سایت جامع ماهیان زینتی

آشنایی با پرورش و تکثیر ماهی زینتی و آبزیان آکواریومی

زیست شناختی مرجان های دریایی

زیست شناختی مرجان های دریاییمرجان ها براساس تعداد تانتاکول ها ، خطوط تقارن و یکسری ویژگی ها مربوط به اسکلت آنها به دو زیر رده تقسیم می شوند :
مرجان های هرماتیپیک : مرجان های مغزی ، آکروپورا ، مرجان های شاخه ای ، مرجان های ستونی ، مرجان های لپتوپسامیا یا مرجان های صخره ای
مرجان های آهرماتیپیک : مرجان های آهرماتیپیک از جمله شلاق های دریایی ، پرهای دریایی و قلم های دریایی به عنوان مرجان نرم نیز شناخته می شوند.

تولید مثل مرجانها :
مرجان ها می توانند تک جنسی یا هرمافردویت باشند. در هر یک از این دو حالت می توانند تولید مثل جنسی و غیر جنسی داشته باشند. لاروهای حاصل از تولید مثل در نواحی جدید ساکن می شوند .
تولید مثل جنسی :
مرجان ها عمدتاً تولید مثل جنسی دارند. حدود 25 درصد از مرجان های هرماتیپیک (مرجان های سخت) کلنی های تک جنسی دارند در حالی که بقیه هرمافردویت هستند .
رها سازی :
حدود 75 درصد از مرجان های هرماتیپیک گامت های خود را به داخل آب رها می کنند . گامت ها در طول لقاح به هم می پیوندند و یک لارو میکروسپکی به نام پلانولا می سازند که معمولاً صورتی رنگ و کروی شکل است. یک کلنی مرجانی معمولی در هر سال هزاران لارو تولید می کند تا شانس تولید یک کلنی جدید را برای خود به حداکثر برساند .
رها کردن هم زمان تخم ها امری بسیار متداول در زیستگاه صخره های مرجانی است. حتی در جاهایی که کلنی هایی از چندین گونه مختلف حضور دارند، تمام مرجان ها تخمک و اسپرم خود را در یک شب در آب رها می کنند. این همزمانی ضروری است تا گامت های نر و ماده بتوانند یکدیگر را بیابند. مرجان های متعلق به گونه های مختلف برای تعیین زمان مناسب برای رهاسازی گامت ها، به عوامل زیست محیطی وابسته اند. این عوامل شامل تغییرات دما، چرخه های ماه، طول روز وتغییرات شیمیایی احتمالی است. تخم ریزی همزمان منجر به تشکیل هیبریدها می شود و می تواند منجر به تولید گونه جدیدی از مرجان ها گردد. عامل بلاواسطه و فوری که منجر به تخم ریزی مرجان ها می شود، اغلب نور خورشید است. تخم ریزی نمایشی مهیج است، در این زمان، ابری از گامت، آب شفاف را در بر می گیرد .
بچه زایی :
گونه های بچه زا معمولاً مرجان های نرم یا آهرماتیپیک (غیر ریف ساز) هستند که در مناطقی با جریان های شدید زیست می کنند. آنها تنها اسپرم رها می کنند که شناور هستند و به سمت مرجان هایی که تخم لقاح نشده را هفته ها با خود حمل کرده اند، حرکت می کنند. حتی در این گونه ها نیز گاهی رهاسازی اسپرم ها به طور هم زمان صورت می گیرد. بعد از لقاح، مرجان ها پلانولا را رهاسازی می کنند.
تولید مثل غیرجنسی:
در یک کلنی مرجانی، پولیپ ها که از نظر ژنتیکی منحصر به فرد هستند، به طور غیرجنسی و از طریق جوانه زدن، تقسیم طولی و تقسیم عرضی تولید مثل می کنند. جوانه زدن شامل جدا شدن یک پولیپ کوچک تر از یک کلنی بالغ است. پولیپ تازه رشد می کند و بخش های مختلف بدن خود را شکل می دهد.
جوانه زدن به دو صورت انجام می پذیرد :
•درون تانتاکولی از صفحه دهانی، با تولید پولیپ های هم اندازه در داخل حلقه تانتاکول ها -
•خارج تانتاکولی از پایه، با تولید یک پولیپ مشابه

زیست شناختی مرجان های دریایی

 

دستورالعمل یا شیوه نامه تکثیر و پرورش شقایق ها و مرجان های دریایی....

سازمان شیلات ایران
دفتر امور میگو و آبزیان آب شور-مرضیه ناجی
پاییز 94

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
سایت جامع ماهیان زینتی بر این باور است که تبادل اطلاعات بین دانشگاه ، تولید کننده و بازار مصرف می تواند در رونق صنعت پر سود پرورش و تکثیر ماهیان زینتی نقش مفیدی را ایفا نماید. این سایت از سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرده و به تازگی به فضای سایت بیان منتقل شده است
دنبال کنندگان ۲ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آدرس تلگرام سايت آدرس اينستاگرام سايت آدرس آپارات سايت

Designed By Erfan استفاده از مطالب سايت تنها با ذکر منبع مجاز مي باشد Powered by Bayan