shop

disease

sponor

email

جستجو

 گورامی و بتا : گورامی پوست ماری (Trichopodus pectoralis)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: گورامی و بتا
آخرین به روز رسانی پنج شنبه, 07 می 2015 12:19
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 4223


نام علمی: Trichopodus pectoralis


نام مشترک : گورامی پوست ماری


نام انگلیسی: Snakeskin Gourami,Siamese gourami, Snake-skinned Gourami


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۱۱.۸ اینچ (۳۰ سانتی متر)


اسیدیته آب  : ۶ - ۸.۳


سختی آب  : ۲ - ۸


دمای مورد نیاز:  ۲۳ تا ۲۸ درجه سانتیگراد


طول عمر:  ۵ تا ۸ سال


منبع / زیستگاه: جنوب شرقی آسیا (سریلانکا ، اندونزی ، سنگاپور ، فیلیپین ، مالزی)


رفتار / خلق و خو: گورامی پوست ماری علارغم صلح جو و خجالتی بودنش از خوردن کاهی های کوچکتر از خود ابایی ندارد   . افراد این گونه اجتماعی بوده و برای غلبه بر ترس و استرس آنها وجود مکان هایی برای مخفی شدن الزامی است .گورامی پوست ماری با وجود مقاوم بودن به شرایط شیمیایی آب به جریان شدید آن حساس بوده و آب های آرام و کم تلاطم را ترجیح می دهند.  شن و ماسه تیره رنگ،  گیاهکاری متراکم ، گیاهان شناور بر روی آب ،  فضای کافی برای شنا و نور متوسط  باید در دکوراسیون مخزن این ماهی رعایت گردد .توصیه شده است که ۲۵ درصد آب به صورت هفتگی تعویض گردد .


جنسیت: در گورامی پوست ماری  باله پشتی ، مقعدی و شکمی در نرها نارنجی و یا قرمز رنگ تر از ماده ها می باشد . ضمن اینکه باله پشتی جنس نر بلندتر و پرچم مانند بوده و رنگ آنها سیر تر از ماده ها است.


جفتگیری / تولید مثل:

  1.     قبل از هر كاري بايد جفت ها را آماده كنيد براي اينكار قبل از هر كاري بايد از نظر تغذيه آنها را تقويت كنيد استفاده از كرم هاي خوني – اسفناج – نخود- و پولكي تازه و ... در سه نوبت به صورت روزانه توصيه شده است . بهتر است در اين مدت روزانه 10 درصد آب آكواريوم تعويض گردد
  2.     آكواريوم تكثير بين 20 تا 40 ليتر گنجايش داشته و به جز بخاري هيچ ابزار ديگري نبايد در آن وجود داشته باشد (به اصطلاح يك آكواريوم عريان) به خصوص  استفاده از پمپ هوا كه  مي تواند به از بين رفتن لانه حبابي كمك نمايد .دماي مطلوب اين مخزن حدود 27 درجه سانتيگراد بوده وجهت كاهش استرس  بايد در محلي كم رفت و آمد قرارداده شود.
  3.     معمولا نرها را صبح وارد آكواريوم مي سازند تا ضمن تعيين قلمرو براي خود نسبت به ساخت لانه حبابي اقدام نمايد . استفاده از يك برگ پهن (در ايران گاهي از كيسه فريزر هم استفاده مي شود كه به خاطر مسائل بهداشتي مورد تاييد نيست ) جهت ساخت بستري مناسب بر روي آب  جهت لانه حبابي و ترغيب ماهي نر به اين كاردر نظر گرفته مي شود. شما بايد ماهي ماده را در بعد از ظهر همانروز به ماهي ماده ملحق نماييد . حدود 3 تا 4 روز بعد جفت ها آماده تخم ريزي مي گردند
  4.     در زمان تخم ريزي نرها شروع به رقص در كنار ماهي ماده نموده و بدن خود را روي شكم آن تا مي كنند و در حالي كه هر دو به سمت كف آكواريوم پايين مي روند تخم ريزي آغاز مي گردد ماهي ماده در هر دوره توانايي آزاد سازي تا 2000 تخم را دارد.
  5.     وقتي عمليات تخم گذاري پايان يابد ماهي نر نسبت به ماهي ماده حالت تهاجمي گرفته ودر صورت باقي ماندن ماهي ماده در آب مي تواند به آن آسيب جدي وارد نمايد در اين حالت بايد به سرعت ماهي ماده را از تانك تكثير خارج ساخت تا ماهي نر به مراقبت از تخم ها بپردازد.
  6.     ماهي نر به تدريج و با كمك دهان تخم ها را از بستر به لانه حبابي انتقال داده و به مراقبت از تخم ها مي پردازد بعد از حدود 24 ساعت تخم ها سر باز كرده و بچه ماهي ها متولد مي شوند . اين نوزادان بعد از 2يا سه روز و ژس از اتمام ذخيره غذايي موجود در كيسه زرده از لانه حبابي جداشده  ودر حالي كه طول بدن آنها به 6 ميليمتر رسيده شروع به شناي آزاد در آكواريوم مي كنند .
  7.     تغذيه نوزادان در اين زمان توسط دافنی و پلانکتون ها صورت می گیرد . در طی مدت رشد بچه ماهی ها باید نوزادان بزرگتر را به تدریج از آکواریوم تکثیر خار کنید تا باعث از بین رفتن کوچکتر ها نگردند

حجم آکواریوم: حد اقل ۱۱۰ لیتر


سازگاری : گورامی پوست ماری  با اکثر ماهیان آکواریومی به خصوص لوچ ها ، رازبوراها ، دانیوها سازگار می باشد


رژیم غذایی : گورامی پوست ماری  همه جیز خوار می باشد. غذا های منجمد ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول ، کرم خونی ، کرم سفید ،میگوی آ ب شور ،حلزون   و... می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند. دراین نوع گورامی دادن  اسفناج ، کاهو و  اسپیرولینا نیز توصیه می گردد


منطقه شنا: میانه و قسمت بالایی آکواریوم


حفاظت محیط زیست: کمترین نگرانی


بیماری ها:

Ichthyobodo Infection

costia disease

Dactylogyrus Gill Flukes Disease

Skin Flukes

Fin Rot

Skin Fungi

Bacterial Infections

 

 

 

دیدگاه‌ها   

#1 123 2014-12-11 07:20
خوبه
.............
ممنون از لطفتون

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز58
دیروز369
این هفته427
این ماه6658

آی پی بازدیدکنندگان : 54.167.47.248
Unknown ? Unknown Tue 21 May 2019 05:46

نظر سنجی