shop

disease

sponor

email

جستجو

 سیچلاید آمریکایی : پرت (cichlasoma parrot)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: سيچلايد آمريکايي
آخرین به روز رسانی پنج شنبه, 07 می 2015 20:44
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 3534

 


نام علمی: cichlasoma parrot

 

 


نام مشترک : پرت یا طوطی ماهی

 

 


نام انگلیسی: parrot

 

 


سطح مراقبت : متوسط

 

 


اندازه ماهی: تا ۸ اینچ (۱۵ تا ۲۰ سانتی متر)

 

 


اسیدیته آب : ۱۵ – ۸

 

 


سختی آب : ۵- ۲۰

 

 


دمای مورد نیاز: ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتیگراد

 

 


طول عمر: به طور متوسط ۱۰تا ۱۵سال

 

 


منبع / زیستگاه: این گونه بعلت ترکیبی بودن در طبیعت یافت نمی شود.

 

 


رفتار / خلق و خو: پرت ها ی خجالتی عموما خلق و خویی آرام داشته و نباید آنها را با ماهیان مهاجم نگهداری نمود. بعلت علاقه این ماهی به حفر باید بستری نرم و تا حد امکان تیره برای او در نظر گرفت و برای کاهش استرس آن ضمن تهیه مکان هایی باری اختفا روشنایی آکواریوم را تا حد متوسط تقلیل داد . این ماهی مانند سایر سیچلاید ها خیلی زود اکواریوم را کثیف می کند و به همین منظور از فیلتر های قوی در آکواریوم های انها استفاده می گردد . تعویض هفتگی آب به میزان ۲۰ تا ۲۵ دصد توصیه شده است.

 

 


جنسیت: نر ها دارای لوله جنسی نک تیز و ماده ها دارای لوله تخم ریزی با سر گرد

 

 


جفتگیری / تولید مثل: متاسفانه علارغم نمایش زیبایی که جفت ها برای پرورش تخم های خود ایفا می کنند بعلت عقیم بودن نر ها هیچگاه چرخه تولید مثل تکمیل نمی گردد.

 

اما اگر خوش شانس باشید و پرت شما با سیچلایده های مشابه مانند Cichlid nigrofasciata جفت بخورد می توان به تکثیر آنها خوش بین بود.

شما می توانید با بالا بردن درجه حرارت مخزن به میزان 2 تا 3 درجه و تغییر 10 تا 15 درصدی آب با آب مقطر و البته تغذیه پرت ها با آرتیمیای زنده (میگوی آب شور) به مدت 2 هفته ماهی ماده را که با وجود تخم های داخل شکمش حالت برآمده گرفته است برای تخم ریزی تشویق نمایید.

در این حالت بهتر است phآکواریوم ثابت بماند (اگر میزان اسیدیته بیش از 7.2 گردد پوسته تخم ها سفت گردیده و اسپرم ها نمی توانند به آنها نفوذ کنند و اگر میزان ph از حالت نرمال پایین تر باشد اسپرم ها تخریب می شوند)

در آغاز تخم ریزی ماهی نر شروع به رقص خواصی نموده و با شنای یک طرفه در کنار ماهی ماده وی را به تخم ریزی ترغیب می کند . پس از اطمینان از آمادگی جنس ماده ماهی نربرای ساخت بستری مناسب شروع به حفر قسمتی از شن داخل آکواریوم می نماید . در این هنگام و تا آماده شدن محیط ماهی ماده از این قلمرو محافظت می کند و پس از تخم ریزی این وظیفه به ماهی نر محول می گردد.

پس از تخم ریزی و بارور سازی آنها توسط ماهی نر به مراقبت از تخم ها پرداخته و با خوردن تخم های سفید شده که بیشتر ناشی از قارچ ها می باشد از انتشار آنها به سایر تخم ها جلوگیری می کنند. اگر ماهی نر پرت شما عقیم باشد تقریبا تمامی تخم ها سفید شده و توسط والدین خورده می شوند در غیر این صورت شما دارای فرزندان پرت فراوانی خواهید شد

بچه پرت ها پس از خروج از تخم به خاطر داشتن کیسه زرده به مدت 2 روز به تغذیه نیازی ندارند اما پس از 2 روز تغذیه با آرتمیای زنده و شسته شده(بچه ماهی کمتر به خوردن غذای شور رغبت می کنند)آغاز می گردد . این نوزادان پس از دو هفته تا حود زیادی استقلال می یابند.

پرت ها معمولا به رنگ های قرمز، زرد و نارنجی یافت می شوند اما معمولا بچه ها و جوانتر ها سبز رنگ هستند


حجم آکواریوم: حداقل ۱۲۰ لیتر آب


سازگاری : معولا در دسته های ۴ تا ۵ تایی نگهداری می گردد و با ماهیان صلح جو و هم اندازه خود سازگاری دارد


رژیم غذایی : همه چیز خوار، غذای ماهیان گوشت خوار ، آرتیمیای زنده (2 تا سه بار در هر ماه) ، دل گاو و ساردین، کرم خونی ، تترا


منطقه شنا: تمام سطوح آکواریوم


حفاظت محیط زیست: مورد ارزیابی قرار نگرفته


بیماری ها:

White spot Disease

Hole-in-the-Head Disease

Bacterial Infections

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز19
دیروز391
این هفته831
این ماه4892

آی پی بازدیدکنندگان : 54.226.175.101
Unknown ? Unknown Wed 20 Mar 2019 03:55

نظر سنجی