکواریوم مجزا

4- این روش بهترین وبا صرفه ترین راه برای تولید در کارگاه های پرورش ماهی است

معایب:

1-وارد آمدن استرس به ماهیان مولد در هنگام انتقال به آکواریوم نوزادان و تغییر آب ودمای آنها

2-خطر خورده شدن نوزادان توسط سایر ماهیان موجود در محوطه توری

ج - روش آکواریوم Vee شکل :

در این روش ابتدا آکواریوم مورد نظر را انتخاب کرده و سپس به وسیله دو قطعه شیشه مجزا و یا طلق پلا ستیکی شفاف دریک سوم انتهایی آکواریوم شکلی مانند v با شیب مناسب ایجاد می کنیم به طوری که سطوح شیشه ویا طلق حدود 5/0سانتیمتر از هم فاصله داشته باشد – این شیشه ها هم می توانند به صورت ثابت قرار گرفته باشد و هم متحرک و قابل برداشت از روی آکواریوم- تا نوزادان بعد از تولد به محوطه زیر سطوح بروند . ضخامت شیشه ها یا طلق مورد نظر باید به گونه ای باشد که توانایی تحمل وزن آب بالای خود را داشته باشد . مراقب باشید شیار بین سطوح طوری نباشد که باعث گیر کردن ماهیان مولد در میان آن شود .

برای شروع کار ، ماهی یا ماهیان مولد را وارد محوطه بالای آکواریوم کرده و پس از زایمان آنها را خارج می کنیم در صورت امکان سطوح را نیز از آکواریوم خارج کرده تا فضای بیشتری در اختیار نوزادان قرار داده باشیم

د- استفاده از زایشگاه :

استفاده از زایشگاه یکی از بهترین و با صرفه ترین راه های تکثیر ماهیان زنده زا در آکواریم های خانگی است . در این روش تعدادی ماهی مولد ( بستگی به نوع زایشگاه ) آماده به زایمان را در زایشگاه

زایشگاه ها اشکالات مختلفی دارند ولی تمام آنها از نوعی ترکیب پلاستیک که طلق مانند و شفاف است ساخته شده اند بعضی از آنها توانایی نگهداری 4 ماهی مولد را به صورت مجزا دارند و برخی از آنها مخصوص یک ماهی مولد است. بعضی از زایشگاه ها با داشتن دو محوطه مجزا تونایی نگهداری نوزادان را در خود دارند و برخی باید در آکواریوم های مجزای زایمان کار گذاشته شوند.

ما در این بحث شما را با زایشگاههای مرسوم در ایران که دارای دو محوطه هستند آشنا می کنیم. این زایشگاه ها معمولاٌ مستطیلی شکل بوده و از ارتفاع به دو قسمت تقسیم شده است معمولاٌ سطح میانی به شکل V بوده و متحرک می باشد. و شیار بسیار باریک برای جدا شدن نوزادان از مادر در انتهای شکل V تعبیه شده است. ( در بعضی از زایشگاه ها خبری از شکل V نیست و سطح میانی دارای شیارهای متعدد و باریکی است که برای عبور نوزادان از قسمت بالایی به پایین در نظر گرفته شده. )

برای شروع ابتدا زایشگاه را داخل آب قرار می دهیم ودرصورت لزوم یک چشمه اکسیژن درآن قرار می دهیم سپس ماهی مولد مورد نظر را از سایرین جدا کرده و در قسمت بالایی قرار می دهیم و آن را تا زمان زایمان جدا از سایرین تغذیه کنید سعی کنید حتماٌ درپوش زایشگاه را روی آن قرار دهید چون ماهی ماده تمایل زیادی به پریدن از داخل زایشگاه به بیرون را دارد به خصوص در ماهی دم شمشیری،

نوزادان ماهی زنده زا بعد از زایمان به روی تیغه میانی افتاده و به آرامی از داخل شکاف آن به قسمت پایین سقوط می کنند البته گاهی اوقات نوزادان بازی گوش تر در همان قسمت بالایی شروع به شنا کردن و تمایلی به پایین رفتن ندارند ، این موضوع نباید موجب نگرانی شما شود چون نوزادها بعد از مدتی از شنا کردن خسته شده و آرام آرام به محوطه پایینی سقوط می کنند بعد از پایان زایمان ماهی مولد را از زایشگاه خارج کرده و تیغه V شکل را از زایشگاه بیرون می آوریم تا فضای بیشتری در اختیار نوزادان قرار گیرد.

مزایا:

1. در این روش نگرانی از وجود ماهیان شکارچی وجود ندارد .

2. به خاطر کوچک بودن محوطه ماهی مولد ، نوزاد زود تر از روش های قبل از مادر جدا می شود.

3. کنترل بر روی بچه ماهی ها بیشتر است. معایب: در این روش باید مراقبت زیاد شود تا ماهی ماده از زایشگاه خارج نگردد.

 

دیدگاه‌ها   

#1 matin 2016-08-29 21:15
سلام کاش ویدیوی فارسی میزاشتید از تکثیر ماهی ها

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز58
دیروز369
این هفته427
این ماه6658

آی پی بازدیدکنندگان : 54.167.47.248
Unknown ? Unknown Tue 21 May 2019 05:45

نظر سنجی