shop

disease

sponor

email

جستجو

 بیکر : بیکر آراسته (Polypterus ornatipinnis)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: بيکرها
آخرین به روز رسانی شنبه, 23 می 2015 14:46
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 3782


نام علمی: Polypterus ornatipinnis


نام مشترک : بیکر آراسته ، آذرخش و اژدر ماهی ، پلی پتروس


نام انگلیسی : Ornate Bichir


سطح مراقبت : متوسط


اندازه ماهی: تا ۲۴ اینچ (۶۱ سانتی متر)


اسیدیته آب : ۷ - ۸


سختی آب : ۱۰ - ۱۸


دمای مورد نیاز: ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتیگراد


طول عمر: ۵ تا ۱۵ سال


منبع / زیستگاه: مرکز و شرق آفریقا ( کنگو ، دریاچه تانگانیکا )


رفتار / خلق و خو: بیکر آراسته که در ایران با در خانواده آذرخش ها و اژدر ماهی ها قرار می گیرد یک ماهی بسیار تهاجمی یک شکارچی قابل است. این ماهی که بیشتر فعالیت خود را در شب هنگام انجام می دهد در طی روز در مخفی گاه های صخره ای آکواریوم پنهان شده و به استراحت می پردازد . نکته بسیار مهمی که باید در نگهداری از این ماهی فراموش نگردد فعالیت بسیار بالا و توانایی او به خارج شدن از آکواریوم است لذا حتما باید درپوشی مناسب و بدون درز برای مخزن آنها تعبیه نمود . این آذرخش می تواند ماهیان کوچکتر را به راحتی شکار و ببلعد ، بیکر آراسته حتی به همنوعان خود نیز رحم نکرده و آنها را گاز خواهد گرفت.در آکواریوم این ماهی باید از گیاهکاری متراکم ، بستری با شن نرم و غارهای صخره ای برای پنهان شدن آن استفاده نمود . ضمنا استفاده از چوب مرداب برای شبیه تر شدن محیط زندگی آن به اکوسیستم طبیعی مار ماهی ها توصیه شده است. بیکر آراسته نسبت به سایر بیکر ها زیبایی قابل توجه تری دارد. این ماهی نسبت به شرایط آب حساست بالایی داشته و به آب بسیار تمیز نیازمند است.


جنسیت: باله مخرجی بیکر آراسته نر بیشتر ماده ها پهنا دارد


جفتگیری / تولید مثل:معمولا تکثیر بیکر آراسته در آکواریوم های خانگی بسیار نادر است. گفته شده است که ماهی نر بیکر ابتدا به تعقیب ماهی ماده نموده و سپس خود را به دور بخش تناسلی آذرخش ماده پیچیده به شکلی که باله و بخش مخرجی او شکل کاسه به خود می گید.

بعد از این مرحله ماهی ماده تخم ها را که اتصال ضعیفی بین آنها بر قرار است رها کرده و ماهی نر آنها را پس از بارور ساختن بین گیاهان و سطوح دیگر رها می سازد

تخم ها ۳ تا ۴ روز بعد هچ شده و می توان لاروها را بعد از جذب کیسه زرده ( که بین ۳ تا ۵ روز طول خواهد کشید ) با لارو آرتیمیا و میکرو کرم تغذیه می کنند . اکر بیکر های نوجوان را خوب تغذیه نکنید ممکن است به یکدیگر حمله کرده و همدیگر را بخورند.


حجم آکواریوم: حد اقل ۲۸۰ لیتر


سازگاری : بیکر آراسته را باید با چاقو ماهی ها و یا سیچلاید های بزرگ نگهداری نمود


رژیم غذایی : بیکر آراسته گوشت خوار می باشد. کرم خونی ، ماهیان زنده و فیله ماهی ،طعمه سفید ، میگو و صدف و همچنین گوشت مرغ از جمله مواردی است که باید در تغذیه آنها گنجانده شود. فراموش نکنید که بیکرها معمولا غذاهای خشک را قبول نمی کند.


منطقه شنا: عمدتا در کف آکواریوم


حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی


بیماری ها:

آلودگی با ماکروژیروداکتیلوس ها

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز166
دیروز341
این هفته1210
این ماه7441

آی پی بازدیدکنندگان : 54.227.76.35
Unknown ? Unknown Thu 23 May 2019 14:06

نظر سنجی