shop

disease

sponor

email

جستجو

 آنتی بیوتیک‌‌ در پرورش ماهیان زینتی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: مقالات درمانی
آخرین به روز رسانی پنج شنبه, 07 سبتامبر 2017 06:02
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 2123

apitriplesulfa عواقب ناشی از مقدار مصرف و زمان مصرف نادرست آنتی‌بیوتیک‌‌ها در پرورش ماهیان زینتی.
اگر مقدار مصرف آنتی بیوتیک بسیار زیاد باشد یا زمان های درمان بسیار طولانی باشد، خطر مسمومیت ماهی ها وجود دارد واغلب منجر به آسیب کبد، کلیه یا سایر اندام ها می شود که ممکن است برگشت پذیر یا برگشت ناپذیر باشد. از طرفی، اگر مقدار مصرف آنتی بیوتیک بسیار کم باشد یا زمان درمان بسیار کوتاه باشد، باکتری ها کشته نخواهند شد یا به حد کافی ضعیف نخواهند شد که سیستم ایمنی ماهی آنها را از میان بردارد و این امر به طور زیادی خطر ایجاد مقاومت به آنتی بیوتیک را افزایش می دهد. هنگامی که باکتری ها به یک آنتی بیوتیک خاص مقاوم شوند، حتی غلظت های بالای آن دارو هم موثر نخواهد بود.
عواقب ناشی از مقدار مصرف و زمان مصرف نادرست آنتی‌بیوتیک‌‌ها در پرورش ماهیان زینتی
اگر مقدار مصرف آنتی بیوتیک بسیار زیاد باشد یا زمان های درمان بسیار طولانی باشد، خطر مسمومیت ماهی ها وجود دارد واغلب منجر به آسیب کبد، کلیه یا سایر اندام ها می شود که ممکن است برگشت پذیر یا برگشت ناپذیر باشد. از طرفی، اگر مقدار مصرف آنتی بیوتیک بسیار کم باشد یا زمان درمان بسیار کوتاه باشد، باکتری ها کشته نخواهند شد یا به حد کافی ضعیف نخواهند شد که سیستم ایمنی ماهی آنها را از میان بردارد و این امر به طور زیادی خطر ایجاد مقاومت به آنتی بیوتیک را افزایش می دهد. هنگامی که باکتری ها به یک آنتی بیوتیک خاص مقاوم شوند، حتی غلظت های بالای آن دارو هم موثر نخواهد بود.
مقاومت به آنتی بیوتیک هنگامی که آنتی بیوتیک ها بطور نادرست به کار می روند مانند تجویز یک آنتی‌بیوتیک به دنبال آنتی‌بیوتیک دیگر به جمعتی از ماهیان، اغلب در مقادیر نادرست برای کوتاه کردن زمان درمان و بدون تشخیص صحیح (یعنی بدون کشت و انجام آزمایشات تعیین حساسیت) نیز می‌تواند بوجود بیایید.
ترکیب آنتی‌بیوتیک‌های مختلف بطور عمومی توصیه نمی‌شود. آنتی بیوتیک‌ها در مکان های مختلفی بر روی یا داخل سلول باکتری هدف اثر می‌کنند . مصرف بیش از یک آنتی‌بیوتیک می‌تواند منجر به تداخل بین آنها شود و در بدترین شرایط می‌توانند همدیگر را خنثی کنند. بیشتر عفونت‌های باکتریایی را می‌توان بطور موثری با یک آنتی‌بیوتیک درمان کرد.
جابجایی و نگهداری صحیح آنتی‌بیوتیک‌ها در پرورش ماهیان زینتی
هنگام آماده سازی یا تجویز دارو ، بهتر است که به منظور جلوگیری از تماس غیر‌ضروری کاربر با دارو از دستکش استفاده شود. باید از آنتی‌بیوتیک‌های تازه و تاریخ مصرف نگذشته استفاده شود و آنها را بطور صحیح و در جای مناسب نگهداری نمود. آنتی‌بیوتیک‌هایی که بعد از تاریخ انقضاء آنها مصرف شوند یا در شرایط هوای گرم و مرطوب نگهداری شده باشند، در بهترین حالت کارآیی خودشان را به مقدار زیادی از دست خواهند داد و حتی می‌توانند مسمومیت‌زا باشند.
ملاحظات مربوط به آنتی‌بیوتیک‌های خاص در پرورش ماهیان زینتی
مصرف بسیاری از آنتی بیوتیک هایی که در تجارت ماهیان زینتی به کار می روند، برای ماهیان خوراکی ممنوع است. بطور رسمی آنتی‌بیوتیکی که مورد تایید اداره دارو و غذای آمریکا برای درمان ماهی زینتی باشد وجود ندارد. بنابراین استفاده از آنها باید با مشورت متخصص بیماری های ماهی باشد.
