shop

disease

sponor

email

جستجو

 تکثیر مصنوعی ماهی کوی در مزرعه + بخش اول

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: تکثیر و پرورش ماهیان زینتی
آخرین به روز رسانی پنج شنبه, 08 سبتامبر 2016 05:45
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 2483

هر چرخه تولید باید به دقت برنامه ریزی شده ونسبت به بکار بردن امکانات مناسب در زمان صحیح و در دسترس بودن آنها اطمینان حاصل شود. علاوه بر این، لزوم پیش بینی روند بازار به طوری که نه تولید مازاد گردد و نه کمبودی در زمان عرضه به وجود آید بسیار مهم می باشدبه خصوص اینکه ماهی در زمان نامناسبی از سال آماده تحویل به بازار نگردد .
شرح کوتاهی از پرورش ماهی کوی که نزدیک به برخی دیگر از گونه های ماهیان زینتی است ارائه می گردد
انتخاب مولدین برای تکثیر و پرورش
مولدین با توجه به ترکیب بدن، رنگ و الگوی انتخاب می گردند. پرورش بهینه مولدین جهت افزایش باروری بسیار مهم است. سلامت ماهی های مولد که از قبل جدا شده اند باید به طور مداوم ارزیابی گردد. سوابقی شامل باروری، ، نرخ بقا ی نوزادها، جفت گیری متقابل ، و طبیعت و درصد تغییر شکل (ژنتیک)مولدین باید جمع آوری و نگهداری گردد. این اطلاعات را می توان در ارزیابی پتانسیل پرورش هر ماهی مورد بررسی قرار داد.

مدیریت تکثیر

با افزایش طول روز و درجه حرارت آب می توان تخم ریزی کوی را تحت کنترل درآورد. این موضوع شامل یک چرخه 16 ساعته دوره روشنایی و 8 ساعت تاریکی است ،در این حالت درجه حرارت ضروری آب بین 22-25 سانتیگراد است که باید در این محدوده را حفظ گردد، در غیر این صورت ممکن است ماهی ماده در هنگام تخمریزی دچار اسپاسم گردد. تحت شرایط طبیعی و در حوضچه، تخم ریزی در آب با دمای 15 ° C شروع خواهد شد. برای همگام سازی ماهی ماده و نر ، عصاره هیپوفیز کپور به ماهی ها تزریق می شود. در کوی نر این عصاره تنها یک بار تزریق می گردد .در حالی که در ماهی ماده 12 ساعت بعداز تزریق اول ، تزریق دوم صورت می گیرد . پس از 12 ساعت، تخم ماهی را می توان از ماده و اسپرم را از ماهی نر جمع آوری نمود.

01

گرفتن تخم از ماهی ماده. این عمل با فشار دستی و ماساژ آرام و ملایم به شکم ماهی جهت خروج تخم صورت می گیرد

02

اضافه نمودن اسپرم کوی نر به تخم ها

تخم و اسپرم را کاملا مخلوط می نمایند و برای جلوگیری از چسبیدن و تجمع تخم ها در کنار هم محلولی از نمک، اوره و آب به آن اضافه نموده و چند دقیقه ای آن را بهم می زنند . تخم های نطفه دار شروع به جذب مایع و تورم تا 10 برابر اندازه اصلی خود می کنند. این فرآیند می تواند تا 90 دقیقه طول بکشد و مایعات کافی باید اضافه گردد تا زمانی که تورم تخم ها متوقف گردد . در این زمان، تخم با اسید ضعیف تانیک اسید شسته می شود تا هیچگونه چسبندگی احتمالی قبل از انتقال به ظرف Zuger در تخم ها باقی نماند .

05

ظرف Zuger

 

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز58
دیروز369
این هفته427
این ماه6658

آی پی بازدیدکنندگان : 54.167.47.248
Unknown ? Unknown Tue 21 May 2019 05:49

نظر سنجی