shop

disease

sponor

email

جستجو

 تکثیر و پرورش سیچلاید تگزاسی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: تکثیر و پرورش ماهیان زینتی
آخرین به روز رسانی یکشنبه, 12 مارس 2017 09:52
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 1422

این گونه بومی مکزیک و آمریکای مرکزی بوده و میتوان آن را شمالی ترین سیچلاید قاره آمریکا و نسبت به گونه های دیگر در جهان دانست . به علت نزدیکی محل زیست این گونه به ارتفاعات شمالی و استفاده از آبهای حاصل از ذوب برف ؛کلاً این گونه آبها خیلی تمیز و شفاف را ترجیح می دهد و معمولا نمی تواند آب غیر شفاف و کدر را تحمل نماید و در صورت نامطلوب بودن پارامترهای فیزیکوشیمیایی آب؛این گونه سریعاً سلامتی خود را از دست می دهد.
لازم به ذکر است سیچلایدتگزاسی انتخاب کسانی است که به دلیل کمبودآگاهی دنبال یک ماهی کم دردسر و مقاوم نسبت به تغذیه و شرایط آب می باشد . در عین حال ماهی بسیار جنگجو و مهاجمی می باشد خصوصاً در زمان جفت گیری و تخم ریزی ، ولی به علت زیبائی خاص در رنگ آمیزی و شکل دوکی مورد علاقه خیلی از ماهی داران بوده است . معمولاً ماهی تگزاسی بنا به اطلاعات فرد نگهداروتغذیه صحیح ماهی در آکواریوم تا 30 سانتی متر رشد می کند.
در مرحلة ابتدائی دارای رژیم غذایی گوشتخواری ولی در مراحل بعدی به عنوان همه چیز خوار شناخته میشود PH مورد نیاز آب برای این ماهی در محدوة 5/6-5/7 بوده و در درجه حرارت 23-30 درجه سانتیگراد زندگی می کند .
ماهی تگزاسی معمولاً طول عمری بین 10-15 سال دارد که این خودبستگی مستقیم به رعایت تمام پارامترهای زیستی این گونه دارد. این گونه ماهی بسیار قوی از لحاظ سر و پوزة دهنی بوده و سریعاً برای خود قلمرو مشخص می نماید. با توجه به خصوصیت ویژة تهاجمی ماهی فوق الذکر نمیتوان به راحتی با گونه های دیگر (اسکار ، فلاور هورن ، بوتیک زندانی) و حتی در زمان جفت گیری با همجنسان خود در یک محیط نگهدار ی نمود.تشخیص جنسیت به علت نداشتن شاخص های ویژه اختلاف نر و ماده دشوار است ولی به طور کلی جثة جنس ماده از نر کوچکتر و دارای رنگی به مراتب درخشانتر از جنس نر می باشد و در زمان تخمریزی دارای لکه های متمایل به صورتی در روی باله پشتی خو د و دارای آلت تناسلی U شکل هستند در حالی که جنس نر دارای هیکلی درشت و کله ای برآمده که به اصطلاح تاج نامیده میشود بوده و نقطه های زیبا و رنگی تمام بدن ماهی نر را می پوشاند وهمچنین دارای آلت تناسلی V شکل بوده و در زمان جفتگیری حرکات بسیار منظم و زیبایی مانند چرخش به دور ماده به صورت متوالی از خود به نمایش می گذارد .
شرایط تخمریزی آن مانند ماهی اسکار نیاز به سنگ صاف در حالت کنترلی(مصنوعی) و در حالت طبیعی با حفر گودال اقدام به تخمریزی می نماید که معمولاً هرماده بین 250-1000 تخم می گذارد که تعداد تخم ها بستگی به جثه ماده دارد . تخم ها بعد از 4-7 روز هچ شده و لاروها از تخم خارج میگردند . لاروها برای ادامه حیات خود از کیسه زرده ای که در زیر شکمشان میباشد به مدت 72 ساعت تغذیه کرده ولی بعد از اتمام زرده باید توسط فرد نگهدارنده ماهی بامیگوی آب شور ( میگوی مینیاتوری ) یا آرتمیا یا کلاً مواد غذایی ریز شده در چهار نوبت به مدت 20 روز تغذیه گردند . وجود پوسته تخم های هچ شده و یا تخم های لقاح نیافته عامل بالا رفتن آمونیاک آب میشود که حتماً فرد نگهدار باید آب محل لاروها را با رعایت نکات همانند سازی آب ورودی با آب موجود تعویض نماید . بعد از طی 20 روز میتوان لاروهای تگزاسی را توسط چرخ کرده دل گاو و سبزیجات له شده و ... غذادهی نمود . لاروها با رعایت پارامترهای ذکر شده رشد سریع داشته و در مدت 90 روز قابل ارائه به بازار می باشد .
تا کنون 3 نوع سیچلاید تگزاسی در بازار وجود دارد که عبارتنداز:
1- تگزاسی سبز
2- تگزاسی آبی
3- تگزاسی قرمز که بعلت حساسیت ویژه درزمان نگهداری در بازار بسیار کمیاب میباشد.
ماهی تگزاسی برای تخمریزی به تانک آب باگنجایش حدود 170 لیتر نیاز دارد ولی بسیار مشاهده شده که در حجم خیلی کمتر اقدام به تخمریزی می نمایند.
سیچلاید تگزاسی ماده را میتوان با گونه های زیبای دیگر سیچلاید در شرایط ویژه هیبرید کرده و ماهیان زیبایی بدست آورد .
مولف:
نسيم رحيمي: مسئول آموزش شركت گزل ماهي

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز20
دیروز391
این هفته832
این ماه4893

آی پی بازدیدکنندگان : 54.226.175.101
Unknown ? Unknown Wed 20 Mar 2019 04:01

نظر سنجی