اریترومایسین: اریترومایسین بیشتر در برابر باکتری های گرم مثبت مانند گونه های استرپتوکوکوس موثر است. بیشتر باکتری هایی که موجب بیماری در ماهی می شوند گرم منفی هستند، بنابراین، اریترومایسین تنها باید بعد از اینکه نتایج کشت و آزمایش میزان حساسیت، مصرف آن را تایید کرد، مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین، اریترومایسین بصورت حمام درمانی خیلی موثر نیست و تنها باید به روش تزریقی یا مخلوط با غذا تجویز شود. اریترومایسین تاییدیه اداره دارو و غذای ایالات متحده آمریکا را برای استفاده در ماهیان خوراکی ندارد.
پنی سیلین‌ها پرورش ماهیان زینتی
پنی سیلین ها شامل پنی سیلین و آمپی سیلین بیشتر در برابر باکتری های گرم مثبت مانند گونه های استرپتوکوکوس موثر هستند، بنابراین به دلایل فوق این آنتی بیوتیک ها اولین انتخاب خوبی برای بیشتر عفونت های باکتریایی در ماهی ها نیستند. پنی‌سیلین‌هایی که به روش خوراکی تجویز می شوند، بیشتر از معده و ابتدای روده کوچک جذب می شوند. بیشتر پنی سیلین های تزریقی به سرعت جذب و انتشار میابند. هیچ یک از پنی سیلین ها تاییدیه اداره دارو و غذای ایالات متحده آمریکا را برای استفاده در ماهیان خوراکی ندارند.
fin-rot-tetracyclineتتراسایکلین در پرورش ماهیان زینتی
تتراسایکلین و آنتی بیوتیک های مرتبط با آن به عنوان آنتی بیوتیک های وسیع الطیف (موثر در برابر انواع وسیعی از باکتری‌ها) در نظر گرفته می شوند و هنگامی که با غذا مخلوط شوند به خوبی عمل می کنند. باوجوداین ، حمام درمانی برای تمام گونه ها ممکن است موثر نباشد. به علاوه، یون‌های کلسیم و منیزیم با تتراسایکلین و اکسی تتراسایکلین اتصال میا بند و آنها را غیر فعال می‌سازند‌.
این به این معنی است که با افزایش سختی آب (یعنی افزایش مقادیر یون های کلسیم و منیزیم) لازم است که مقدار داروی مورد نیاز این داروها باید افزایش یابد تا حمام درمانی موثر شود. تتراسایکلین ها هنگام استفاده به عنوان حمام درمانی برای ماهیان آب شور بی اثر هستند. تتراسایکلین ها نسبت به نور حساس هستند و هنگامی که تجزیه شوند قهوه ای می شوند. این موجب افت کیفیت آب شده و می تواند برای ماهی ها مضر باشد. بعد از حمام درمانی، آب باید بسرعت تعویض شود.
به دلیل سال ها کاربرد نادرست، امروزه باکتری های متعددی به تتراسایکلین مقاوم هستند. تتراسایکلین هنوز در برابر بسیاری از موارد فلاووباکتریم کولمونار (بیماری کولموناریس) خوب عمل می کند. تتراسایکلین ها بعد از تجویز به سرعت در تمامی بافت ها انتشار میابند و با مهار ساخت پروتئین از تقسیم سلول باکتری جلوگیری می کنند. ترامایسین برندی از اکسی تتراسایکلین است که تاییدیه اداره دارو و غذای آمریکا برای مصرف در تولید آزادماهیان، گربه ماهی روگاهی و لابستر را دارد.
آمینوگلیکوزیدها در پرورش ماهیان زینتی
آمینوگلیکوزیدها، شامل جنتامایسین، نئومایسین، کانامایسین و آمیکاسین هنگامی که بصورت تزریقی تجویز شوند در برابر عفونت های ناشی از باکتری های گرم منفی بسیار موثر اند. متاسفانه، نشان داده شده که این گروه هنگام تجویز با این روش موجب آسیب کلیوی در ماهی ها شده اند. بیشترآنتی بیوتیک‌های این گروه هنگام استفاده در روش های حمام درمانی یا خوراکی موثر نیستند. استثنا های آن شامل کانامایسین و نئومایسین است که هر دو اگر به روش حمام درمانی استفاده شوند، می توانند در برابر عفونت های خارجی موثر باشند. به علاوه معتقدند که کانامایسین هنگامی که با غذا ترکیب شود برای درمان عفونت های باکتریایی معدی- روده ای موثر است. آمینوگلیکوزیدها نیز با مهار سنتز پروتئین از تقسیم سلولی باکتری جلوگیری می کنند. هیچ یک از آمینوگلیکوزید ها تاییدیه اداره دارو و غذای ایالات متحده آمریکا را برای استفاده در ماهیان خوراکی ندارند.

