shop

disease

sponor

email

جستجو

 کاراسین و تترا : پیرانای سینه سرخ (Pygocentrus nattereri)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: کاراسين و تترا ها
آخرین به روز رسانی پنج شنبه, 07 می 2015 12:21
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 3262


نام علمی : Pygocentrus nattereri


نام مشترک : پیرانای سینه سرخ ، پیرانای شکم قرمز ، پیرانای شکم سرخ


نام انگلیسی : Red-bellied Piranha


سطح مراقبت : متوسط تا مشکل


اندازه ماهی: تا ۱۳ اینچ (۳۳سانتی متر)


اسیدیته آب  : ۶ - ۷


سختی آب  : ۳-۱۸


دمای مورد نیاز:  ۲۳تا ۲۶درجه سانتیگراد


طول عمر: ۱۰ سال در صورت نگهداری مناسب عمر این ماهی تا ۲۰سال نیز گزارش گردیده


منبع / زیستگاه: جنوب آمریکا (پرو ، کلمبیا ، برزیل ، ونزوئلا ، بولیوی ، اکوادور ، پاراگوئه ، آرژانتین ، اروگوئه)


رفتار / خلق و خو: ماهی پیرانا یکی از وحشی ترین ماهیان آکواریومی موجود در بین علاقه مندان به ماهیان زینتی بوده و نوع سینه سرخ آن یکی از گونه ای زیبای این جنس می باشد . پیراناها به شدت تهاجمی و گوشت خوار بوده و حتی به همنوعان خود نیز رحم نمی کنند. بارها دیده شده که در صورت زخمی شدن یکی از آنها دیگر پیراناها آن را مورد هدف قرار داده و ماهی زخمی را خواهند خورد .هرچند در اکثر مواقع این ماهی را به صورت تکی نگهداری می کنند اما توصیه آکواریوم های حرفه ای نگهداری از این ماهی در گله های ۴ تایی است تا زود تر به شرایط آکواریوم خو بگیرند و از خوی خجالتی و ترس آنها کاسته شود  . این ماهی دارای دندانهای بسیار تیزی  است و باید در مواجهه با آن احتیاط کامل را به جا آورد . بارها و بارها در مورد حمله پیراناها به صاحب خود در هنگام تغذیه و یا کار با تجهیزات آکواریوم گزارشاتی در سراسر جهان به ثبت رسیده که اکثر آنها به قطع انگشتان خلاصه شده است لذا لازم است از یک درپوش محافظ مطمئن برای آکواریوم خود بهره ببرید. برای این ماهی باید از یک فیلتر قوی استفاده کنید و توصیه شده در صورت امکان ۳۰ تا ۵۰ درصد آب آکواریوم را به صورت هفتگی جایگزین نمایید.دکوراسیون آکواریوم این ماهی باید دارایبستری با شن های ریز و مملو از گیاه و چوب باشد.


جنسیت: در پیرانای سینه سرخ و در زمان تخم ریزی نرها نقره ای رنگ و ماده ها زرد رنگ به نظر می رسند.


جفتگیری / تولید مثل: با اینکه تکثیر پیرانای سینه سرخ به علت عدم تشخیص جنس نر از ماده و شرایط خاص آب مورد نیاز  کمی مشکل به نظر می آید اما تکثیر ان در آکواریوم غیر ممکن نیست.ماهیان جفت در فصل تخم ریزی که معمولا بین فصول فروردین و اردیبهشت می باشد دوش به دوش هم حرکت کرده و از سایرین جدا می گردند . پس از جفت خوردن بهتر است آنها را از گله جدا نموده و در آکواریوم دیگری قرار دهید . توصیه شده در این زمان آب مخزن تکثیر را به صورت مداوم تعویض نمایید تا تداعی کننده فصل بارانی آمازون برای ماهی شما گردد. پس از مدتی ماهی نر چاله ای به عمق ۴ تا ۵ سانتیمتر و به طول ۱۵ سانتیمتر حفر خواهد کرد و ماهی ماده درون ان صد ها تخم خواهد گذاشت . پس از باروری تخم ها توسط ماهی نر ، ماده پیرانای شکم سرخ به صورت دایره وار از محیط اطراف چاله محافظت خواهد نمود و ماهی نر به محافظت از تخم ها خواهد پرداخت . بعد از به دنیا امدن نوزادها و پس از جذب کیسه زرده باید بچه ها را با آرتمیا تغذیه نمود. متاسفانه حس هم نوع خواری در بین پیراناهای  تازه متولد شده هم پا برجاست و پس از مدتی بچه های بزرگتر خواهر و برادرهای کوچکتر از خود را خواهند خورد.


حجم آکواریوم: حد اقل ۱۵۰ و حداکثر ۴۰۰ لیتر


سازگاری : این ماهی را باید با پیرانهاهای دیگر نگهداری نمود البته اگر به یکدیگر رحم کنند.


رژیم غذایی : این ماهی گوشت خوار بوده و می توان آن را با زنده و یا فریز شده گوشتی ، ماهیچه ، دل ، میگو ف طعمه سفید ، فیله مرغ و ... تغذیه نمود


منطقه شنا: میانه آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

Ichthyobodo Infection

Bacterial Infections

Procamallanus Infection

Eustrongylides Infestation

 

 

 

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز58
دیروز369
این هفته427
این ماه6658

آی پی بازدیدکنندگان : 54.167.47.248
Unknown ? Unknown Tue 21 May 2019 05:49

نظر سنجی