lg-29665-61733-fish


کینولون‌ها در پرورش ماهیان زینتی
کینولون ها، شامل نالیدیکسیک اسید و اکسولینیک اسید، مانند تتراسایکلین‌ها، آنتی بیوتیک های وسیع الطیفی هستند و در برابر انواع مختلفی از باکتری ها موثرند. این آنتی بیوتیک‌ها در Hp‌های اسیدی ۹/۶ یا کمتر بهتر عمل می کنند و توسط سختی آب مهار می شوند. اگرچه به نظر می رسد در روش های حمام درمانی و خوراکی خوب عمل می کنند، ممکن است بعد از حمام درمانی برخی از ماهی ها به کف فرو بروند و بی حال به نظر برسند. نشان داده شده که این آنتی بیوتیک ها به سیستم عصبی سایر حیوانات آسیب می رسانند و هیچ یک از آنها تاییدیه اداره دارو و غذای ایالات متحده آمریکا برای استفاده در ماهیان را ندارند. استفاده از فلوروکینولون ها یا کینولون‌ها در حیواناتی که به مصرف خوراکی انسان می‌رسند غیر قانونی و غیر مسئولانه است.
نیتروفوران ها در پرورش ماهیان زینتی
نیتروفوران ها، شامل نیتروفورانتوئین، نیتروفورازون، فوراناس و فورازولیدون، وسیع الطیف بوده و بطور رایج در تجارت ماهیان زینتی به کار می روند، ولی اداره دارو و غذای آمریکا مصرف آنها را برای استفاده در ماهیانی که به مصرف خوراکی انسان می رسند ممنوع کرده است. اگرچه نیتروفوران ها بطور رایج به روش حمام درمانی به کار می روند، احتمالا در برابر عفونت های سطحی و مصرف موضعی موثر تر هستند. به نظر می رسد فوراناس برای استفاده در حمام درمانی موثر تر باشد. برای دستیابی به نتیجه هنگام استفاده از یک نیتروفوران به روش حمام درمانی، نوعی پوشش باید در نظر گرفته شود چون نیتروفوران ها می توانند توسط نور غیر فعال شوند.
داروهای سولفوره در پرورش ماهیان زینتی
داروهای سولفوره، شامل رومت نیز آنتی بیوتیک های وسیع الطیف هستند. انواع مختلفی از داروهای سولفوره وجود دارد. داروهای سولفوره رایج تربه علت کاربرد نادرست آنها که امروزه منجر به ایجاد باکتری های مقاوم به آنها شده است، دارای تاثیر پیشین خود نیستند. رومت هنگامی که با غذا مخلوط شود تاثیر خوبی دارد، ولی با روش حمام درمانی کارکرد خوبی ندارد و استفاده از آن در گربه ماهی روگاهی و آزادماهیان توسط اداره دارو و غذای آمریکا تایید شده است. در مجموع می توان گفت که درمان خوراکی/ توام با غذا بسیار موثر تر ، کارآمدتر بوده، آسیب کمتری به کیفیت آب وارد می سازد و نسبت به حمام درمانی ارجحیت دارد. به یاد داشته باشید که حمام درمانی به صافی های بیولوژیک آسیب می رساند.

منبع :

نشریه دنیای حیوانات

نوشتن دیدگاه

Real time web analytics, Heat map tracking

مطالب مرتبط

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز208
دیروز233
این هفته1231
این ماه3455

آی پی بازدیدکنندگان : 34.236.216.93
Unknown ? Unknown Sat 19 Oct 2019 23:21

نظر سنجی